Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Parlament hlasoval pro náhradu nebezpečných chemikálií ale umožnil velkou mezeru v bezpečnosti

17. 11. 2005
[Evropské nevládní organizace] -


Strasbourg, 17 November 2005 - Environmental, women’s, health and consumer organisations
recognised the important step taken by Parliament today towards replacing hazardous chemicals
with safer alternatives but regretted that MEPs exempted thousands of chemicals from the need to
provide any health and safety information.

The European Parliament supported the obligation to replace hazardous chemicals with safer
alternatives when these are available (the ‘substitution principle’), sending a strong message to
ministers of national governments who will next make a decision on REACH. This requirement is
essential to end the build-up of harmful chemicals in our bodies and the environment.

The groups warned, however, that the failure to provide basic safety information about chemicals
will make it impossible to systematically identify and replace the most hazardous substances, which
is the one of the principle aims of REACH. At present we lack basic data on the environmental and
health impacts of 90% of substances.

The groups therefore condemned the decision to severely weaken crucial safety testing
requirements for all chemicals covered by REACH.

A REACH adopted on this basis will not deliver the health and environment protection the public
needs, as it would leave thousands of chemicals without basic toxicity data and so would hamper
the identification of harmful chemicals, such as hormone disrupters.

The Council of Ministers has the opportunity to strengthen the legislation - when Competitiveness
Ministers meet in Brussels – by ensuring that the legislation will help both identify and replace
hazardous chemicals covered by REACH. This is a unique opportunity to protect women, men and
children and their environment and it should not be sacrificed for the short-sighted interests of the
large chemicals producers.

Contacts:
Mecki Naschke, EU policy officer chemical and industry policies, EEB, +32 (0)2 2981094
Christian Farrar-Hockley, Policy Officer, EPHA Environment Network, +32 (0)2 233 3874
Xavier Calvo, Junior Officer, Eurocoop, +32 (0)2 285 0076
Aleksandra Kordecka, Chemicals Campaigner, Friends of the Earth Europe, +32 (0)2 542 61 08
Nadia Haiama-Neurohr, EU policy adviser on chemicals, Greenpeace European Unit, +32 (0)2 274 1913
Daniela Rosche, WECF Policy coordinator, +31-6-2295-0027
Noemi Cano, WWF DetoX Campaign Communications Manager, +32 (0)479 610451



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Hlasování v EP: REACH čeká první zkouška

Zítřejší hlasování o nové chemické legislativě EU (REACH) [1] v Evropském parlamentu považuje ekologická organizace Greenpeace za klíčové. Znovu dnes proto vyzvala europoslance, aby při něm upřednostili ochranu lidského zdraví a životního prostředí před ekonomickými zájmy chemického průmyslu. Nevládní organizace upozorňují na to, že v posledních dnech ještě zesílil tlak na co možná největší oslabení návrhu REACH, který jde do parlamentu. Němečtí poslanci, hájící stanoviska velkých německých chemických podniků, se dokonce pokusili odsunout hlasování, ale neuspěli.

Nicméně německé vládě se již podařilo alespoň přesvědčit předsedající Velkou Británii, aby souhlasila s odložením projednávání REACH v Evropské radě (mělo následovat ihned po schvalovacím procesu v Evropském parlamentu). Jde o velice varovný signál, neboť doposud vždy platilo, že jakékoliv odložení vždy znamenalo další oslabení předkládaného návrhu. Je nyní na vládách, včetně naší, aby řekli důrazné NE snahám Německa získat čas a pokusit se ještě více REACH oslabit. Musejí se zasadit o to, aby REACH byl schválen a začal platit co nejdříve.

„Evropský parlament zítra v každém případě učiní první krok k přijetí legislativy, která by měla pomoci řešit vážné zdravotní a environmentální problémy spojené s působením velkého počtu člověkem vyrobených chemikálií. Očekáváme, že pozornost bude soustředěna především na podmínky registrace látek a jejich autorizace (stanovení pro další využívání rizikových látek či pro jejich stažení). Jak v případě registrace, tak v případě autorizace je předloženo několik návrhů, které by účinnost REACH významně oslabily,“ uvedl Martin Kloubek z Greenpeace ČR.

