Tisíce milovníků přírody z celé Evropy se o minulém víkendu loučily s migrujícími ptáky
6. 10. 2009 -, Econnect
Evropský festival ptactva, který proběhl v celé Evropě v sobotu a v neděli, přilákal víc než 63 tisíc pozorovatelů ptactva. Nejčastěji byly pozorovány migrující druhy ptáků, o jejichž ochranu usiluje kampaň „Zrozeni k letu“.I přes větrné a nepříznivé počasí, které minulý víkend opanovalo celý kontinent, se více než 63 tisíc nadšených profesionálních i amatérských ornitologů z 35 evropských zemí vydalo ven ze svých domovů, aby popřáli šťastnou cestu migrujícím ptákům, kteří se právě v tuto dobu přesouvají na jih na svá zimoviště. Všechny tyto víkendové vycházky za ptáky se konaly pod hlavičkou Podzimního festivalu ptactva (EuroBirdwatch), který každoročně organizuje BirdLife International a jeho partnerské organizace po celé Evropě. Festival se letos odehrával ve znamení kampaně „Zrozeni k letu“ (Born to Travel), kterou vytvořila právě organizace BirdLife Int. a která si klade za cíl chránit samotné migrující ptáky i prostředí, ve kterém žijí.
Partnerské organizace BirdLife z celého evropského kontinentu dohromady zorganizovaly více než 1700 nejrůznějších akcí, od klasických exkurzí spojených se sledováním ptáků po praktické ukázky kroužkování. Společné pro tyto akce ovšem vždy bylo pozorování a sčítání ptáků, stejně jako radost ze společných ornitologických zážitků. Celoevropskou koordinaci Festivalu si letos na svá bedra vzala organizace Vogelbescherming Nederland (partner BirdLife v Holandsku), která poté výsledky sčítání z jednotlivých států shromáždila a analyzovala.
Celkově bylo tedy za minulý víkend v Evropě pozorováno 2 640 944 ptáků. Nejvíce ptačích jedinců napočítalo letos Rusko (téměř 900 tisíc), následováno Maďarskem (495 453 jedinců). Rusko také zorganizovalo v Evropě největší počet vycházek, Španělsko naopak zvítězilo v celkovém počtu návštěvníků Festivalu (30 tisíc osob). Součástí výsledků je i vyhlášení tří nejčastěji pozorovaných ptačích druhů: stejně jako vloni jednoznačně vede špaček obecný, druhé a třetí místo si oproti loňsku mezi sebou prohodily kachna divoká a lyska obecná. V nejpočetnějších druzích se letos s Evropou shodla i Česká republika, kde do terénu za ptáky vyrazilo více než 1300 lidí na 43 lokalitách. Celkově mohli návštěvníci u nás spatřit okolo 39 800 jedinců ptáků 143 různých druhů (podrobněji na webu České společnosti ornitologické http://www.birdlife.cz/index.php?ID=1866).
Vítr a déšť potrápil většinu evropského kontinentu během soboty i neděle, což, jak se ukázalo, mělo značný vliv na konečné počty pozorovaných migrantů. Za nepříznivého počasí mají totiž migrující ptáci tendenci setrvávat na místě a čekat, dokud se podmínky nezlepší, aby mohli opět pokračovat na své odvážné cestě směrem na jih. Na druhou stranu měl silný vítr i své kladné stránky. Mořští ptáci, které je obvykle možné vidět pouze daleko od pevniny, byli větrem hnáni směrem k pobřeží. Ornitologické rarity, jako jsou kriticky ohrožený buřňák baleárský (Puffinus mauretanicus) nebo zajímaví buřňák šedý (Calonectris diomedea) a buřňáček bělavý (Oceanodroma leucorhoa), poskytly jedinečné zážitky nadšeným ornitologům.
„Pro mnohé Evropany je potěšující, když se jim naskytne příležitost spatřit u pobřeží na vlastní oči takové rarity jako je buřňák baleárský, stejně tak jako mnohem známější vlaštovky obecné ve vnitrozemí“, říká Ania Sharwood Smith, koordinátorka kampaně „Zrozeni k letu“, a dále k tomu dodává: „Naneštěstí se taková vzrušující pozorování pomalu stávají čím dál vzácnějšími. Měli bychom začít účinně chránit stěhovavé ptáky i jejich životní prostředí dřív než o zázrak ptačí migrace definitivně přijdeme.“
Celkové výsledky z celé Evropy lze nalézt na webu http://www.vogelbescherming.nl/ebw09.