|
|
Názory, komentáře, publicistika12. 12. 2014 - Jak na kakaovou krizi? Férovou cenou pěstitelům!Harriet Lamb, Fairtrade International
Potomci pěstitelů opouštějí kakaový byznys. Je třeba, aby zpracovatelé čokolády začali brát na vědomí tabu v podobě férových cen a tak zachránili celý sektor. Řešení hrozícího nedostatku čokolády totiž existuje: platit farmářům férovou cenu. Hrozba nedostatku čokolády se stala celosvětovým tématem. Hrůzostrašné prognózy předpovídají temnou budoucnost – takovou, ve které bude čokoláda, kterou si nyní užíváme, stejně drahá jako kaviár. Ostatní se budou muset spokojit s „čokoládou“, která obsahuje tak málo kakaa, kolik je jen možné. Jak můžeme zabránit tomuto katastrofickému scénáři, kterého by se nechtěl dožít žádný milovník čokolády?
28. 5. 2013 - Co je sociální bydlení a proč ho potřebujeme?Štěpán Ripka, Platforma pro sociální bydlení
Vznikla Platforma pro sociální bydlení, uskupení neziskových organizací, zástupců veřejnosti a odborníků. Platforma vychází z principů, které před rokem na Národním setkání lidí žijících v sociálních bytech definovali uživatelé sociálních bytů. Ty již nyní některé neziskové organizace bez podpory státu provozují. Platforma si klade za cíl v dohledné době v České republice definovat a zavést sociální bydlení. (Text vyšel ve zkrácené podobě pod názvem „Sociální bydlení není. A samo nevznikne“ v LN dne 25. 5. 2013).
25. 11. 2011 - Výzva k bojkotu plošného testováníTomáš Feřtek, Eduin
Vážení rodiče dětí školou povinných! Je nejvyšší čas společně zasáhnout proti tomu, aby Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR zavedlo v základním školství celoplošné testy, které budou namísto Vás rozhodovat o tom, na jakou střední školu Vaše dítě zamíří. Důvodů pro odmítnutí tohoto záměru je několik.
12. 1. 2009 - Konkurence v neziskovém sektoru?Marta Pellar, Máme otevřeno?, o.s.
Mnohokrát jsem narazila na užaslé tváře mých známých, kteří nechtěli věřit tomu, že neziskový sektor může být ziskový. Ano, může a ti šikovní jsou. Mohou tak dál investovat svůj zisk do poslání organizace.
27. 11. 2008 - Po vínku, po pivku ... aneb pracovní den v GruziiIwony Frydryszak, Člověk v tísni
Je ospalé poledne a v Tkibuli, městečku s 9 tisíci obyvateli, obklopené ze čtyř stran horami, lesy a nefunkčními doly, 250 km od hlavního města Tbilisi, je více než patrná kultura odpočinku a svobodného pojetí času.
25. 5. 2008 - Cyklon Nargis: Přírodní katastrofa a spoluvina barmského režimuChristoph Amthor, Barmské centrum Praha
Situace po běsnění cyklonu je hrozivá: více než sto tisíc Barmánců zahynulo důsledkem cyklonu a jeden a půl miliónu je ohroženo smrtí kvůli blokování pomoci režimem. To, že je katastrofa tak rozsáhlá, je vina nejenom barmských generálů, ale také těch vlád a nadnárodních společností, které stále ještě podporují tamnější režim.
19. 11. 2007 - Pôrod po slovenskyMartina Ološtiaková, Changenet
Na podnet jednej priateľky som sa rozhodla napísať tento článok. Je o „normálnom“ pôrode v jednej bratislavskej nemocnici. Píšem ho z pohľadu pôrodnej asistentky a - aj keď sa budem snažit o vecný článok - aj z pohľadu človeka, ženy...
3. 9. 2007 - Rok rovných příležitostíMilena Černá, SKOK
Rok 2007 probíhá v Evropě ve znamení rovných příležitostí. Stejná základní práva jsou ve sjednocené Evropě chápána jako prospěšná pro další rozvoj, pro zvýšení soudržnosti i pro využití potenciálu, který dříme v lidech a s nímž se běžně ani nepočítá. Evropský rok má tři hlavní cíle:
12. 7. 2007 - V divadle Ponec zazářila romská kulturaJiří Salik Sláma
Pražské divadlo Ponec se stalo poslední červnový víkend svědkem netradičních vystoupení a setkání. Nestává se příliš často, aby na jednom místě vystupovaly desítky romských hudebníků a tanečníků téměř nikdy se nestává, aby předseda vlády se svou ministryní tančil obklopen barevnými sukněmi krásných Romek.
4. 7. 2007 - Ptačí chřipka – velké ztráty a velmi vysoká rizikaDita Michaličková, Společnost pro zvířata
Mezi zprávy číslo jedna posledních dnů patří výskyt vysoce patogenního viru ptačí chřipky H5N1 u domestikované drůbeže v ČR. Různé kmeny viru ptačí chřipky se u domestikované drůbeže celosvětově rozšířily během posledních deseti let. Obviňováni jsou z přenosu nákazy zejména volně žijící ptáci, kteří mohou volně migrovat mezi jednotlivými státy nebo domestikovaná drůbež chovaná ve větších hejnech tzv. free range tj. s možností výběhu.
21. 3. 2007 - Cizinci, našinci a média – mapování mediálního obrazu uprchlíků a menšinJiří Salik Sláma
Kniha, kterou vydalo na počátku letošního roku Multikulturní centrum Praha obsahuje mediální analýzy vzniklé v rámci projektu Diskriminace a média. Cílem publikace s názvem Cizinci, našinci a média bylo „systematicky sledovat, jakým způsobem a v jakých souvislostech se v celostátním a regionálním tisku píše o cizincích a příslušnících národnostních, etnických a náboženských menšin, popřípadě poukazovat na jejich zjednodušující, zavádějící či stereotypní zobrazování.“
15. 11. 2006 - Novodobé deportace aneb domy za všechny penízeJiří "Salik" Sláma
Málokdo sledující tuzemská média mohl přehlédnout kauzu, která se začíná rozvíjet i na místní poměry nečekaným způsobem. Kroky starosty a nyní již senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL) rozpoutaly celospolečenskou debatu o integraci Romů a ghettoizaci ještě více než pověstná zpráva Ivana Gabala. To že komunální politici řeší problém chudinských (převážně romských) ghett ve svých lokalitách jejich přesunutím na periferii už víme a jsme na to zvyklí, i když terénní sociální pracovníci a nevládní organizace se snaží komunální politiky upozorňovat na zcestnost takovéhoto postupu. Co však předvedl starosta Čunek si nezadá s metodami totalitních režimů, které řešily podobně problémy s nepohodlnými skupinami obyvatel. Ale popořadě.
|