Chystané drátování jižních Čech a Vysočiny kvůli Temelínu? Každý se může vyjádřit!
31. 5. 2010 -, Econnect
Veřejnost, ale i dotčené samosprávy se nyní mohou v rámci hodnocení vlivů na životní prostředí vyjádřit k plánům provozovatele české elektroenergetické přenosové soustavy ČEPS a.s. na nové drátování krajiny. V souvislosti s projektem dalších jaderných reaktorů v Temelíně má vzniknout nové, 120 km dlouhé dvojité vedení elektrického napětí 400 kV mezi rozvodnami Kočín u Temelína a Mírovka nedaleko Havlíčkova Brodu. Dráty na 41-45 metrů vysokých stožárech se přiblíží nebo přímo protnou katastry 93 měst a obcí jižních Čech a Českomoravské vysočiny. Investice má stát minimálně 12 miliard Kč. V případě, že by ČEZ prosadil pro Temelín reaktory 2x1700 MW, stavěly by se další stožáry s vedením směrem na západočeské Přeštice a muselo by být zdvojeno dnešní přenosové vedení mezi Havlíčkovým Brodem a Tišnovem.Nyní je předložena dokumentace hodnocení vlivů na životní prostředí, kterou může každý zájemce připomínkovat a posléze se zúčastnit i veřejného projednání organizované Ministerstvem životního prostředí. Dokumentace například konstatuje neúnosný dopad na krajinný ráz na řadě míst, kudy bude vedení procházet. Občanská sdružení Calla a Jihočeské matky připraví k záměru vlastní připomínky.
V Senátu je v této době projednáván návrhu zákona senátora Jiřího Nedomy a dalších, kterým se mění zákon č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní infrastruktury. Návrh k dopravním stavbám zařazuje i energetickou a vodohospodářskou infrastrukturu. Pokud bude schválen, ocitnou se majitelé dotčených pozemků a budoucí sousedé chystaných stožárů, v ještě větší nevýhodě vůči státním firmě ČEPS, než dnes. Usnadněno bude jak povolování vedení takovýchto vysokého napětí, tak vyvlastnění pozemků pro ně.
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Česká republika má i jiné možnosti k řešení svých energetických potřeb, než je stavba nových reaktorů. S budováním menších decentralizovaných zdrojů vyplývá potřeba rozvíjet pružné a bezpečné přenosové a distribuční sítě – tzv. inteligentní sítě. Právě sem by měly směřovat miliardy, které mají být utraceny za vyvedení nadměrného elektrického výkonu z Temelína.“
„Na potřebnost modernizace energetiky poukazuje i návrh Státní energetické koncepce, který zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Výstavba nových reaktorů a elektrického vedení Kočín - Mírovka však spolykají finanční prostředky, které budou potom chybět na modernizaci energetiky v České republice.“ říká Monika Machová Wittingerová z Jihočeských matek.