Evropskou komisí navržená podoba REACH, o které Parlament bude hlasovat, je již dnes příliš slabá a neřeší některé základní problémy, které by REACH řešit měl. Dovolila by i nadále používat vysoce rizikové látky dokonce i v případě, kdy existují bezpečnější alternativy. Greenpeace proto vyzývá české europoslance, aby hlasovali pro kompromisní návrh týkající se autorizační procedury, který předkládá skupina strany evropských socialistů (PSE), skupina aliance liberálů a demokratů (ALDE) a další skupiny, a který oproti návrhu Komise časově vymezuje udělení autorizace a podporuje princip substituce nebezpečných chemikálií. Vyzýváme též europoslance, aby hlasovali proti jakýmkoliv jiným návrhům týkající se autorizace.

V otázce registrace, respektive požadavků na informace o látkách v systému REACH, je situace ještě složitější. Na stole leží kompromisní návrh konzervativců, socialistů a liberálů, který by znamenal drastické snížení počtu látek v objemu 1-10tun, o kterých je nutné podat základní informace. Princip „žádná data – žádný trh“ by se tak týkal pouze 10% těchto látek a naprosto by podkopal smysl databáze určené k identifikaci bezpečnějších alternativ. Zároveň také postraními dveřmi umožňuje utajit informace o vlastnostech látek jako důvěrné, což je výhodné pro velké chemické podniky, ale může být ekonomicky velmi nevýhodné pro malé a střední firmy. Greenpeace proto vyzývá k odmítnutí těchto návrhů a k podpoře již tak slabého kompromisního návrhu Zelených.

„Bez zlepšené autorizace chemických látek a s vážným oslabením registračních požadavků bude REACH velkou prohrou: nedokáže ochránit lidské zdraví a životní prostředí, nedokáže zlepšit současný stav legislativy a nedokáže z Evropy učinit hnací motor odpovědného nakládání s chemikáliemi ve světě. Greenpeace bude zítra bedlivě sledovat hlasování jednotlivých poslanců. Každý, kdo chce vzyvat české europoslance, aby podpořili silný REACH, má k tomu možnost prostřednictvím webové stránky www.chemicalreaction.org.“ dodal Kloubek.


Další informace:

Martin Kloubek, Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 774 292 474, martin.kloubek@cz.greenpeace.org

Zbyněk Havránek, Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

http://www.toxickydomov.cz
http://www.chemicalreaction.org


Poznámky pro editory:

[1] Reforma evropské chemické politiky REACH (registrace, evaluace a autorizace chemických látek) má sjednotit desítky předpisů týkajících se regulace chemických látek. Výrobci i dovozci chemikálií budou povinni je centrálně registrovat a odevzdat zprávu o vlivu látky na zdraví a životní prostředí. Látky pak budou posouzeny z hlediska bezpečnosti a ty nejvíce rizikové budou muset projít autorizací, která přesně stanoví podmínky dalšího používání chemické látky a v některých případech i určí termín jejího stažení z trhu.

Požár ve spalovně ukazuje potřebu chemické reformy

Pondělní požár ve spalovně odpadů Technoplast Chropyně je podle ekologické organizace Greenpeace dalším případem, který ukazuje na nutnost přísné regulace chemického průmyslu, stanovující jasná pravidla pro výrobu chemických látek, jejich použití a také další nakládání s nimi. Mohla by to zajistit chemická reforma (REACH), kterou právě projednává Evropská unie. Nebezpečné chemikálie ve stále větší míře kontaminují životní prostředí a přímo poškozují lidské zdraví. [1]

„Nejen případ spalovny Chropyně, ale například i postoj chemičky DEZA ve Valašském Meziříčí při nedávné akci Greenpeace ukazují, že firmy nemají motivaci, ani potřebu regulovat vlastní výrobu. Chemickému průmyslu dominuje snaha setrvat co nejdéle v zavedených kolejích současné nedokonalé legislativy a maximálně oddalovat opatření ve prospěch lidského zdraví a přírody. Chování průmyslu ovlivňují zájmy lobbyistických skupin, nezodpovědnost manažerů firem, technologická nekázeň vedoucí k haváriím, snaha firem utajovat informace veřejnosti atd. Nebude-li přijata jednotná a přísná evropská chemická legislativa REACH, budou lidé i příroda nadále pouze rukojmím průmyslu a touhy firem po zisku za každou cenu,“ uvedl koordinátor kampaní Greenpeace ČR Jan Piňos.

