Nekontrolované šíření zbraní podporuje chudobu a utrpení
20. 10. 2003 - Karel Dolejší, Amnesty International v ČR
Odhady hovoří o tom, že po celém světě je v současnosti drženo okolo 639 miliónů malých střelných zbraní a každý rok je vyrobeno dalších 8 miliónů kusů. Počty těžké výzbroje pochopitelně nedosahují tak závratné výše, ale její neblahý vliv na životy lidí je ještě vyšší než u malých střelných zbraní.
Bez striktní kontroly budou zbraně dál rozněcovat násilné konflikty, represe ze strany státních orgánů a zločinnost. Dokud vlády nezastaví šíření zbraní, budou mařeny další tisíce lidských životů, bude docházet k dalšímu porušování lidských práv a mnoha lidem bude upřena šance vymanit se z chudoby.
Během mnohaleté práce po celém světě byly Amnesty International, Oxfam a IANSA svědky toho, jaké jsou lidské náklady zneužívání zbraní, a vedly kampaň za jejich přísnější kontrolu. Avšak nynější situace je kritická.
Je nutné neprodleně přijmout účinná opatření. Aby došlo k odstranění utrpení, vlády musejí konat na všech úrovních, od obecní až po mezinárodní.
Objemy vývozu zbraní se v posledních letech zvyšovaly bez ohledu na stav dodržování lidských práv v cílových zemích. Tento stav představuje pro celý svět veliké riziko.
Lidé v rozvojových zemích, ale i ve velkých městech bohatého Severu, v posledním desetiletí čelili eskalaci ozbrojeného násilí. Vlastnictví a používání vysoce účinných zbraní se velmi rozšířilo. Zločinci kdysi vyzbrojení pistolemi nyní používají mnohem ničivějších zbraní vojenských vzorů.
Cílem kampaně "Zbraně pod kontrolu!" vedené organizacemi Oxfam, Amnesty International a IANSA, je zlepšit kontrolu obchodování se zbraněmi na všech úrovních a v roce 2006 na půdě OSN uzavřít novou mezinárodní smlouvu o kontrole obchodu se zbraněmi (Arms Trade Treaty, ATT). Všeobecně závazná a ucelená mezinárodněprávní úprava tohoto typu totiž dosud neexistuje. Kontrola na národní úrovni je často "děravá" a špatně vynutitelná. Současná situace umožňuje snadné šíření zbraní do oblastí probíhajících konfliktů, zemí porušujících lidská práva nebo sužovaných organizovaným zločinem.
Česká republika jako členský stát Organizace spojených národů a brzy také Evropské unie je současně významným producentem malých střelných zbraní i vývozcem těžké výzbroje. Kontrola vývozu zbraní z České republiky trpí doposud řadou nedostatků, na něž upozorňuje následující text.
(Celý text obsáhlé tiskové zprávy i s přílohami je k dispozici ke stažení ZDE jako dokument pro MS Word - cca 200 kB.)