Corp Watch: Na rekonstrukci po hurikánu se kvůli korporacím nepodílí místní firmy
24. 8. 2006 - Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva., Econnect/Corp Watch
-foto-
Corp Watch analyzovala údaje Federal Emergency Management Agency (FEMA), ze kterých vyplývá, že „plných 90% z první vlny kontraktů – včetně některých největších zakázek bez výběrového řízení – získaly společnosti se sídlem jinde, než jsou tři nejvíce postižené státy. V červenci 2006, po několika měsících sporů a slyšení v Kongresu, zvýšily nakonec firmy ze států Lousiana, Mississippi a Alabama svůj celkový podíl zakázek na 16,6%“.
Podle analýzy Corp Watch získaly více federálních zakázek společnosti ze států Virginia a Indiana – obvykle velké korporace napojené na politickou scénu – než jakýkoliv ze tří států zničených hurikánem Katrina.
Zpráva Corp Watch také odhaluje nezákonný „pyramidový systém získávání kontraktů“, kde společnosti pracující přímo na projektech rekonstrukce často získávají pouze malou (a nedostatečnou) část peněz daňových poplatníků, přičemž lokální společnosti a pracovníci tyto subvence většinou vůbec nedostávají. Dalším problémem je úmyslné a systematické vykořisťování zahraničních dělníků a také zaměstnávání ilegálních přistěhovalců.
„Rok po katastrofě připomíná pomalé tempo obnovy zničeného regionu to, co se stalo po válce v Afghanistánu a Iráku. Objevuje se zde stejný model vydělávání na katastrofě, špatné a neúspěšné projekty – to vše kvůli nevhodnému systému získávání zakázek, na kterém dokonce profitují často ty samé firmy,“ říká ředitel Corp Watch Pratap Chatterjee.
„Obnova regionu zničeného hurikánem Katrinou se děje velmi pomalým tempem. Do jisté míry je důvodem to, že místo místních firem dostávají zakázky politicky spřízněné korporace z ostatních států USA, které přitom za peníze daňových poplatníků neodvedou téměř žádnou práci,“ prohlašuje Pratap Chatterjee.
Autorka zprávy “Big, Easy Money” Rita J. King uvedla: „Devastace oblasti zasažené hurikánem je sama o sobě tragická, avšak ziskuchtivost korporací, na které se podílela i vláda díky své spoluúčasti a nekompetenci, přímo souvisí s porušováním zákonů. Je smutné, že podobné vydělávání na katastrofách se v USA stalo běžnou záležitostí. Korporace s politickými kontakty se obohacují na zakázkách bez výběrového řízení, zatímco subdodavatelé – tedy lidé vykonávající vlastní práci na zakázce – pracují za směšné peníze.“