Nebezpečné látky, které vznikají i při běžném provozu spaloven, se mohou ve zvýšeném množství tvořit právě při podobných neřízených událostech, jako byl požár v Chropyni. Na externího spolupracovníka Greenpeace ČR a člena Mezirezortní komise chemické bezpečnosti Miroslava Šutu se dnes obrátili dva lidé z okolí spalovny, kteří po vypuknutí požáru pociťovali zdravotní obtíže. Tento odborník jim doporučil lékařské vyšetření. Zároveň požádal velitele hasičského zásahu a Českou inspekci životního prostředí o laboratorní rozbor vzorků odebraných na místě požáru a zjištění obsahu nebezpečných perzisteních organických látek.

Na nebezpečí chropyňské spalovny upozorňovalo Greenpeace opakovaně už od roku 2001, kdy poprvé požadovalo zastavit vypouštění dioxinů. Podle dostupných informací vypouštěla tehdy spalovna stopadesátkrát více dioxinů, než připouštěl limit platný ve státech Evropské unie Poté, co ekologové bezvýsledně žádali firmu Technoplast o informace o emisích dioxinů a o nápravných opatřeních, zablokovala v květnu 2001 skupina 15 aktivistů Greenpeace z České republiky a Slovenska vjezd do spalovny.

Spalovna Technoplastu likviduje odpady z výroby obalů a další produktů z PVC. Při spalování látek obsahujících chlór, jako je např. PVC, vznikají extrémně nebezpečné dioxiny, které mohou způsobit rakovinu, poruchy plodnosti, oslabení imunitního systému a další vážné zdravotní problémy. Dioxiny patří mezi perzistentní organické látky (POPs) a jsou nebezpečné mj. tím, že velmi dlouho přetrvávají v prostředí a mohou putovat až tisíce kilometrů od místa svého vzniku nebo použití. Mohou se hromadit v živých organismech, a proto jsou jimi zamořeny i potraviny, hlavně živočišného původu. V České republice jsou lidé vystaveni takové dávce dioxinových látek, která několikanásobně převyšuje doporučení Světové zdravotní organizace.


Další informace:

RNDr. Jan Piňos, koordinátor kampaní Greenpeace ČR,
GSM: 720 552 888, jan.pinos@cz.greenpeace.org

Zbyněk Havránek, Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

http://www.greenpeace.cz/


Poznámky pro editory:

[1] Více na www.toxickydomov.cz

Přísnější chemickou politiku EU požaduje přes 13 600 lidí
Arnika dnes předala českým poslancům Evropského parlamentu (EP) petici Budoucnost bez jedů II, kterou dosud podepsalo 13.686 signatářů. Petice požaduje, aby nová chemická legislativa EU (tzv. REACH) dostatečně chránila zdraví občanů před vlivem nebezpečných chemických látek.

REACH sjednocuje pravidla jak pro chemické látky, které jsou již na trhu, tak i pro ty, které se na trh teprve uvádějí. Zavádí systém registrace všech chemických látek vyráběných v množství nad 1 tunu ročně. Podle produkovaného množství či stupně možné nebezpečnosti pak část chemických látek bude muset být vyhodnocena z hlediska svých vlivů. Pokud se ukáže, že je daná látka škodlivá, neměla by být schválena k používání.

Poslanci EP budou o nové chemické legislativě rozhodovat v prvním čtení 17. listopadu. Arnika, spolu s dalšími evropskými nevládními organizacemi, po poslancích chce, aby při projednávání REACHe prosadili:
1) povinnou náhradu nebezpečných chemických látek bezpečnějšími alternativami,
2) povinnost výrobce poskytovat spotřebitelům úplný seznam chemických látek obsažených ve výrobku,
3) zákaz používání a distribuce látek, o kterých nebyla dodána požadovaná data,
4) platnost stejných pravidel pro látky v dovážených výrobcích,
5) zvýšení informačních nároků pro registraci látek v objemu 1-10t ročně. Bez dostatečných informací o vlastnostech těchto látek není možná jejich klasifikace. Jedná se přitom o velké množství látek – přibližně 20.000, což je nejméně polovina látek, na které by se uplatnil proces registrace podle REACHe.

