Aarhuská úmluva má svou webovou stránku
7. 4. 2004 - Zuzana Drhová, Zelený kruh
Mezinárodní úmluvu o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v otázkách životního prostředí (Aarhuskou úmluvu) dnes dopoledne schválila Poslanecká sněmovna. Úmluva požaduje, aby státy přijaly potřebná právní, administrativní a další opatření, která umožní ustanovení úmluvy naplňovat. Česká republika právní požadavky splňuje a drobné odchylky budou postupně odstraňovány novelami příslušných zákonů.„Neznamená to ovšem, že je vše v pořádku,“ uvedla Zuzana Drhová z asociace ekologických nevládních organizací Zelený kruh. „Česká republika má mezery ve zpřístupňování informací. Nejsme spokojeni s tím, že jednotlivá ministerstva nezveřejňují na internetu pracovní verze připravovaných návrhů zákonů a dalších dokumentů.“
Zelený kruh zprovoznil internetovou stránku www.ucastverejnosti.cz, kde bude o naplňování Aarhuské úmluvy průběžně sledovat. „ Chystáme také vydání zprávy o naplňování Aarhuské úmluvy v ČR, kde chceme poukázat jak na dobrou praxi, tak i na současné nedostatky v naplňování úmluvy,“ doplnila Drhová.
Kontakt: Zelený kruh: Zuzana Drhová, tel. 222 517 143, 777 230 356,
Informace:
www.ucastverejnosti.cz
www.psp.cz, sněmovní tisk 458
Poznámka
Úmluva Evropské hospodářské komise OSN o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v otázkách životního prostředí (Aarhuská úmluva) je mezinárodním právně závazným dokumentem, který je zaměřen na obecné posílení demokracie v oblasti životního prostředí.
Pod Aarhuskou úmluvou dochází k průniku tří velkých témat: životního prostředí, lidských práv a problémů spojených s korupcí. Pojem životní prostředí se navíc v pojetí Aarhuské úmluvy rozšiřuje, takže se dotýká i ochrany kulturních památek, veřejného zdraví či spotřebitelských práv.
Úmluva je obsahově postavena na třech relativně samostatných, nicméně vzájemně provázaných věcných okruzích, tzv. pilířích:
I. zpřístupňování informací o životním prostředí veřejnosti
II. aktivní účast veřejnosti v rozhodovacích procesech, týkajících se životního prostředí
III. zajištění právní ochrany v záležitostech životního prostředí