Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hnutí DUHA představuje plán lepší recyklace

13. 12. 2005
Ivo Kropáček [Hnutí DUHA] -


Hnutí DUHA dnes představilo podrobný plán, jak pomocí legislativních změn, investic z evropských fondů, změn poplatků a dalších opatření podstatně zvýšit recyklaci odpadků [1].

Ministři zítra (14.12.) večer debatují o opatřeních k vládnímu odpadovému plánu do roku 2013. Návrh ministra Libora Ambrozka podle Hnutí DUHA obsahuje některé užitečné body, ale vládou plánované zvýšení recyklace nezajistí.

Více než čtyřicetistránkový program Hnutí DUHA se zaměřuje hlavně na zavádění lepších recyklačních služeb, aby třídit odpad bylo stejně snadné jako jej házet do popelnice. Detailně popisuje třináct konkrétních opatření, mezi která patří především:
- zvýšení poplatků za skládkování a jejich rozšíření na pálení odpadu;
- změna v zákoně po vzoru Slovenska a Rakouska, podle které by od roku 2010 lidé v každé obci mohli najít kontejnery na pět druhů tříděného odpadu;
- zavedení motivačního poplatku, který by zvýhodnil obce, jež hodně odpadu třídí a málo produkují.

Mezi dalšími návrhy je například zřízení informační služby na ministerstvu životního prostředí, která by obcím a městům poskytovala praktické rady k zavádění recyklačních programů, nebo priority pro financování recyklace z evropských fondů i změna zákona usnadňující zřizování obecních kompostovišť.

Česká republika dnes recykluje jen asi 13 % komunálního odpadu – přitom v Rakousku nebo Německu je to už kolem 50 %: Hlavní překážkou jsou špatné recyklační služby. Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným nádobám na tříděný odpad musí lidé chodit v průměru 170 metrů daleko. Navíc většinou nemají možnost třídit kompostovatelný odpad, který tvoří asi 40 % odpadků z domácností.

Vláda v roce 2003 schválila plán nakládání s odpady na příštích deset let, který počítá se zvýšením recyklace na 50 % do roku 2010. Dodnes ovšem nevznikla konkrétní opatření, která by zajistila jeho splnění.

Kompletní studie je ke stažení na:
www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/lepsi_recyklacni_sluzby.pdf

Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:
„Stát a radnice musí zlepšit recyklační služby pro naše domy a byty, aby třídit odpad bylo stejně snadné jako jej sypat do popelnice. Zatímco popelnice dnes stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděný odpad musíme šlapat o několik ulic dál. Náš plán zahrnuje lepší služby pro občany, pomoc obcím a městům, ekonomickou motivaci i další body."

"Vláda sice v roce 2003 v zásadě schválila zvyšování recyklace, ale ministr životního prostředí zatím nepřišel s ucelenou sadou opatření, která by jej opravdu zajistila. Program, o kterém dnes debatuje vláda, obsahuje některé užitečné body. Rozhodně ovšem neumožní plánované zvýšení recyklace.“

Kontakt:
Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, telefon 604 348 765, 222 514 759, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Kropáček, I.: Lepší recyklační služby: jak zajistit 50% míru materiálového využití komunálního odpadu, Hnutí DUHA, Brno 2005, www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/lepsi_ recyklacni_sluzby.pdf.
Ivo Kropáček

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-
Hnutí DUHA v Praze mobilizuje pro lepší recyklační služby
KDE: Masarykovo nádraží v Praze

KDY: středa 7. prosince od 14 do 18 hodin

CO: Hnutí DUHA bude sbírat podpisy pod předtištěné korespondenční lístky, ve kterých občané žádají ministra životního prostředí o zavedení lepších recyklačních služeb

Německo či Rakousko a další země recyklují kolem poloviny komunálního odpadu – ale Česká republika kulhá pozadu s pouhými 13 %. Hlavní příčinou jsou špatné recyklační služby. Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděné odpadky lidé musí dojít často stovky metrů. Hnutí DUHA prosazuje sadu legislativních změn a dalších opatření, která by pomohla lepší recyklaci.