„V Evropě se dnes používá kolem 100.000 chemických látek a u 90 procent z nich neznáme, jak ovlivňují zdraví lidí a životní prostředí. Pro registraci těchto látek je nezbytné dozvědět se o nich co nejvíce informací potřebných pro jejich posouzení. Je to jediný způsob jak předejít takovým situacím, kdy se třeba polychlorované bifenyly (PCB) běžně používaly jako přísada do rtěnek, než byly odhaleny jejich vážné zdravotní důsledky,“ vysvětluje smysl požadavků Arniky Ing. Petr Hrdina.

Podle něj ovšem informace zdaleka nestačí. „K praktické ochraně zdraví lidí je nezbytné, aby průmyslové podniky měly povinnost nahrazovat toxické či potenciálně nebezpečné látky těmi, pro něž existují bezpečné alternativy. To se vztahuje mimo jiné na často diskutované ftaláty anebo některé bromované zpomalovače hoření,“ dodal Hrdina.



Greenpeace: Protest na komíně ukázal nutnost chemické reformy

Po třech dnech a třech nocích opustili dnes ráno horolezci Greenpeace tovární komín chemičky DEZA ve Valašském Meziříčí, kde protestovali proti výrobě zdraví škodlivých chemikálií a snažili se upozornit na rostoucí problém chemické kontaminace životního prostředí. Aktivisté Greenpeace během svého protestu také opakovaně vyzývali české europoslance, vládu a představitele chemického průmyslu, aby se zasadili za přijetí účinné podoby reformy chemické politiky Evropské unie, známé pod zkratkou REACH.

„Akce Greenpeace splnila svůj účel tím, že poukázala na problém nebezpečných chemikálií a na nutnost přísné kontroly jejich výroby a použití. Greenpeace zde ve Valašském Meziříčí dosáhlo úspěchu na třech rovinách – jednak se nám podařilo ukázat vedení DEZY, že výroba nebezpečných chemikálií není pouze vnitřní záležitostí podniku, ale naopak věcí veřejného zájmu. Rizika výroby ftalátů v místní chemičce si uvědomili představitelé města a iniciovali jednání o této otázce na zastupitelstvu. Podařilo se nám také vyvolat zájem široké veřejnosti a získali jsme přímou podporu více než tří tisíc lidí,“ uvedl koordinátor kampaní Greenpeace ČR Jan Piňos.

Požadavky Greenpeace vůči společnosti DEZA byly dlouhodobé v řádu několika let, cílem ekologů tak nebylo vydržet na komíně co nejdéle. Akci ukončili poté, co se jim podařilo oslovit prostřednictvím elektronické pošty přímo z komína všech 24 českých poslanců v Evropském parlamentu, zodpovědné ministry a vládní úředníky a představitele chemického průmyslu. Výzvu Greenpeace za přijetí efektivní podoby REACH podepsalo během třídenního protestu 3050 lidí a stovky dalších poslali horolezcům e-maily s vyjádřením podpory.

Greenpeace zdůraznilo, že problémem se nyní musí vážně zabývat zodpovědní politikové a že pouze přijetí přísné legislativy bude skutečně účinným řešení. Reforma chemické politiky EU, která je v těchto dnech projednávána v Bruselu, se proto musí stát politickou prioritou. REACH musí podle ekologů postavit ochranu lidského zdraví nad ekonomické zájmy průmyslu a soukromých firem. Je proto důležité, aby REACH obsahoval i požadavky na podrobné informace o všech 30 tisících chemikálií, povinné nahrazení nebezpečných látek všude tam, kde existují alternativy, a právo spotřebitelů na informace o chemickém složení výrobků.

„Jednání s vedením firmy DEZA jasně ukázalo, že podnik nepřistoupí na podmínky šetrné výroby, dokud k tomu nebude přinucen přísnou legislativou. Je evidentní, že takových podniků bude v České republice většina. Právě proto je nutné přijmout REACH a právě proto je nyní zodpovědnost na politicích. Ti si musí uvědomit, že se jedná o záležitost ochrany zdraví nás a našich dětí. Nezávislé výzkumy dlouhodobě ukazují, že nebezpečné chemikálie pronikají do našeho nejbližšího okolí a způsobují vážné poškození zdraví. S toxickými látkami v těle se dnes již dokonce děti rodí,“ uvedl Piňos.


