Třicet let hnutí Food Not Bombs přijede do Brna připomenout jeho zakladatel
22. 1. 2010 -, Econnect
U příležitosti 30. výročí založení dnes už celosvětového hnutí Food Not Bombs navštíví Brno jeden z jeho zakladatelů, Keith McHenry. Při této příležitosti přednese v pondělí 25.1. 2010 v Místogalerii Skleněná louka přednášku o historii a současném vývoji tohoto hnutí. Ke zhlédnutí bude film o Food Not Bombs v Africe. Akce začína v 19:30.Hnutí Food Not Bombs vzniklo v USA roku 1980 během protestů proti rozšiřování nukleárních zdrojů energie a jeho nezávislé skupinky fungují dnes už po celém světe. Rozdávaním vegetariánskeho či veganského jídla protestují proti militarismu, chudobě, za práva sociálně znevýhodněných lidí a práva zvířat. Aktivisté a aktivistky sbírají, vaří a rozdávají jídlo, které se z různých důvodů, například porušený obal, blížící se datum spotřeby či byrokratické nařízení v restauračních zařízeních, jinak vyhazuje. „Je tak zřejmé, že příčinou hladu ve světě není nedostatek jídla a zdrojů, ale jejich nespravedlivé přerozdělení a zbytečné plýtvání“, upozorňuje Peter Tkáč, dobrovolník Food Not Bombs a jeho kolega Jiří Bolf doplňuje: „Oblastí v níž dochází k naprosto zbytečnému plýtvání je zbrojní průmysl. Nejenom, že v něm vlády utápějí neuvěřitelné sumy, které by mohli zcela efektivněji investovat jinde, ale taktéž platí za produkt, jenž je primárně vytvořen k zabíjení a způsobování utrpení".
Sám Keith McHenry spoluzakládal jednu z prvních skupinek Food Not Bombs v Bostnu v roce 1980 a další v San Francisku o šest let později. Hnutí se věnuje dodnes a patří mezi jeho nejvýznamnější propagátory ve světě. Pro svoje radikální názory a aktivizmus se nevyhnul policejní perzekuci, dohromady strávil více než 500 nocí v policejních celách, až ho Amnesty International označila za vězně svědomí a konala akce za jeho propuštění. Je jen ironií dnešní doby, že McHenryho, který se celý svůj život věnuje rozdávání jídla a mírovým aktivitám, považuje americké Ministerstvo zahraničních věcí za jednoho ze 100 nejnebezpečnějších lidí pro svůj režim.
V Brně funguje Food Not Bombs od května roku 2001, kdy se v rámci protestu proti zbrojařskému veletrhu IDET jídlo rozdávalo poprvé. Dnes už zde funguje několik nezávislých skupinek, které každou sobotu nabízejí jídlo komukoliv, kdo projeví zájem. Součástí aktivit je však i rozdávání šatstva, benefiční koncerty, účast na antimilitaristických a ekologických akcích apod.
Ačkoliv jsou aktivity skupin Food Not Bombs zaměřeny výhradně na nenásilnou formu protestu, dostávají se občas jeho členové do centra pozornosti policejních složek, jak ukazuje i sám život zakladatele Keitha McHenryho. Vysvětlení, proč tomu tak je, podává jedna aktivistka takto:
„Rozdávat jídlo veřejně bez nároků na peníze či vděčnost je v současné společnosti považováno za divné, podezřelé a tím pádem nežádoucí. Food not Bombs považuje např. základní potřebu najíst se za právo a ne výsadu. Svým rovnostářským přístupem tak narušuje hierarchii kapitalismu, na což složky tento systém hájící nejsou zvědavé.“