Ve středu budou pracovníci ekologické organizace v Praze sbírat podpisy pod předtištěné korespondenční lístky, které žádají ministra životního prostředí o podporu lepších recyklačních služeb.

Na místě bude k dispozici pro rozhovory Ivo Kropáček, vedoucí programu Odpady v celostátní kanceláři Hnutí DUHA.

Kontakt: Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, telefon 604 348 765, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
České spalovny chtějí dovážet odpadky z ciziny
Na ministerstvo životního prostředí přišla už řada žádostí o povolení dovozu odpadků ze zahraničí ke spálení v českých spalovnách. Odhalily to dokumenty, které Hnutí DUHA získalo podle zákona o svobodě informací.

Ministerstvo podle nich nyní rozhoduje o dvou požadavcích na povolení importu celkem 80 000 tun odpadků k likvidaci v pražské spalovně [1]. Během posledního roku zamítlo čtyři další, které se týkaly dovozu odpadu z Německa a Rakouska do spalovny v Liberci. Veřejnost ovšem zatím věděla pouze o jedné z nich [2].

Odpad většinou pochází vesměs z velkých měst nedaleko hranic, jako jsou Mnichov, Vídeň či Drážďany. Pokud by ministerstvo dalo plánům spalovacích společností zelenou, toxické exhalace i kontaminovaná škvára a popel zůstanou u nás. Z každé tuny spáleného obsahu popelnic vzniká asi 300 kilogramů tohoto nebezpečného odpadu, který se má ukládat na speciálně zabezpečených skládkách.

Poslanci už dvakrát velkou většinou hlasů zamítli návrhy na změnu zákona, která by zcela otevřela dveře dovozu odpadu z ciziny do českých spaloven [3]. Spalovací společnosti se však snaží platný zákaz obejít legislativní kličkou [4].

Hnutí DUHA proto požaduje, aby ministerstvo vydalo jasný oficiální výklad legislativy, který se bude vztahovat na všechny české spalovny komunálních odpadů a zabrání obcházení zákona.

Ekologická organizace je přesvědčena, že každý stát se má o své odpady postarat sám a nevyvážet je za hranice. Zákaz dovozu odpadu k pálení nebo skládkování přitom odpovídá evropské i české legislativě. Každá země může omezit přepravu odpadků přes hranice, pokud nejde o recyklaci.

Během posledního půldruhého roku byly podány žádosti o dovoz celkem 99 tisíc tun odpadu – tedy množství odpovídající roční spotřebě jedné běžné spalovny. Posilují tak pochybnosti o smysluplnosti stavby dalších podobných zařízení, pokud i kapacita současných má takový přebytek natolik, že je zájem ji doplňovat dovozem.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
"Česká republika nemůže být popelnicí sousedních zemí jen proto, aby nesmyslné mamutí spalovny měly dostatek zakázek. Legalizace dovozu by nejspíše znamenala, že k nám začnou proudit kamióny odpadků k pálení. Na každou tunu spáleného komunálního odpadu připadá asi tři sta kilogramů toxického popela a škváry, plus exhalace ze spaloven. Ministr Ambrozek musí především vydat jasný oficiální výklad současné legislativy, což by zabránilo obcházení zákona."

Kontakt: Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 348 765, 545 214 431, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Ministerstvo životního prostředí o žádostech o povolení dovozu (formálně jde tzv. oznámení o přeshraničním pohybu odpadů, která MŽP může schválit, nebo zamítnout) do spalovny v Praze-Malešicích odmítlo vydat podrobnější informace.

