Primátor Děčína dostal předvánoční dárek: 1436krát NE děčínské zdi
15. 12. 2010 -, Econnect/arnika
Arnika spolu s Iniciativou pro děčínský zámek a sdružením Zelená pro planetu dnes předala primátorovi Františku Pelantovi v zastoupení náměstka Pavla Sinka dárkově zabalený vzkaz od více než 1400 občanů. Ti svým podpisem pod petici NE děčínské zdi vyjádřili nesouhlas s výstavbou betonové protipovodňové zdi v parku na Mariánské louce.„Pan primátor od nás také dostal zarámovanou fotografii parku se stromy, které mají být kvůli stavbě zdi pokáceny. Chtěli bychom, aby mu obrázek připomínal, že toto nádherné a historicky významné místo by mělo zůstat zachováno v nezměněné podobě,“ komentoval předání petice Kamil Repeš, zástupce petičního výboru a vedoucí děčínské pobočky sdružení Arnika.
Arnika před děčínskými komunálními volbami uspořádala o stavbě zdi anketu napříč kandidujícími stranami. Kandidáti, kteří se ankety zúčastnili, deklarovali, že protipovodňová zeď na Mariánské louce je pro ně nepřijatelná nebo by alespoň volili její šetrnější variantu. I z jejich odpovědí vyplynulo, že výstavbou protipovodňové zdi by došlo ke snížení atraktivnosti centra města a unikátnosti prostoru Mariánské louky, která slouží občanům Děčína jako odpočinková a klidová zóna.
„Přesto, že ČSSD byla jednou ze stran, která na anketu nereagovala, na dnešním vstřícném jednání s novým vedením města jsme byli náměstkem primátora ubezpečeni, že současné vedení města podnikne všechny kroky k zachování parku bez kácení stromů. Věříme, že se nám podaří přesvědčit i další zastupitele, o tom, že uvažovaná zeď je v parku zbytečná, a že se ušetřené peníze dají vynaložit lepším způsobem. Například ochranou jiných částí města,“ řekl po setkání v kanceláři primátora Miloš Vavřička z Iniciativy pro děčínský zámek.
Občanská sdružení uvědomila o nesouhlasném postoji části děčínské veřejnosti také čtyři ministerstva a Krajský úřad Ústeckého kraje. I přes všechny námitky bylo projektu protipovodňových opatření, jehož součástí je i sporná zeď, vydáno stavební povolení. „Primátor však zastupuje město, které jako vlastník pozemků může ještě stavbu přehodnotit. Má například možnost vyvolat jednání o možném nesouhlasu s umístěním stavby,“ řekl Kamil Repeš z Arniky. „Věříme tedy, že nová vládnoucí koalice betonování parku pod záminkou ochrany před povodněmi nedovolí. Děčín by tak přišel o jedno z míst, které je občany hojně navštěvováno celý rok,“ uzavřel Repeš.
Petici za efektivní a šetrná protipovodňová opatření v Děčíně NE děčínské zdi vypsala v březnu letošního roku čtyři děčínská občanská sdružení: Arnika, Iniciativa pro děčínský zámek, Zelená pro planetu a Děčínské občanské sdružení. Petice vznikla jako reakce na informaci, že v rámci chystaných protipovodňových opatření se má na Mariánské louce postavit betonová protipovodňová zeď. Petice především požadovala, aby chystaná protipovodňová opatření neničila historické památky ani přírodu a přepracování a přehodnocení projektu. Petice NE děčínské zdi byla ukončena k 1. říjnu 2010 a celkem ji podpořilo 1436 občanů včetně několika významných osobností. V papírové podobě ji podepsalo 997 lidí a dalších 439 na internetu.