Další informace:

Jan Piňos, koordinátor kampaní Greenpeace ČR,
GSM: 720 552 888, jan.pinos@cz.greenpeace.org

Zbyněk Havránek, Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

http://www.greenpeace.cz/komin

Greenpeace: Veřejnost nemá informace o škodlivých chemikáliích

Na nedostatečnou informovanost veřejnosti o výrobě a používání chemických látek poukázalo dnešní jednání zástupců Greenpeace s představiteli města Valašské Meziříčí. Vedení valašskomeziříčské radnice nemá k dispozici dostatek informací o nebezpečnosti ftalátů, jejichž významným výrobcem je právě místní chemička, DEZA a.s. Výrobci v současné době sami aktivně neinformují o možných rizicích chemických produktů. Podle vedení města i společnosti DEZA by takovou povinnost měla stanovit legislativa. Greenpeace proto znovu zdůraznilo důležitost přijetí účinné podoby reformy chemické politiky Evropské unie, známé pod zkratkou REACH, která musí zaručit mimo jiné zhodnocení zdravotních a ekologických dopadů vyráběných látek a veřejný přístup k těmto informacím.

Aktivisté Greenpeace protestují již třetí den přímo na továním komíně chemičky DEZA proti výrobě zdraví škodlivých chemikálií. Akce je současně výzvou českým politiků a představitelům chemického průmyslu, aby se se zasadili za přijetí co nejefektivnější verze chemické reformy, která je v těchto dnech projednávána v Evropském parlamentu. Ekologové zdůrazňují, že probíhající debata o REACH by se měla týkat především ochrany lidského zdraví a čistoty životního prostředí a silná chemická lobby by jí neměla ovlivnit klamavými ekonomickými argumenty.

„Jsme přesvědčeni, že debata o tom, zda peníze jsou důležitější než lidské zdraví a čisté životní prostředí, je neetická. Ale i pokud máme hovořit o ekonomické stránce REACH, je zřejmé, že reforma bude mít ekonomický přínos. Snížené náklady na zdravotní péči v důsledku účinnější ochrany lidského zdraví vyváží předpokládané náklady. Také zpracování toxického odpadu je rok od roku dražší a jeho cena evidentně přesahuje celkové náklady na zavedení REACH během plánovaných 11 let. Neexistuje žádný důvod, aby produkce bezpečnějších chemikálií zaměstnávala méně lidí a přinášela nižší zisky, než současný chemický průmysl se všemi jeho riziky, náklady na bezpečnost a nejasnou regulací,“ řekl koordinátor kampaní Greenpeace ČR Jan Piňos.

Greenpeace spustilo speciální webové stránky www.greenpeace.cz/komin, které umožňují všem zájemcům připojit svůj podpis pod otevřený dopis českým europoslancům, představitelům vlády a chemického průmyslu. Tyto stránky obsahují také informace o REACH, vědecké zprávy o rizikových chemických látkách a jejich působení a další materiály.


Další informace:

Jan Piňos, koordinátor kampaní Greenpeace ČR,
GSM: 720 552 888, jan.pinos@cz.greenpeace.org

Zbyněk Havránek, Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

http://www.greenpeace.cz/komin

Horolezci Greenpeace protestují na komíně proti zdraví škodlivým chemikáliím
Horolezci Greenpeace dnes v časných ranních hodinách obsadili 100 metrů vysoký komín chemičky DEZA ve Valašském Meziříčí a spustili z něj velký transparent. Greenpeace při této příležitosti vyzvalo vedení chemičky, aby postupně vyřadilo z výroby ftaláty, které jsou vysoce nebezpečnou a zdraví škodlivou skupinou chemikálií. Ekologové současně upozornili na důležitost schválení účinné podoby nové chemické legislativy Evropské unie, známé jako REACH [1], a vyzvali také odpovědné politiky, aby se za její přijetí zasadili.

Další aktivisté Greenpeace se shromáždili před vchodem do závodu DEZA, kde zaměstnancům podávali informace o důvodech této akce. Na tomto místě také rozvinuli transparent s textem: „NE FTALÁTŮM, ANO REACH“.

