Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kanadská vláda utajuje pokusy s GM pšenicí

20. 9. 2004 -, Greenpeace/Econnect

Díky kanadskému zákonu o přístupu k informacím získala organizace Greenpeace dokumenty, které odhalují, že státní organizace Agriculture and Agri-food Canada souhlasila s prováděním tajných pokusů s geneticky modifikovanou (GM) pšenicí firmy Syngenta. AAFC dala k pokusům souhlas navzdory důraznému odmítání GM pšenice ze strany pěstitelů i výrobců potravin, u kterých panují obavy z jejího rozšíření do životního prostředí.

Byly to právě protesty kanadských a amerických farmářů, které přinutily nadnárodní společnost Monsanto, aby v květnu 2004 ohlásila zrušení svých plánů na prodej GM pšenice. Kanada patří mezi přední exportéry pšenice a farmáři se obávají, že případná kontaminace konvenčně pěstované pšenice by pro ně mohla znamenat ekonomickou katastrofu. Podle provedených průzkumu by v případě zavedení geneticky manipulované pšenice 82% zákazníků přestalo v Kanadě nakupovat jakoukoli pšenici. Podobně negativní zkušenost již Kanada získala s GM řepkou a dobře je známa také ztráta evropského trhu, která postihla americké farmáře po zavedení GM kukuřice.

Syngenta se pokouší vyvinout geneticky modifikovanou pšenici odolnou proti fusariu (plísňové onemocnění rostlin), zatímco Monsanto pracovalo na pšenici odolné vůči herbicidům. Jak ale podotýká Steward Wells z Národní unie farmářů: „Pro nás zemědělce je jakákoliv GM pšenice katastrofou. Více než 82% našich zákazníků je rozhodnuto nekupovat žádnou kanadskou pšenici, pokud uvedeme na trh GM odrůdy. Je jim přitom úplně jedno, zda tato pšenice bude resistentní vůči Roundup herbicidům nebo vůči fusariu.“

„V některých částech Kanady se zemědělci s fusariem opravdu těžce potýkají, avšak geneticky modifikované odrůdy nejsou řešením,“ dodává Wells. „I kdyby GM odrůda úspěšně odolávala fusariu, zvýší se tím sice výnosy, avšak zároveň výrazně poklesne poptávka. Domníváme se, že efekt by byl pro všechny farmáře negativní. Vláda by namísto práce pro Syngentu měla napřít své síly k vývoji rezistentních odrůd pomocí tradičního šlechtění.“

Skutečnost, že se ze strany kanadské vlády jedná o přímou spolupráci se společností Syngenta, potvrzují i zmiňované dokumenty, ve kterých se uvádí: „Partnerství s firmou Syngenta Biotechnology, Inc. je velmi vítáno.“

„Je naprosto neuvěřitelné, že po obrovské vlně odporu proti Roundup resistentní pšenici firmy Monsanto, pomáhá AAFC vývoji další GM pšenice,“ podivil se Eric Darier, vedoucí genetické kampaně kanadského Greenpeace. „Záměrem vlády je otevřít kanadskému zemědělství mezinárodní trhy. Vláda jako by ale nevěnovala žádnou pozornost tomu, co vlastně trhy požadují.“

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz