Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kdo je zfetovaný? Premiér, technaři nebo novináři?

5. 8. 2004 - Tomáš Tetiva

Klíčovým momentem v kultovním filmu Easy Rider je scéna, kdy Jack Nicholson sedí v noci u ohně kdesi na americkém Jihu s Peterem Fondou a Denisem Hopperem a mluví o jejich střetu s místními vesničany. „Oni nemají strach z vás, ale z toho, že představujete svobodu. A klidně vás zabijí, jen aby dokázali že oni opravdu svobodní jsou,“ říká Jack Nicholson v roli právníka Georga Hansona. Tuto působivou scénu lze i metaforicky vztáhnout na dění týkající se technoparty CzechTek, kterou v úterý 3. srpna na příkaz dosavadního ministra vnitra a dnešního premiéra Stanislava Grosse rozehnala zhruba tisícovka těžkooděných policistů.

Nad reakcí establishmentu zůstává rozum stát. Poslat tisícovku těžkooděných policistů vyzbrojených obušky, slzným plynem a se zálohou vodních děl na hrstku lidí je absurdní a nepochopitelné. Policejní manévry proti davu mladých lidí, kteří se sjedou z celé Evropy a spontánně se baví, byť při tom zřejmě protiprávně pošlapou cizí louku, jsou prostě nemorální a jen zrcadlí hluboce zakořeněnou touhu státní moci zatočit se vším, co příliš zavání svobodou, spontánností a nepoddajností.

Demagogie celého policejního zásahu v předvečer Grossova nástupu do funkce premiéra je navíc naprosto zřetelná. Zjevně nešlo o nic jiného, než o trapné populistické gesto zalíbit se „spravedlivě rozhořčeným spoluobčanům“, kterým zřejmě připadá existence jiných subkultur a jiného životního stylu příliš děsivá, než aby ji dokázali akceptovat. Jako kdyby bylo málo opravdu závažných problémů, které by měl ministr vnitra a premiér řešit.

Příliš neobstojí ani argumenty o dopadech technoparty na životní prostředí. Ve srovnání se starými ekologickými zátěžemi, které můžeme třeba najít nedaleko Prahy v areálu a okolí chemického závodu Spolana Neratovice a na dalších místech, představují takřka nic. Pokud už tedy chce establishment začít věci řešit opravdu nově a radikálně, ať tedy postaví před soud všechny šéfy firem, které nás ohrožují na životě, a potom ať zahájí přestupkové řízení s organizátory technoparty, je-li jeho touha po spravedlnosti opravdová.

Všechny spory o legalitu technoparty a oprávněnost policejního zásahu zcela ponechávají stranou smysl a poselství celé akce, které bychom však v žádném případě neměli přehlédnout. Důležité přece je, že existují lidé, kteří jsou natolik nadšení a svým způsobem stateční, že dokážou podobnou akci zorganizovat a účastnit se jí. Je přece velmi pozitivní, že se alespoň část mladé generace nebojí jít do střetu s autoritami, že má odvahu riskovat, a že to všechno navíc nedělá pro peníze, ale kvůli kulturnímu zážitku! Tento postoj by se neměl kriminalizovat – je to projev životaschopnosti zdravého jádra společnosti.

Možná nejpodstatnější je fakt, že podobné akce jsou nádhernou erupcí energie, spontánnosti a čisté radosti. V krystalicky čisté podobě tam najdete to, co na akcích postavených na komerčním půdorysu obvykle chybí – více lidskosti a přirozené pospolitosti, která se jinak často ztrácí pod nánosem byznysu a marketingu. A jestli toto není skutečně cenné a nezaslouží si naši úctu a pozornost, pak již nevím, kvůli čemu jinému by se vlastně lidé měli setkávat.

To, co je naopak děsivé, je nepochopení těchto elementárních věcí a rigidní důraz na dodržování zákonů. Jestliže právník Tomáš Sokol prohlásí do Lidových novin, že policie měla účastníky technoparty vyhnat, i kdyby těch 15 tisíc lidí měla rozjezdit tanky, tak z toho jde opravdu mráz po zádech. Pokud toto prohlásí renomovaný právník a bývalý ministr, tak je to skutečně závažné a nutí to k zamyšlení, zda je naše společnost úplně v pořádku.

