Úřady vyzývají ke třídění odpadu, ale samy nejdou příkladem
5. 2. 2004 - Milan Návoj, Arnika - Program Toxické látky a odpady
Pražské úřady vyzývají prostřednictvím nejrůznějších kampaní občany k tomu, aby třídili odpad a přispěli tak k větší recyklaci a zlepšení životního prostředí. Samy úřady se ale svými radami neřídí. Většina pražských úřadů odpad netřídí. Vyplynulo to z průzkumu kampaně Arniky Šetrné papírování. „Zdánlivě samozřejmá věc – třídění odpadů a sběr starého papíru – není samozřejmá pro většinu pražských radnic. Třídění odpadu se příliš neřeší na českých ministerstvech (s výjimkou MŽP), úřadech městských částí Prahy a dokonce ani na magistrátu hlavního města. Ekologický provoz úřadů je přitom vizitkou i volených zástupců – zastupitelů a radních, starostů i primátora,“ říká vedoucí kampaně Šetrné papírování Milan Návoj.Podle jeho zjištění jde svým příkladem občanům pouze 6 úřadů z 16. Ty ostatní se třídění odpadu nevěnují buď vůbec nebo jen částečně (viz příloha). Některé z nich však alespoň plánují v tomto ohledu změnu. „V současné době se kromě pravidelné skartace starý papír sbírá a třídí pouze nárazově,“ připustil tajemník úřadu MČ Praha 14 Ing. Luděk Lisý. „V současné době prověřujeme možnosti jak třídit a sbírat starý papír pravidelně. Předpokládáme, že v průběhu I. pololetí tohoto roku bude na ÚMČ zavedeno systémové opatření v tomto směru,“ dodal.
Arnika oslovila e-mailem starosty a tajemníky některých městských částí, které „netřídí“ (Praha 2, 4, 6, 14) . Kromě tajemníka ÚMČ Praha 14 však nikdo z nich neodpověděl.
Podle tajemnice Radky Fleischmannové z ÚMČ Praha 9 mohou úřady i soukromé firmy třídění odpadů nařídit, protože jsou povinni zajistit na základě § 16 odst. 1 písm. b) zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, přednostní využití odpadů. „Zatím je pohodlnější netřídit. Vědomě tím ovšem přispíváme ke všem negativním dopadům na životní prostředí,“ říká Fleischmannová, jejíž úřad ovšem patří k těm příkladným. „Třídění odpadů je u nás zajišťováno od srpna 2003. S iniciativou přišli úředníci odboru životního prostředí a vedení radnice je podpořilo. V každé kanceláři je nádoba na třídění odpadů a ve veřejných prostorách jsou i sběrné nádoby na plast. Nastavený systém se nám osvědčil, neboť většina zaměstnanců i úředníků třídí odpad i ve svých domácnostech a opatření přivítali,“ dodala Mgr. Radka Fleischmannová a uzavřela: "Občané stále více třídí odpady vzniklé v domácnostech a nebylo by příkladné v rámci úřadu odpad netřídit."
Podle Ing. Milan Havel z programu Toxické látky a odpady Arniky Pražané vytřídí pouze asi 20% papíru z domovního odpadu. Zbytek skončí ve směsném komunálním odpadu.
Poznámka:
Zjištěné údaje pocházejí z dotazníku, který rozeslalo sdružení Arnika v listopadu 2003 v rámci projektu „Ekologicky šetrné veřejné instituce“, podpořeného Nadací Partnerství, všem úřadům městských částí Prahy.