DEZA a.s. patří k největším výrobcům ftalátů [2] v České republice. Greenpeace se dopisem z 16. srpna 2005 obrátilo na jejího ředitele s dotazem, zda firma hodlá nahradit tyto zdraví škodlivé chemikálie bezpečnějšími alternativami. Z odpovědi je však zřejmé, že DEZA o ničem takovém neuvažuje a že konkurenceschopnost a požadavky zákazníků jsou pro tohoto výrobce přednější než odstranění zdraví nebezpečných produktů z výroby.

„Ftaláty jsou prokazatelně nebezpečné chemikálie, které poškozují lidské zdraví. Svědčí o tom mimo jiné i částečný zákaz, který EU uvalila na jejich použití v hračkách a jiných výrobcích pro děti. Greenpeace však zjistilo přítomnost ftalátů i v bytech, kancelářích a dokonce mateřských školkách. a nevěří tedy, že podobné nesystémové kroky mohou ochránit děti před kontaminací. Nedávné výzkumy také ukázaly, že prostřednictvím pupečníkové šňůry je kontaminován dokonce organismus ještě nenarozených dětí. [3] Jediným zodpovědným řešením je tedy zcela vyloučit tyto látky z výroby. Již dnes navíc existují jejich bezpečnější náhrady. Žádáme proto DEZu, jako významného výrobce ftalátů v ČR, aby tuto výrobu do pěti let zastavila a nahradila,“ uvedl výkonný ředitel Greenpeace ČR Jiří Tutter.

Ftaláty jsou pouze jedněmi z asi 1500 chemikálií, které poškozují životní prostředí a lidské zdraví a které by měly být začleněny do autorizační procedury v rámci REACH. Podle současného návrhu Evropské komise by případná autorizace automaticky znamenala povolení výroby a použití těchto nebezpečných chemikálií. Greenpeace je však přesvědčeno, že autorizace by měla být udělena jen těm chemikáliím, k nimž neexistují žádné alternativy a které jsou prokazatelně nezbytné pro společnost.

Podle Greenpeace je nutné současný návrh REACH zlepšit a zpřísnit. Chemický průmysl a někteří politikové se naopak snaží návrh Komise oslabit a používají zavádějící argumenty o finančních nákladech. Greenpeace považuje debatu o nákladech versus lidském zdraví za neetickou. Upozorňuje však na to, že podle všech nezávislých studií nebudou náklady na uvedení REACH do praxe příliš vysoké. Naopak se odhaduje, že přínosy REACH v úsporách ve zdravotní péči by mohly činit 50 miliard euro. [4]

„Jsme v DEZE také proto, abychom ukázali, jak důležitý bude postoj české vlády k REACH a jaké konkrétní dopady může mít na zdraví nás všech. Vyzýváme zodpovědné ministry a premiéra , aby se zasadili o ochranu zdraví občanů, kteří jim k tomu dali mandát,“ řekl Tutter.


Další informace:

Yannick Vicaire, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 723 749 273, e-mail: yannick.vicaire@diala.greenpeace.org

Martin Kloubek, asistent toxické kampaně Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 605 474 292, e-mail: martin.kloubek@cz.greenpeace.org

Zbyněk Havránek, Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

http://www.greenpeace.cz/komin


Poznámky pro editory:

[1] Reforma evropské chemické politiky REACH (registrace, evaluace a autorizace chemických látek) má sjednotit desítky předpisů týkajících se regulace chemických látek. Výrobci i dovozci chemikálií budou povinni je centrálně registrovat a odevzdat zprávu o vlivu látky na zdraví a životní prostředí. Látky pak budou posouzeny z hlediska bezpečnosti a ty nejvíce rizikové budou muset projít autorizací, která přesně stanoví podmínky dalšího používání chemické látky a v některých případech i určí termín jejího stažení z trhu.

[2] Ftaláty jsou častým kontaminantem ovzduší v interiérech vzhledem k jejich širokému využívání ve stavebních materiálech a výrobcích pro domácnost. Jsou používány jako změkčovadlo v aplikacích PVC - hračky, podlahoviny, stavební materiály, zařízení pro bytové, kancelářské i automobilové interiéry, kabely apod. Dalšími aplikacemi jsou např. složky nátěrů a těsnících materiálů. Ftaláty narušují hormonální systém člověka, a jsou tak vysoce škodlivé pro reprodukci.

