Sdružení pokračuje v aktivitách za zachování parkové podoby Puškinova náměstí
30. 3. 2006 -, Econnect
Včera se ve velkém sále restaurace Na Slamníku v Praze 6 sešly desítky lidí. Občanské sdružení Puškinovo náměstí zde totiž prezentovalo své aktivity za zachování současné podoby Puškinova náměstí. Radnice vyjadřuje k jeho činnosti nepochopení a výstavbu garáží nezavrhuje.Informační schůzku o vývoji kampaně proti projektu podzemních garáží svolalo občanské sdružení Puškinovo náměstí. Předseda sdružení Marek Lunga popsal dosavadní průběh kauzy, která trvá již téměř rok a nechává obyvatele Bubenče v nejistotě, zda se z parkového náměstí s dětským hřištěm nestanou podzemní garáže pro tři sta aut.
Zastupitelstvo Městské části Praha 6 opakovaně odložilo rozhodnutí o výstavbě. Vloni byly po protestech občanů přípravy přerušeny s tím, že je nutné dopracovat ověřovací studie. Přes toto rozhodnutí zastupitelstva byly podnikány kroky k realizaci projektu. Například 19. října 2005 zadala městská rada vypracování smlouvy na zřízení věcného břemene za účelem umístění větrací šachty pro vývod výfukových plynů z plánovaných garáží. Kromě toho se zpracované ověřovací studie nezabývaly otázkami životního prostředí, takže z hlediska výhrad místních obyvatel nepřinesly nic nového.
Zástupci radnice dnes vysvětlili zastavení prací na přípravě podzemních garáží jako otevřenou možnost do budoucna. Tiskový mluvčí městské části Martin Šalek nechápe, proč občanské sdružení stále vyvíjí aktivity proti projektu: "Práce na přípravě garáží jsou zastaveny a není možné říct co přesně to znamená. Já bydlím v obecním domě a také nevím, jestli se ho obec nerozhodne zbourat." Záležitost s věcným břemenem na vyústění komína výfukových plynů vysvětluje místostarostka Lenka Trnková: "My jsme smlouvu o věcném břemeni zadali, protože nevíme, jestli titíž občané nebudou po výstavbě garáží za pět let sami volat." Rada schválila 27. února Základní teze koncepce řešení dopravy v klidu v lokalitě centrum Dejvice a Bubeneč. V ní se počítá s méně komplikovanou výstavbou podzemních garáží na Wuchterlově náměstí a přípravu projektu na Puškinově náměstí uvádí jako zastavenou.
Občanské sdružení se snaží o zachování parku a dětského hřiště. V rámci své činnosti pořádalo dětský den a letos 1. června jej plánuje zopakovat. Starají se o lípu, kterou vysadili loni na podzim a v plánech mají i vydání sborníku o historii Puškinova náměstí. V této souvislosti žádají dříve narozené pamětníky, aby je kontaktovali a mohli zaznamenat i jejich vzpomínky. Sdružení si chce také udělat jasno v názorech jednotlivých zastupitelů a osloví je písemnou anketou.
Členka petičního výboru petice proti stavbě garáží Martina Dbalá informovala o počtu podpisů, který dosáhl čtrnácti set. Petiční archy členové sdružení průběžně předávají zastupitelům. Upozornila, že příští veřejně přístupná schůze zastupitelstva má proběhnout 14. 4. od 9,00 hod.
Jedním ze zúčastněných občanů na včerejší akci byl architekt Ivan Lejčar, kterému plánovaná výstavba rovněž vadí. "Chápu, že se musí vyřešit parkování automobilů, ale proč dosud nebyly zřízeny placené parkovací zóny, jako v ostatních městských částech? Plánované podzemní garáže neřeší parkování místních a naopak přitáhnou do dosud klidné oblasti množství aut, která by se tam jinak nedostala," kritizuje záměr tento odborník na urbanistiku.