Expremiér Špidla: legalita kácení je sporná, pro blokádníky mám pochopení
31. 7. 2011 -, Econnect
Na pozvání organizátorů blokády dnes přijel do oblasti Ptačího potoka na Šumavě Vladimír Špidla, bývalý premiér české vlády, a udělal důkladnou exkurzi v terénu. Při průzkumu lokalit konstatoval, že při ponechání lesa přirozeným procesům se les očividně obnovuje daleko rychleji a lépe, než při tvorbě velkoplošných holin a jejich zalesňování. Všem, kteří se k problému chtějí vyjadřovat a o situaci rozhodovat, důrazně doporučil, aby si daná místa prošli.Špidla na místě vyjádřil účastníkům blokády své pochopení a konstatoval, že legalita současných zásahů je sporná.
Expremiér Vladimír Špidla k situaci na Šumavě poznamenal: „Podle mého názoru se jedná o více než o spor, jak v parku postupovat, nýbrž o spor, zda vůbec bude národní park na Šumavě zachován nebo zda se změní v pouhou chráněnou krajinnou oblast. Šumava je katedrálou sv. Víta ochrany přírody. Proto vyzývám ministra Chalupu, aby tento nebezpečný vývoj zastavil.“
Ředitel Hnutí DUHA Petr Machálek řekl: „Názor na situaci si nelze vytvořit od stolu nebo z vrtulníku. Je dobře, že se někteří z politiků vydají přímo na místo a osobně se seznámí se situací. Jsem nesmírně rád, že expremiér Špidla plně podpořil lidi, kteří brání nelegálnímu kácení.“
„Znovu opakujeme, že těžba v oblasti Ptačího potoka je nezákonná a správa národního parku v čele s Janem Stráským a Jiřím Mánkem to ví. Příliš pozdě podala žádost o výjimku ke kácení, to je však její problém. Je nehorázné, že ministr Tomáš Chalupa i nadále činnost správy kryje a nechá ilegálně kácet tisíce stromů ve vzácných smrčinách.“
V sobotu do míst blokády přijeli i senátor Miroslav Krejča a poslanec Robin Böhnisch a lokalitu si prošli. V návaznosti na zážitky z oblasti vyzvali ministra Chalupu k respektování vědeckých stanovisek a blokádníkům vyjádřili respekt.
Poslanec Bohnisch vyjádřil dobrovolníkům respekt: „Lidi bez odborné erudice je nazývají ekopošuky či ekoteroristy. Přitom jsou mezi nimi vědecké kapacity v řadě oborů přírodovědy a mladí lidé, kterým stálo za to poučit se o ekologii šumavských smrčin a přijet. Vážím si jich. Situace na Ptačím potoce navíc není jenom o našem pohledu na ochranu přírody, ale i o budoucnosti občanské společnosti u nás.“
„Zaráží mě rovněž přehlížení odborných poznatků ze strany správy parku. Dokresluje to chaos, který v posledních měsících zásahy proti kůrovci provází,“ dodal poslanec.
Senátor Miroslav Krejča přidal: „Snahou ministra a celého ministerstva by mělo být dosažení okamžitého souladu zásahů s platnou legislativou ČR, přijatými mezinárodními závazky a stanovisky vědecké veřejnosti. Nekoncepčními zásahy a nerespektováním zákonů dochází k postupné demontáži národního parku. Navíc dochází i díky nečinnosti MŽP k eskalaci napětí mezi jednotlivými názorovými skupinami, což jsme pocítili i na vlastní kůži. Některé reakce nemají daleko k přímé osobní konfrontaci s těžko předvídatelnými důsledky.“