Čeští dobrovolníci projektu Krajní meze opět pomůžou v Ladakhu. Chcete také pomoci?
26. 5. 2009 -, Modrý kámen ZČHB Brontosaurus
Výprava českých dobrovolníku projektu Krajní meze se toto léto opět vydá do severní Indie – Ladakhu, aby pomohla v ladackých školách a klášterech. Kromě dobrovolnické práce je pravidelně poskytována i finanční pomoc, na kterou v současné době probíhá sbírka. Díky sbírce můžeme přispět na vybavení škol a výstavbu nových prostor a také zajištění oblečení, přikrývek a hygienických potřeb pro hendikepované děti.Ladakh znamená v překladu Země zářících sedel a je zároveň přezdíván jako Malý Tibet právě proto, že k tomu opravdovému Tibetu má blízko nábožensky, kulturně i geograficky. Právě zde probíhá dlouhodobý rozvojový projekt Krajní meze, který se opírá se o práci českých dobrovolníků vysílaných do Indie v letních měsících pravidelně od roku 2006. Projekt probíhá pod záštitou Základního článku Hnutí Brontosaurus Modrý kámen.
Dobrovolníci do Indie vyrážejí už počtvrté, aby poskytli pomoc v ladackých školách i klášterech. Pomáhají v internátě pro hendikepované děti a ve školách realizují ekologické, hudební, výtvarné, počítačové a jiné kurzy. V současné době také již funguje školní výměnný projekt La Ngonpo, kde prostřednictvím webového rozhraní mezi sebou komunikují ladacké a české děti. Mimo školy věnuje výprava pozornost i buddhistickým klášterům. Dobrovolníci pomáhají manuální prací při opravách a na stavbě. Kromě tohoto se do Indie přiváží finanční a hmotné dary.
V současné době byla také otevřena sbírka na podporu ladackých škol a klášterů. Finanční prostředky budou využity na podporu spolupracující organizace Spring Dales Public School ve vesnici Mulbekh, konkrétně vybavení školní laboratoře, počítačové učebny a výstavbu nových školních prostor a hostelu, který umožní studium dětem s okolních vesnic. Dalším cílem je zajištění oblečení, přikrývek a hygienických potřeb, pro hendikepované děti žijící v hostelu ve vesnici Chuchot, který spadá pod organizaci Namgyal Institute for people with Disability. Prostředky se rovněž využijí na podporu školního výměnného projektu La-Ngonpo, jehož hlavním cílem je rozvinutí vzájemné komunikace českých a ladackých dětí.
Naším cílem je poskytnout místním lidem pomoc, ale zároveň i trochu jiný pohled na okolní svět a posílit jejich sebevědomí, čehož bychom jako obyčejní turisté asi nedosáhli. Ale tato kulturní výměna a poučení funguje oboustranně. Nám se často nabízí možnost bydlet přímo v ladackých rodinách, poznat, jak žijí místní lidé, a uvědomit si, že ke štěstí a úsměvu stačí málo.