Smutné je, že podobná dikce, byť ne tak vyhroceně agresivní, se objevila ve většině médií, která o technoparty referovala. Stejně tak zavádějící byl často i výběr fotografií a výrazy typu „feťáci“ a „opilci“, které pouze nepříjemně připomínají bolševickou praxi o diskreditaci undergroundu za normalizace. Pokud to tedy myslíme s otevřenou společností, demokracií a úctou k menšinám vážně, měli bychom se pokusit podobné postoje změnit. Stěží se něco změní, jestliže média nebudou citlivě reagovat na dění kolem nás.

Názor - 5. 8. 2004 - Lukin

Tomáši, máš úplnou pravdu. Sám bych to nenapsal líp. Jen doufejme, že lidi, kterým byla tato stať adresována, to alespoň trochu pochopí. Veřím, že dokud bude existovat společnost, která žije ve strachu před čímkoli pro ní "nenormálním" a spontánnost je pro ní nadávka, budou existovat lidi, kteří se budou snažit ostatním otevřít oči i za cenu nasrání na vlastní hlavu. A to je dobře. Protože pokud by tomu tak nebylo, společnost sama sebe otráví a zahyne.

ODPOVĚDĚT


Re:

Názor x... - 1. 9. 2004 - JoDo

Ano, tak to je...!...protiprávně pošlapou louku..." Demokracie
se nikdy nesmmu v tomto stát anarchií ! A tak tomu v tomto a mnoha dalších případech je,že? Jak si může někdo dovolit mně postříkat zeď mého domu, zastavit provoz na veřejné komunikaci... a "slavná" TECHNOPARTY? Opravdu žalostný pohled, jak se dneska lidé odreagovávají... Hezký den, přeji lidem všem.

ODPOVĚDĚT


Re:

kk - 8. 12. 2004 - T6

hejjjj type

ODPOVĚDĚT


Ano! - 6. 8. 2004 - Cecilkaa

To je krásně a přesně napsané! Na akci jsem byla, ale odjela jsem v neděli odpoledne (v pondělí jsem musela do práce - jsem totiž normální pracující člověk, nepiju, nefetuju). Když jsem se dovídala o dalším vývoji akce, tak jsem to skoro obrečela .... Ta absurdita celého případu mě děsí a je mi z toho moc smutno.
.....

ODPOVĚDĚT


Re:

Další ano! - 13. 8. 2004 - LinK

Trochu to celé připomíná naší starou známou socialistickou minulost, kdy tvář společnosti je zcela jiná, než to, co se děje, a co myslí skuteční lidé, uvnitř. A není to jen o techno parties. Za ústřední považuji: "Zjevně nešlo o nic jiného, než o trapné populistické gesto zalíbit se „spravedlivě rozhořčeným spoluobčanům“, kterým zřejmě připadá existence jiných subkultur a jiného životního stylu příliš děsivá". Nejen to, vláda a politici potřebují, aby tito spravedlivě rozhořčení, pasivní a spící spoluobčané dál spokojeně spali a odkývávali dál jejich nesmyslná, neekologická a zpátečnická rozhodnutí. Hon na "feťáky", technoparty, sprejery ap. má udržovat zdání, že nás stát skutečně ochraňuje. A vzhledem k tomu, že v klasických médiích se s těmito pojmy vhodně manipuluje, mnoha lidem to tak zřejmě i připadá. Doufám, že se dál bude rozrůstat skupina lidí, kteří vědí, že tyto pojmy v sobě neskrývají jednu jedinou jasnou negativní skutečnost, ale možností a skutečností tolik, kolik se vejde do pojmu "člověk". Bohužel, zatím je stádo pořád stádo:(

ODPOVĚDĚT


Re:

? a co vlastnik ? - 20. 9. 2004 - Jaroslav Sternwald

Nechci se zastavat pana Grose ani zpusobu zasahu, presto si neodpustim rypnuti, ci otazku. A co vlastnik pozemku, souhlasil s poradanim technoparty? Pokud ne a pokud dokonce nesouhlasil s poradanim zadne akce pak si myslim, ze pocatek te absurdity je jiz na strane samotnych poradatelu akce. Byt to moje louky, zenu je odtamtud vsemi dostupnymi prostredky. V prave podstate jde podle mne o neuctu ke cloveku, nerespektovani soukromeho vlastnictvi, proste o tu pravou "socialistickou moralku" ze strany poradatelu. Techno i technoparty "muzu". Jen mi to cele nejde narozum :!) Tak tedy "Proč?!" ptam se na obě strany?

ODPOVĚDĚT


Související komentáře

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz