Netradičním diářem ProFem připomíná slavné ženy střední Evropy
13. 1. 2004 -, Econnect
Obecně prospěšná společnost ProFem zahájila nový kalendářní rok již sedmým vydáním diáře s názvem Slavné ženy střední Evropy. Pokračuje tak v hledání žen, které svým celoživotním dílem ovlivnily vývoj feministického a genderového myšlení. Připomíná evropské filosofky, političky, socioložky, novinářky, spisovatelky, výtvarnice, divadelní herečky i operní pěvkyně.
V diáři najdete výročí, která se obvykle neslaví, a jména, o nichž se nehovoří. Dvanáct portrétů vás přesvědčí o tom, že si tyto ženy zmínku zaslouží. Třináctý portrét vás zavede za hranice našeho kontinentu, mezi současné světové mírotvorkyně. Dočtete se o aktuálních otázkách rovných příležitostí, o problematice domácího násilí a sexuálního zneužívání. Užitečnou pomůckou může být kompletní databáze institucí zabývajících se ženskými právy v České republice.
„K realizaci projektu nás vedla myšlenka dávat ženám a dívkám každodenně kousek půdy pro jejich identitu,“ píše Saša Lienau ze společnosti ProFem v úvodu diáře. „Soustřeďujeme se na historii střední Evropy, neboť v jiných krajinách tohoto světa ženy hledají již trochu déle, “dodává. Letos vychází diář již posedmé. Každým rokem si získává pozornost širší veřejnosti. Saša Lienau srovnává dnešní situaci s dobou, kdy s projektem začínali: „V prvních letech jsme optimisticky vydávaly celou tisícovku, což se nám nevyplatilo. Asi jedna třetina zůstávala na našich skladech a rozdávala se jako reklamní materiál. Nevadilo to, tenkrát byl projekt plně dotován německou nadací Frauen-Anstiftung, stejně jako celá naše tehdejší práce. Do minulého roku jsme vydávali něco mezi pěti sty až šest set padesáti kusy. Minulý rok nastal jakýsi zlom. Vydali jsme 650 diářů a byly hned, po asi šesti týdnech prodeje, zcela rozprodány. Takže jsme si řekli, že náklad zdvojnásobíme. Zatím je prodáno asi 850 kusů.“
Autoři dodali své texty bez nároku na honorář. Platí se pouze grafika a tisk. Distribuci si ProFem zajišťuje sám, prostřednictvím svých webových stránek. „Distribuci bychom rádi rozšířili více, ale znamenalo by to, že když se dostaneme do pultového prodeje (což vůbec není s feministickými publikacemi lehké), ponecháme meziprodejcům téměř polovinu z ceny. A tak trochu váháme,“ říká Saša Lienau.
Každé vydání diáře má netradiční design. Stará se o něj Jana Štěpánová, mladá výtvarnice s citem pro genderovou tematiku. Letošní podoba diáře je parodií na zápisník slavné panenky Barbie. Růžovou barvu a fotografie stále se usmívajících modelek s vysavačem v ruce doplňují reklamní slogany.
Saša Lienau je přesvědčena, že si diář cestu k zájemcům najde: „Odběratelkami jsou především ženy, které se již nějakým způsobem, jakkoli, dostaly do kontaktu s otázkou rovných příležitostí, respektive feminismu. Přes ženské časopisy si diář objednávají další ženy, především mladé. Některé poslankyně českého parlamentu objednávají diář už po několikáté. Letos ho dostaly prostřednictvím Michaely Tominové z Gender Studies všechny, ať už za odměnu nebo natruc. (Žádná z nich nám nepoděkovala.) Známe i dost mladých mužů, kteří svým přítelkyním či partnerkám diář kupují.“
V západní Evropě existuje několik ženských diářů. Redakce ProFemu pravidelně spolupracuje s německou lingvistkou Luise Pusch, která již patnáct let sestavuje databázi slavných žen. Obdobný diář vydává také slovenské feministické nakladatelství Aspekt.