Budoucnost přinese velká letní vedra, varují vědci
8. 6. 2011 -, Ekolist
Jak se budou vyvíjet teploty v letních měsících v příštích desítkách let? Američtí vědci z respektované Stanfordovy univerzity dospěli k závěru, že většina tropických oblastí světa a velká část severní polokoule projde v příštích 20 – 60 letech prudkým zvýšením teplot v letních měsících.Studie, jejíž výsledky budou v tomto měsíci publikovány v časopise Climatic Change, tvrdí, že mnoho oblastí v Jižní Americe, Africe a Asii s největší pravděpodobností čekají „trvalé výskyty rekordních letních teplot“ již během příštích dvou desítek let. Do Evropy, Severní Ameriky a Číny tato významná proměna dle vědeckých výpočtů dorazí až v horizontu 20 až 60 let.
„Podle našich projekcí nastane výrazné zvýšení teplot tak rychle, že v polovině století budou i nejchladnější léta teplejší, než ta rekordně teplá z uplynulých padesáti let,“ uvádí autor studie Noah Diffenbaugh. „Lidé se často ptají, jak moc se globální oteplování projeví ve vlnách častějších letních veder a zda se trvale horká léta stanou novým normálem. A proto jsme se rozhodli namodelovat, kdy právě ta nejchladnější léta překonají svými teplotami nejvyšší průměrné teploty z minulých období.“
Nejrychlejší změna? V tropech
Ve svých výpočtech použili výsledky zhruba 50 jiných klimatických modelů a simulací s proměnlivým množství skleníkových plynů v atmosféře. Kromě toho brali v potaz data z meteorologických stanic po světě. A snažili se zjistit, zda už je nyní z časových řad možné vysledovat začátek „éry“ teplejších letních měsíců.
Vyšlo jim, že odpovědi se liší oblast od oblasti. Nejrychlejší nárůst letních teplot zaznamenávají tropické oblasti. „Zjistili jsme, že právě tropy zaznamenávají nejvýraznější nárůst letních teplotních extrémů,“ říká Diffenbaugh. „Předpokládáme, že zhruba 70 % letních období v letech 2010-2039 překoná maxima konce 20. století,“ dodává.
Zásadní otázkou též dle vědců bude, jak rychle budou lidé schopni se na změny adaptovat. Vlny teplého počasí v uplynulých letech ukázaly, že dopady nečekaných teplot mohou být opravdu dramatické. Odhaduje se například, že vlna veder v roce 2003 měla na svědomí až 40 000 lidských životů.