[3] Viz. tisková zpráva „Děti ohroženy chemikáliemi již v těle matky“ z 19.9.2005 na http://www.greenpeace.cz/media/zpravy.shtml?x=590042

[4] Oficiální studie Evropské komise o dopadech REACH byla publikována společně s návrhem REACH v říjnu 2004. Studie zkoumala jak přímé náklady REACH na chemický průmysl za různých scénářů, tak celkové náklady jiných odvětví, např. jaké jsou substituční náklady, pokud by určitá chemikálie neměla zůstat na trhu. Hlavní závěry jsou:
- REACH by stál chemický průmysl okolo 2,3 mld EUR (rozpětí EUR 1,9 – 3,2 mld)  po dobu 11 let od zavedení (tj. cca 0,50 EUR na jednoho obyvatele EU)
- Nepřímý dopad na ostatní odvětví je odhadován mezi EUR 2,8 – 5,2 mld včetně nákladů chemického průmyslu v závislosti na požadované náhradě (tj. stále ještě méně než 1 EUR na obyvatele EU na rok)
- Zdravotní přínosy byly spočítány na minimálně EUR 50mld na základě velmi konzervativních hypotéz a přitom se nezapočítal žádný přínos pro životní prostředí.

Stojí za pozornost, že pouze za rok 1999 vydal chemický průmysl 2,3 mld EUR na zlepšení týkající se zacházení s odpady (z celkových nákladů týkajících se životního prostředí ve výši 7,7 mld EUR). Zatímco chemický průmysl byl tedy schopen se bez větších problémů vypořádat se 7,7 mld EUR, nyní tvrdí, že náklady ve výši 2,36 mld EUR po dobu 11 let mu způsobí obrovské problémy.

REACH: Klíčový parlamentní výbor podporuje principy REACH ale zklamal v garanci informací o bezpečnosti
Brussels, 4 October 2005 - Environmental, women's, health and consumer organisations welcomed the strengthening of controls on hazardous chemicals adopted within the report on REACH at the Parliament's environment and public health committee today, but criticised the weak requirements on the provision of safety data for a vast number of chemicals.

The groups were pleased to see members of the European Parliament's environment and public health committee support the mandatory substitution of hazardous chemicals with safer alternatives when these are available. This requirement is essential to end the build-up of harmful chemicals in our bodies and the environment.

For substitution to work, however, it is essential to obtain basic safety information about chemicals for which we lack data on the environmental and health impacts, which REACH is supposed to deliver. At present we lack this basic information on 90% of chemicals.

The groups therefore regret that the feeble compromise on lower volume chemicals (produced in volumes of 1-10 tonnes per year), adopted by the committee - under intense pressure from industry - leaves dangerous gaps in the provision of safety information.

A REACH adopted on this basis would not deliver the health and environment protection the public expects, as it would leave thousands of lower volume chemicals without basic toxicity data and so would hamper the identification of potentially harmful chemicals, such as hormone-disruptors.

In November, the European Parliament has the chance to reinforce REACH in its plenary session, to ensure that the legislation will help both identify and replace all hazardous chemicals. This is a unique opportunity to protect future generations and their environment and it should not be sacrificed for the short-sighted interests of the chemicals industry, argue the groups.

Contacts
Mecki Naschke, EU policy officer chemical and industry policies, EEB, +32 (0)2 2981094
Christian Farrar-Hockley, Policy Officer, EPHA Environment Network, +32 (0)2 233 3874
Xavier Calvo, Junior Officer, Eurocoop, tel 02 285 0076
Aleksandra Kordecka, Chemicals Campaigner, Friends of the Earth Europe, tel: +32 (0)2
542 61 08
Nadia Haiama-Neurohr, EU policy adviser on chemicals, Greenpeace European Unit, tel
+32 (0)2 274 1913
Daniela Rosche, WECF Policy coordinator, +31-6-2295-0027
Noemi Cano, DetoX Campaign Communications Manager. tel: +32 (0)2 743 8806

Organizations:
European Environmental Bureau, European Public Health Alliance, Environment Network, Eurocoop, Friends of the Earth Europe, Greenpeace, Women in Europe for a Common Future, WWF
Mach a Šebestová žádají ministra průmyslu o ochranu před nebezpečnými chemikáliemi

 

 U příležitosti zahájení nového školního roku dnes děti, rodiče a dobrovolníci Greenpeace pod vedením herce divadla Ypsilon Petra Vacka sehráli před ministerstvem průmyslu scénku, v níž dva nejznámější čeští školáci  – Mach a Šebestová – vyzývají ministra Miloše Urbana, aby se zasadil o přijetí účinné podoby nové chemické politiky (tzv. REACH), která bude projednávána v nadcházejících třech měsících v Bruselu.

