|
|
Názory, komentáře, publicistika22. 8. 2006 - Wikipedie se stává fenoménem digitálního světaRory O'Connor, AlterNet
„Podobné věci jsem zažil předtím tak jednou nebo dvakrát,“ říká Mitch Kapor, softwarový průkopník a šéf Open Source Foundation. „Jsme na začátku Velkého třesku příští informační revoluce.“ Wikimánie se nyní šíří po celém Harvardu, neboť obvykle klidné prázdninové prostředí univerzity narušily stovky extravagantních wikipedistů, kteří se zde sešli na svém druhém výročním setkání, aby zhodnotili svůj projekt vytváření otevřené online encyklopedie ve všech jazycích.
11. 9. 2002 - Právo na soukromí ? Na to zapomeňte !, Petr Bittner
Dnes je 11. září. Právě rok od hrozné tragédie, která poznamenala osudy tísíců lidí a navždy změnila svět. Média se při té příležitosti předhánějí v tom, kdo napíše více strhující článek, zveřejní “nový objev” vážící se k událostem z tohoto dne a odvysílá srdceryvnější záběry plačících lidí. To vše pod zaklínadlem co nejvyšší dávky sentimentu. Také bych se chtěl k tomuto tématu vyjádřit. Pokud však čekáte další podobně sentimentální článek, pak snad ani raději nečtěte dál a jděte si koupit denní tisk nebo zapnout televizi.
25. 3. 2002 - Internet a svoboda projevu?, Ján Matejka, SPIT
Není příliš těžké připustit, že naprostá většina informací o naší zemi i o dalších státech, které nás obklopují, jsou částečně ovládány ("cenzurovány") malým počtem sdělovacích prostředků, respektive jednotlivci, kteří tyto společnosti vlastní či řídí. Lze konstatovat, že určitý okruh informací vnímáme pouze zprostředkovaně, právě skrze tyto "oči a uši". Takovou "koncentraci moci" je velmi snadné použít či zneužít pro manipulaci s veřejným míněním, dle vůle toho, kdo touto mocí disponuje.
25. 3. 2002 - Mediálni aktivisti z Nového Sadu, Kristian Lukić, Trištvrte revue
Kuda.org je nezisková organizácia umelcov, teoretikov, mediálnych aktivistov a užívateľov informácií. Myšlienka založiť takúto organizáciu vznikla priamo z urgentnej potreby počas 90. rokov. S rozvojom ICT, hlavne v druhej polovici deväťdesiatych rokov, sa rozdiel medzi umeleckou praxou a digitálnym prostredím zväčšoval čoraz viac a viac.
2. 8. 2000 - Kdo vládne Internetu ?, Marek Tichý, Econnect
Spolu se zvyšujícím se vlivem Internetu na fungování společnosti vyplouvají postupně na povrch závažné problémy netechnického rázu. Všichni, kdo mají s Internetem co do činění, hlavně však ti, jimž leží na srdci jeho budoucnost, jsou tak stavěni před zcela nové otázky, na které není snadná odpověď. Jako jedna z nejsložitějších se v posledních letech ukazuje problematika přidělování a správy doménových jmen. V této souvislosti dojde v brzké budoucnosti (pravděpodobně koncem září roku 2000) k pozoruhodné události - k prvním oficiálním internetovým volbám s celosvětovou voličskou základnou.
|