Ekologické organizace upozorňují na nedostatky při novelizaci zákona o obnovitelných zdrojích
15. 9. 2010 -, Econnect
Ekologické organizace vítají, že vláda chystá přesměrování podpory slunečních elektráren z projektů na zemědělské půdě na budovy. Je to součást řešení, jak omezit dopady velkých elektráren do cen elektřiny. Proto v zásadě podporují rychlou novelu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, kterou dnes ministři projednávají. Zároveň však upozorňují i na několik důležitých nedostatků:• Vláda chce podporu solárních elektráren striktně omezit jen na panely instalované na střechách či stěnách budov. Bez podpory tak zůstanou projekty na skládkách, v průmyslových areálech, na protihlukových stěnách a dalších místech, kde ničemu nevadí a ani nedosahují obřích rozměrů, jako mnohé elektrárny na polích.
• Z podpory vyjímá takzvané ostrovní projekty všech obnovitelných zdrojů, které nejsou připojené do sítě. Takové opatření jde proti smyslu podpory obnovitelných zdrojů, protože tyto provozy také nahrazují elektřinu z uhlí, plynu nebo jaderných reaktorů a jsou výhodnější než ostatní, protože nemají žádné nároky na přizpůsobení elektrické sítě.
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Vzhledem k tomu, že se připravuje zcela nový zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie a protože od ledna začíná platit novela stávajícího zákona, která umožní velké instalace regulovat cenou, vnímáme dnešní aktivitu ministrů spíše jako předvolební rádoby ukázku akceschopnosti v hysterii, která panuje kolem solárních elektráren.“
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl: „Stát by měl podporovat pouze solární elektrárny na budovách, skládkách a podobně, nikoli na zemědělské půdě. Ekologické organizace už dlouho volaly po lepším vymezení podpory. V tomto bodě je vládní návrh správný. Ale nedává smysl, že ministři chtějí podporovat solární elektrárny na střechách a nikoli na skládkách nebo v průmyslových areálech."
Jan Šrytr z Ekologického právního servisu řekl: „Dlouhodobě jsme svědky toho, jak se zejména ČEZ snaží manipulovat s veřejným míněním tím, že straší spotřebitele prudkým nárůstem cen v příštím roce. To zřejmě vedlo i k přehnané reakci ministerstva, která je ukázkovým příkladem toho jak se s vaničkou vylévá i dítě potřebného rozvoje čistých technologií v ČR “