 

Velkým množství nebezpečných chemikálií jsou obklopeni všichni lidé, jak na pracovištích, tak ve svých domovech včetně malých dětí v mateřských školkách. Prokázaly to mj. i analýzy Greenpeace provedené na jaře letošního roku. [1]

 

Greenpeace požaduje, aby se české ministerstvo průmyslu a obchodu zasadilo při nadcházejících jednáních o reformě chemické politiky v Evropské unii o přijetí takové její podoby, která by zajistila přísnou regulaci chemických látek, a nedopustilo, aby ekonomické zájmy chemického průmyslu převážily nad ochranou lidského zdraví.

 

„Chemické znečištění je dnes všude, od vrcholků hor po hlubiny oceánů, a kontaminuje nejen zvířata a nižší živé organismy, ale i lidská těla a poškozuje naše zdraví. Nejvíce jsou přitom ohroženy děti, jejichž organismus se těmto látkám těžko brání. Toxické chemikálie se nalézají v našem nejbližším okolí, dokonce přímo v našich domovech, které přitom považujeme za bezpečné prostředí. Interiéry, v nichž trávíme většinu dne, jsou znečištěny chemikáliemi, které se vylučují z podlahových krytin, elektroniky, domácích spotřebičů a jiných předmětů. Greenpeace tuto skutečnost prokázalo nedávnými odběry a laboratorními analýzami prachu z domácností, kanceláří a mateřských školek,“ uvedl ředitel Greenpeace ČR Jiří Tutter.

 

Nadcházející tři měsíce budou pro přípravu nové chemické politiky EU nesoucí název REACH (tzv. registrace, evaluace a autorizace chemických látek) klíčové. O její podobě se bude jednat na půdě Evropského parlamentu a Rady EU. Důležitá přitom budou stanoviska všech členských států a jejich představitelů, tedy i zástupců České republiky. Pro Greenpeace a další nevládní organizace je důležité, aby evropské chemické směrnice zahrnovaly tzv. princip substituce. Ten by ukládal nahradit používání nebezpečných chemických látek bezpečnějšími alternativami všude tam, kde tyto alternativy existují.

 

„Problém se znečištěním prostředí persistentními a bioakumulativními chemikáliemi je dlouhodobý a čím dál tím vážnější. Chemikálie označované jinak za toxické jsou běžnou součástí spotřebního zboží a dalších výrobků. Současná legislativa tento problém bohužel neřeší. Trvalo více než 10 let, než se podařilo prosadit částečný zákaz ftalátů v hračkách [2], a ani ten nechrání naše děti před vystavením těmto látkám v podlahových krytinách z PVC a dalších výrobcích z tohoto materiálu, které nejsou určeny přímo pro děti, a přesto jsou jimi děti obklopeny,“ vysvětlil Tutter.

 

 

 

Další informace:

 

Ing. Jiří Tutter, výkonný ředitel Greenpeace ČR,

tel.: 224 319 667, e-mail: jiří.tutter@cz.greenpeace.org

 

Martin Kloubek, asistent kampaní, Greenpeace ČR,

tel. 224 319 667, GSM: 605 474 292, e-mail: martin.kloubek@cz.greenpeace.org

 

http://www.greenpeace.cz/chemicalreaction.shtml

 

 

Poznámky pro editory:

 

[1] Více o odběrech prachu a výsledcích chemických analýz v tiskových zprávách Greenpeace:

http://www.greenpeace.cz/media/zpravy.shtml?x=233983

http://www.greenpeace.cz/media/zpravy.shtml?x=280414

 

[2] Více o kampani Greenpeace proti plastovým hračkám v tiskové zprávě 55/2000 na

http://www.greenpeace.cz/media/zpravy.shtml?x=206088

 

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz