Sperma pro náměstka - výzva k bezpečnější chemické politice
27. 11. 2006 -, Econnect/Greenpeace
-foto-
Aktivisté upozorňují, že podle vědeckých studií je pokles počtu spermií v ejakulátu za posledních padesát let dramatický a počet neplodných párů se od 60. let více než zdvojnásobil. To je do značné míry způsobeno chemickou zátěží.
Pro omezení úniků toxických látek do prostředí vzniká společná evropská politika, tzv. REACH. Evropský parlament prosazuje princip substituce, tedy povinnou náhradu toxických látek, k nimž tato náhrada existuje. Princip povinné náhrady v minulých týdnech podpořily čelné evropské lékařské asociace, když vydaly nové memorandum k předloňské Pařížské výzvě (již podepsaly dva milióny evropských lékařů), a postavila se za něj například i stavební firma Skanska.
Greenpeace kritizuje, že náměstek Karel Bláha hájí problematické principy kontroly a stanovení „bezpečných dávek“ toxických látek, tedy verzi REACH bez principu substituce. „Povinná náhrada toxických látek bezpečnějšími alternativami je nejjednodušším a nejlogičtějším způsobem, jak snížit zamoření životního prostředí. Toto znečištění mimo jiné negativně ovlivňuje lidskou reprodukci. Vědecké studie ukazují prudký pokles životaschopnosti i počtu spermií během posledních desetiletí. Náměstek Bláha zohledňuje především stanovisko velmi dobře organizované chemické lobby,“ říká vedoucí toxické kampaně Greenpeace Jan Freidinger.
Souběžně byl premiéru Topolánkovi odeslán otevřený dopis s výzvou, aby se zapojil do rozhodování o českém postoji k evropské chemické politice. "Vážený pane premiére, jako předseda vlády jste to právě Vy, kdo nakonec ponese politickou zodpovědnost za dalekosáhlé důsledky výsledného rozhodnutí. Tato odpovědnost platí bez ohledu na rádoby „neutrální“ jednání v mezirezortní komisi, na nichž ve skutečnosti docházejí sluchu pouze stanoviska chemického průmyslu," sděluje v dopise ředitel české pobočky Greenpeace Jiří Tutter.