Europa Nostra - ocenění za ochranu kulturního dědictví putuje i do ČR
15. 5. 2003 - E-architekt redakce, E-architekt
-foto-
Europa Nostra si připomíná letos 40. výročí své činnosti a 25. výročí udělování těchto prestižních cen. V minulosti je za Českou republiku získali například rehabilitace a restaurování Národního divadla, zámku v Nelahozevsi, vily Muller od Adolfa Lose či zámku Kynžvart. Mezi nositele čestné medaile se zapsal i světově uznávaný reprezentant české památkové péče prof. dr. Dobroslav Líbal.
Evropská unie se v letošním rozhodla podpořit cenu Europa Nostra jako Cenu evropské komise pro záchranu kulturního dědictví. Tato nová strategie naplňuje dva hlavní cíle: prosadit vysoké standardy a kvalitativní hlediska praktické konzervace památek a podpořit mezinárodní výměnu zkušeností a ideí na poli ochrany kulturního dědictví. Jeho Královská výsost, korunní princ Dánského království, který je v současné době prezidentem Europy Nostra, komentoval tuto skutečnost následovně: „ Jsme potěšeni, že Evropská Unie rozpoznala hodnoty celoevropských ocenění na poli ochrany kulturního dědictví a zvolila Europu Nostru jako partnera pro udílení Ceny evropské unie pro kulturní dědictví „.
Při slavnostním ceremoniálu zdůraznila Viviane Reding, komisařka EU pro záležitosti kultury a vzdělávání, svoje přesvědčení o tom, že „ …spolupráce Evropské komise pro kulturu a vzdělávání přispěje k tomu, aby široká veřejnost lépe docenila zásadní význam veřejných i soukromých korporací k podpoře konzervování a rehabilitace našeho kulturního dědictví „. Ceny předávali v reprezentačních prostorách bruselského paláce d´ Egmont Viviane Reding, členka Evropské komise pro výchovu a kulturu a vzdělávání a Otto von Gablentz, prezident Europa Nostra. Za českou stranu převzali cenu generální ředitel Národního památkového ústavu Jiří Kotalík a odborná pracovnice jihočeského územního odborného pracoviště téže instituce Kateřina Cichrová.