Poděbradské ženy do EU?
19. 6. 2003 -, Econnect
-foto-
Začátkem června se mohly ženy v poděbradském mateřském centru dozvědět více o přínosech vstupu do Evropské Unie. Diskutovat s nimi přijeli Michaela Marksová Tominová a Petr Pavlík z Centra pro Gender Studies Praha, které seminář uspořádalo ve spolupráci s Asociací pro rovné příležitosti. Účastnice diskuse se zajímaly především o změny v oblasti sociálního zabezpečení, otázky rodičovské dovolené a důchodu.
Hovořilo se také o domácím násilí, jehož obětí jsou v 98% ženy. Legislativa v evropských zemích je totiž v mnoha ohledech tvrdší vůči pachatelům domácího násilí. V bouřlivé diskusi, která se rozpoutala na dané téma, však zazněly obavy z možnosti zneužití zákonů vůči mužům. Proti vyřčeným obavám se důrazně ohradila Michaela Marksová: "Zneužít zákon se dá samozřejmě vždycky, mimochodem - je to typicky mužská obava. Ale změna legislativy právě v této oblasti by pomohla mnoha obětem domácího násilí v jejich složité životní situaci. Většina z nich nemá odvolání a mnohdy takové případy končí i tragicky."
Podle Petra Pavlíka se postavení žen v naší společnosti za posledních dvanáct let velice zhoršilo. Ženy dnes mají méně majetku než muži, stále je jim přisuzována pouze role matek, jsou považovány za méně schopné a někdy i nesvéprávné. V otázce zaměstnanosti dostávají ženy o 30% nižší mzdu než jejich mužští kolegové. Na trhu práce jsou diskriminovány už jen tím, že mají děti a tedy se předpokládá, že se nebudou moci své práci věnovat naplno. Práve ženy po mateřské dovolené patří mezi jednu z největších skupin nezaměstnaných.
Seminář byl součástí komunikační kampaně ČR před vstupem do EU, kterou podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR.