Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Přísnější chemickou politiku EU požaduje přes 13 600 lidí

4. 11. 2005
Ing. Petr Hrdina [Arnika - Program Toxické látky a odpady] -


Arnika dnes předala českým poslancům Evropského parlamentu (EP) petici Budoucnost bez jedů II, kterou dosud podepsalo 13.686 signatářů. Petice požaduje, aby nová chemická legislativa EU (tzv. REACH) dostatečně chránila zdraví občanů před vlivem nebezpečných chemických látek.

REACH sjednocuje pravidla jak pro chemické látky, které jsou již na trhu, tak i pro ty, které se na trh teprve uvádějí. Zavádí systém registrace všech chemických látek vyráběných v množství nad 1 tunu ročně. Podle produkovaného množství či stupně možné nebezpečnosti pak část chemických látek bude muset být vyhodnocena z hlediska svých vlivů. Pokud se ukáže, že je daná látka škodlivá, neměla by být schválena k používání.

Poslanci EP budou o nové chemické legislativě rozhodovat v prvním čtení 17. listopadu. Arnika, spolu s dalšími evropskými nevládními organizacemi, po poslancích chce, aby při projednávání REACHe prosadili:
1) povinnou náhradu nebezpečných chemických látek bezpečnějšími alternativami,
2) povinnost výrobce poskytovat spotřebitelům úplný seznam chemických látek obsažených ve výrobku,
3) zákaz používání a distribuce látek, o kterých nebyla dodána požadovaná data,
4) platnost stejných pravidel pro látky v dovážených výrobcích,
5) zvýšení informačních nároků pro registraci látek v objemu 1-10t ročně. Bez dostatečných informací o vlastnostech těchto látek není možná jejich klasifikace. Jedná se přitom o velké množství látek – přibližně 20.000, což je nejméně polovina látek, na které by se uplatnil proces registrace podle REACHe.

„V Evropě se dnes používá kolem 100.000 chemických látek a u 90 procent z nich neznáme, jak ovlivňují zdraví lidí a životní prostředí. Pro registraci těchto látek je nezbytné dozvědět se o nich co nejvíce informací potřebných pro jejich posouzení. Je to jediný způsob jak předejít takovým situacím, kdy se třeba polychlorované bifenyly (PCB) běžně používaly jako přísada do rtěnek, než byly odhaleny jejich vážné zdravotní důsledky,“ vysvětluje smysl požadavků Arniky Ing. Petr Hrdina.

Podle něj ovšem informace zdaleka nestačí. „K praktické ochraně zdraví lidí je nezbytné, aby průmyslové podniky měly povinnost nahrazovat toxické či potenciálně nebezpečné látky těmi, pro něž existují bezpečné alternativy. To se vztahuje mimo jiné na často diskutované ftaláty anebo některé bromované zpomalovače hoření,“ dodal Hrdina.



Ing. Petr Hrdina

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Hlasování v EP: REACH čeká první zkouška

Zítřejší hlasování o nové chemické legislativě EU (REACH) [1] v Evropském parlamentu považuje ekologická organizace Greenpeace za klíčové. Znovu dnes proto vyzvala europoslance, aby při něm upřednostili ochranu lidského zdraví a životního prostředí před ekonomickými zájmy chemického průmyslu. Nevládní organizace upozorňují na to, že v posledních dnech ještě zesílil tlak na co možná největší oslabení návrhu REACH, který jde do parlamentu. Němečtí poslanci, hájící stanoviska velkých německých chemických podniků, se dokonce pokusili odsunout hlasování, ale neuspěli.

Nicméně německé vládě se již podařilo alespoň přesvědčit předsedající Velkou Británii, aby souhlasila s odložením projednávání REACH v Evropské radě (mělo následovat ihned po schvalovacím procesu v Evropském parlamentu). Jde o velice varovný signál, neboť doposud vždy platilo, že jakékoliv odložení vždy znamenalo další oslabení předkládaného návrhu. Je nyní na vládách, včetně naší, aby řekli důrazné NE snahám Německa získat čas a pokusit se ještě více REACH oslabit. Musejí se zasadit o to, aby REACH byl schválen a začal platit co nejdříve.

„Evropský parlament zítra v každém případě učiní první krok k přijetí legislativy, která by měla pomoci řešit vážné zdravotní a environmentální problémy spojené s působením velkého počtu člověkem vyrobených chemikálií. Očekáváme, že pozornost bude soustředěna především na podmínky registrace látek a jejich autorizace (stanovení pro další využívání rizikových látek či pro jejich stažení). Jak v případě registrace, tak v případě autorizace je předloženo několik návrhů, které by účinnost REACH významně oslabily,“ uvedl Martin Kloubek z Greenpeace ČR.

Evropskou komisí navržená podoba REACH, o které Parlament bude hlasovat, je již dnes příliš slabá a neřeší některé základní problémy, které by REACH řešit měl. Dovolila by i nadále používat vysoce rizikové látky dokonce i v případě, kdy existují bezpečnější alternativy. Greenpeace proto vyzývá české europoslance, aby hlasovali pro kompromisní návrh týkající se autorizační procedury, který předkládá skupina strany evropských socialistů (PSE), skupina aliance liberálů a demokratů (ALDE) a další skupiny, a který oproti návrhu Komise časově vymezuje udělení autorizace a podporuje princip substituce nebezpečných chemikálií. Vyzýváme též europoslance, aby hlasovali proti jakýmkoliv jiným návrhům týkající se autorizace.

V otázce registrace, respektive požadavků na informace o látkách v systému REACH, je situace ještě složitější. Na stole leží kompromisní návrh konzervativců, socialistů a liberálů, který by znamenal drastické snížení počtu látek v objemu 1-10tun, o kterých je nutné podat základní informace. Princip „žádná data – žádný trh“ by se tak týkal pouze 10% těchto látek a naprosto by podkopal smysl databáze určené k identifikaci bezpečnějších alternativ. Zároveň také postraními dveřmi umožňuje utajit informace o vlastnostech látek jako důvěrné, což je výhodné pro velké chemické podniky, ale může být ekonomicky velmi nevýhodné pro malé a střední firmy. Greenpeace proto vyzývá k odmítnutí těchto návrhů a k podpoře již tak slabého kompromisního návrhu Zelených.

„Bez zlepšené autorizace chemických látek a s vážným oslabením registračních požadavků bude REACH velkou prohrou: nedokáže ochránit lidské zdraví a životní prostředí, nedokáže zlepšit současný stav legislativy a nedokáže z Evropy učinit hnací motor odpovědného nakládání s chemikáliemi ve světě. Greenpeace bude zítra bedlivě sledovat hlasování jednotlivých poslanců. Každý, kdo chce vzyvat české europoslance, aby podpořili silný REACH, má k tomu možnost prostřednictvím webové stránky www.chemicalreaction.org.“ dodal Kloubek.


Další informace:

Martin Kloubek, Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 774 292 474, martin.kloubek@cz.greenpeace.org

Zbyněk Havránek, Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

http://www.toxickydomov.cz
http://www.chemicalreaction.org


Poznámky pro editory:

[1] Reforma evropské chemické politiky REACH (registrace, evaluace a autorizace chemických látek) má sjednotit desítky předpisů týkajících se regulace chemických látek. Výrobci i dovozci chemikálií budou povinni je centrálně registrovat a odevzdat zprávu o vlivu látky na zdraví a životní prostředí. Látky pak budou posouzeny z hlediska bezpečnosti a ty nejvíce rizikové budou muset projít autorizací, která přesně stanoví podmínky dalšího používání chemické látky a v některých případech i určí termín jejího stažení z trhu.

Parlament hlasoval pro náhradu nebezpečných chemikálií ale umožnil velkou mezeru v bezpečnosti
Strasbourg, 17 November 2005 - Environmental, women’s, health and consumer organisations
recognised the important step taken by Parliament today towards replacing hazardous chemicals
with safer alternatives but regretted that MEPs exempted thousands of chemicals from the need to
provide any health and safety information.

The European Parliament supported the obligation to replace hazardous chemicals with safer
alternatives when these are available (the ‘substitution principle’), sending a strong message to
ministers of national governments who will next make a decision on REACH. This requirement is
essential to end the build-up of harmful chemicals in our bodies and the environment.

The groups warned, however, that the failure to provide basic safety information about chemicals
will make it impossible to systematically identify and replace the most hazardous substances, which
is the one of the principle aims of REACH. At present we lack basic data on the environmental and
health impacts of 90% of substances.

The groups therefore condemned the decision to severely weaken crucial safety testing
requirements for all chemicals covered by REACH.

A REACH adopted on this basis will not deliver the health and environment protection the public
needs, as it would leave thousands of chemicals without basic toxicity data and so would hamper
the identification of harmful chemicals, such as hormone disrupters.

The Council of Ministers has the opportunity to strengthen the legislation - when Competitiveness
Ministers meet in Brussels – by ensuring that the legislation will help both identify and replace
hazardous chemicals covered by REACH. This is a unique opportunity to protect women, men and
children and their environment and it should not be sacrificed for the short-sighted interests of the
large chemicals producers.

Contacts:
Mecki Naschke, EU policy officer chemical and industry policies, EEB, +32 (0)2 2981094
Christian Farrar-Hockley, Policy Officer, EPHA Environment Network, +32 (0)2 233 3874
Xavier Calvo, Junior Officer, Eurocoop, +32 (0)2 285 0076
Aleksandra Kordecka, Chemicals Campaigner, Friends of the Earth Europe, +32 (0)2 542 61 08
Nadia Haiama-Neurohr, EU policy adviser on chemicals, Greenpeace European Unit, +32 (0)2 274 1913
Daniela Rosche, WECF Policy coordinator, +31-6-2295-0027
Noemi Cano, WWF DetoX Campaign Communications Manager, +32 (0)479 610451

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz