Podle kanceláře ombudsmana mají cizinci v záchytných centrech příliš přísný režim
10. 1. 2003 -, Radio Praha
Zadržení cizinci žijí v pěti českých záchytných zařízeních ministerstva vnitra v příliš přísných podmínkách, které mohou dokonce připomínat vězeňský režim. Po kontrolách center k tomu dospěli pracovníci kanceláře veřejného ochránce práv. "Vyzvali jsme proto cizineckou policii i odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, aby se problémy zabývali," řekla zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová.
Do záchytných zařízení jsou umísťováni především běženci zadržení na hranicích a cizinci neoprávněně pobývající v ČR."Kvůli jazykové bariéře jsou špatně informováni o svých právech. Pokud by je znali, mnozí by ani nemuseli být umístěni v těchto zařízeních," uvedla Šabatová. Cizinci jsou podle ní také sledováni kamerami na pokojích, nemají volný přístup na záchod, někde musí nosit stejnokroje, na čerstvý vzduch mohou jen hodinu denně a muslimové dostávají vepřové maso, i když je odmítají.
Mezi další výtky patří to, že cizinci mají nárok jen na třicetiminutovou návštěvu dvou osob jednou za tři týdny. Životními podmínkami cizinců v záchytných střediscích se kancelář ombudsmana začala zabývat poté, co část z nich držela loni v květnu protestní hladovku v centru v Balkové na Plzeňsku. Celkem je nyní v záchytných centrech umístěno až 700 cizinců.
Cizinecká policie bude v půli ledna s Annou Šabatovou jednat. Některé připomínky je třeba akceptovat; cizinecká policie o nich ví a je připravena je řešit, řekla ČTK její mluvčí Klára Krejčí. Nyní připravuje pro jednání podklady. Řadu z připomínek by cizinecká policie již vyřešila, kdyby měla dostatek peněz, podotkla Krejčí. Jako konkrétní příklady uvedla rozšíření vycházkových prostor zařízení v Balkové na Plzeňsku a Poštorné v Břeclavi.
Cizinecká policie podle své mluvčí nicméně již loni přijala řadu opatření. Třeba středisko v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku s kapacitou 55 lidí bylo vyčleněno rodinám s dětmi. Cizinci tam mohou nosit vlastní oblečení, děti mohou navštěvovat školu a školku, dodala Krejčí. Ve Velkých Přílepech bylo zase zřízeno samostatné patro určené pro ženy.