Johannesburg: Mezi nevládkami zatím převládá skepse
28. 8. 2002 - Jan Stejskal, EkoList
Rozčarování panuje mezi zástupci nevládních organizací po prvních dvou dnech Summitu Země v Johannesburgu. Mnozí z nich, ačkoliv se předem akreditovali, se nemohli dostat do konferenčního centra na vládní jednání. Navíc jsou zklamáni prvními výsledky. EkoListu to sdělil Viktor Třebický, zástupce Ústavu pro ekopolitiku, který se díky grantu organizace The Northern Alliance for Sustainability (ANPED) účastní fóra nevládních organizací přímo v Johannesburgu.Organizátoři ztížili možnost akreditovaných zástupců nevládních organizací účastnit se vládních jednání zavedením systému tzv. druhotných pasů, nutných pro vstup do konferenčního centra. Zavedení zdůvodnili požární regulací. Pasů bylo během prvního dne ovšem vydáno pouze 1.500, přestože akreditovaných zástupců nevládních organizací je přibližně 12.000. "Nevěříme, že požární opatření jsou skutečným důvodem," komentoval situaci Jan-Gustav Strandenaes, představitel ANPEDu.
Během včerejšího odpoledne se podle Třebického podařilo vyvolat jednání s organizátory i s prezidentem Jihoafrické republiky Thabo Mbekim. Proběhla i malá demonstrace za zrušení systému druhotných pasů přímo v konferenčním centru. Výsledkem je nakonec pozastavení tohoto systému, organizátoři si však vyhradili právo uzavřít vstup do konferenčního centra v případě nutnosti.
Mezi přítomnými nevládkami převládá nespokojenost i s dosavdním obsahem jednání. Johannesburská rokování měla oproti konferenci v Riu de Janeiru před deseti lety přinést pokrok směrem ke konkrétním opatřením pro uplatňování udržitelného rozvoje. "Realitou však je, že hrozí zrušení některých významných principů, na kterých se svět před deseti lety v Riu usnesl," říká Viktor Třebický. To se týká například principu předběžné opatrnosti, který by měl být podle zpráv z jednání nahrazen tzv. "ekosystémovým přístupem". "To by ovšem znamenalo omezení zcela zásadního principu udržitelného rozvoje na pouhý metodický postup," tvrdí Třebický.
Vyjednávání o textu Implementačního plánu, který by měl určit, jakými konkrétními kroky se chce světové společenství ubírat směrem k udržitelnému rozvoji, podle Třebického probíhají prakticky za zavřenými dveřmi. "Tématické diskuse probíhající v plénu (dnes dopoledne voda, odpoledne energie) tak nemají prakticky žádný vliv na vyjednávání o plánu," uzavírá Třebický.
Článek jsme převzali se svolením redakce on-line deníku EkoList po drátě. Ukázkový výtisk tištěné verze časopisu si můžete objednat zde.