Originální recept premiérova poradce: Domácí násilí vyřeší manželská rodina
16. 12. 2010 -, Econnect
Dnes po poledni proběhlo na Úřadu vlády jednání Výboru pro prevenci domácího násilí Rady vlády pro rovné příležitosti. Jedním z bodů programu byl i Národní akční plán boje proti domácímu násilí, který výbor vypracoval. Ačkoli byla finální podoba akčního plánu předložená vládě oproti původní podobě značně okleštěna, zaujal k němu premiérův poradce pro lidská práva Roman Joch negativní stanovisko.Výbor při vypracovávání plánu vycházel z dlouhodobých výzkumů, analýz i zkušeností ze zahraničí. Řešení, která navrhoval, vycházela z osvědčených a fungujících modelů. Na základě připomínek ministerstva spravedlnosti však byla z plánu vyjmuta bezplatná právní pomoc pro oběti domácího násilí běžná ve většině evropských zemí. Pokud bude Národní akční plán ještě více okleštěn a pozměněn v intencích návrhů poradce Jocha, bude přístup České republiky v rozporu s trendy a postoji běžnými v Evropě i ve světě. Zástupkyně České ženské lobby se od něj v tomto případě distancují a zváží i své další působení v rámci výboru.
Jochovy výtky jsou podloženy pouze jeho osobním přesvědčením. Stanovisko obsahuje pouze jediný statistický údaj – 40 krát vyšší pravděpodobnost výskytu domácího násilí u nesezdaných párů – ovšem bez uvedení zdroje. Na základě toho pak nabízí čistě ideologické řešení: podporu a respekt k manželské rodině. Podle ČŽL odporují Jochova stanoviska nynějšímu stavu odborného poznání v problematice domácího násilí.
Materiál obsahující Jochovy připomínky a navrhovaná řešení, který již včera zveřejnila iniciativa ProAlt, obdrželi členové a členky výboru jakožto oficiální podklad pro jednání. Poradce však dnes v Rádiu Česko prohlásil, že toto stanovisko bylo určeno pouze premiérovi, který se s ním však ztotožňuje. Na základě toho také Jocha na jednání vyslal, aby jejich společné stanovisko z pozice poradce tlumočil.
Podle Jocha vláda Národní akční plán schválit chce po vypořádání několika formálních připomínek. Úřad vlády tyto připomínky do konce ledna 2011 zapracuje a po meziresortním připomínkovacím řízení půjde návrh zpět do vlády. Svou bizarní myšlenku o řešení problému domácího násilí podporou manželství byl Joch po vyslechnutí pádných argumentů a statistik nucen přehodnotit.
Česká ženská lobby vyjadřuje vážné znepokojení nad stavem projednávání Národního akčního plánu boje proti domácímu násilí a stanoviskem premiérova poradce Romana Jocha k tomuto dokumentu. Nadále se bude snažit problematiku domácího násilí řešit v souladu se stávajícím poznáním, které je základem mezinárodních dokumentů OSN a Evropské komise. Bude se také zasazovat o to, aby Národní akční plán boje proti domácímu násilí byl přijat vládou ve stávající verzi, případně ve verzi rozšířené o zajištění bezplatné právní pomoci obětem domácího násilí.