[2] Ministerstvo podle dokumentů dostalo celkem čtyři žádosti o dovoz odpadu do Liberce:

• žádost společnosti Münchner Recycling GmbH ze 23. srpna 2004 o povolení k dovozu 6000 tun z Mnichova do spalovny v Liberci (zamítnuto 11. listopadu 2004, žadatel podal v únoru 2005 žalobu proti ministerstvu u Městského soudu v Praze) – pouze tato byla zveřejněna

• žádost společnosti Rethmann Kreislaufwirtschaft Austria GmbH ze 26. listopadu 2004 o povolení k dovozu 5000 tun z Vídně do liberecké spalovny (zamítnuto 27. prosince 2004)

• žádost společnosti SSM Stoffstrommanagement GmbH ze 29. listopadu 2004 o povolení k dovozu 3000 tun z Bádenska-Wüttenberska do liberecké spalovny (zamítnuto 9. března 2005)

• žádost společnosti Cleanaway Dresden GmbH & Co.KG ze 28. prosince 2004 o povolení k dovozu 5000 tun z Drážďan do liberecké spalovny (zamítnuto 25. května 2005).

[3] Tisková zpráva na www.hnutiduha.cz/clanek.php?art=199

[4] Zákon umožňuje dovoz odpadu k recyklaci a tzv. energetickému využití. Spalovací společnosti proto využívají skutečnosti, že teplo vznikající při pálení odpadu prodávají k vytápění nebo používají k malovýrobě elektřiny. Argumentují, že tedy nejde o odstraňování, nýbrž energetické využití. V důsledku tedy tvrdí, že hlavním účelem spalovny není likvidace odpadu, nýbrž výroba energie, a odstraňování odpadků je vlastně jen svého druhu vedlejší produkt této elektrárny.
Hnutí DUHA vítá zamítnutí snížené DPH na odpadky
Hnutí DUHA dnes přivítalo, že Poslanecká sněmovna zamítla snížení sazby DPH pro svážení odpadu a nakládání s ním.

Podle návrhu, se kterým přišel pražský magistrát, by se nižší daňová sazba týkala stejně tak recyklace jako skládkování či pálení odpadků. Ekologická organizace prosazuje, aby výhodnější podmínky mělo jen třídění a recyklace odpadu. Dobré nakládání se tak zvýhodní před špatným.

Diferencovanou DPH – podle toho, zda jsou vytříděny toxické odpady – má například Francie.

Zároveň Hnutí DUHA požaduje, aby města i stát občanům pomohli lepšími recyklačními službami. Zatímco popelnice stojí před každým domem, k barevným kontejnerům na tříděný odpad lidé musí chodit v průměru 170 metrů daleko. Úspěšným řešením je takzvaný odvozný sběr tříděného odpadu, kdy se přímo od domů sváží barevné pytle. Hradec Králové zase plánuje přispívat občanům 500 korun na pořízení si domácího kompostéru.

Ministerstvo životního prostředí by podle Hnutí DUHA mělo taková opatření zařadit do takzvaného realizačního programu pro komunální odpady, který právě připravuje.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
"Návrh byl špatně připravený. Rovné snížení DPH recyklaci i skládkám nebude lidi motivovat ke třídění a už vůbec ne k omezování množství odpadků. Není přece sebemenší důvod, aby stát poskytoval ekonomickou výhodu skládkování. Správnější by bylo diferencovat a cíleně zvýhodnit recyklaci. Pokud města chtějí ušetřit za skládkování a spalování odpadků, musí lidem především zajistit lepší recyklační služby po vzoru Rakouska či Německa, aby třídit odpad bylo stejně snadné jako jej sypat do popelnice."

Kontakt:
Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA,
telefon 604 348 765, 222 514 759, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Hledáte odpovědi na otázky týkající se využití bioodpadů a kompostování?
Rádi Vám na ně v kompostovací poradně odpovíme a poradíme Vám.

Občanské sdružení Ekodomov zprovoznilo na svých webových stránkách www.ekodomov.cz kompostovací poradnu, kam mohou lidé vznášet své dotazy a otázky týkající se využívání bioodpadů, kompostování a všeho co s tím souvisí. Zajímavé a často kladené dotazy jsou publikovány na stránkách poradny.

Vznik a uveřejňování odkazů v rámci poradny finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí v rámci programu Sítě ekologických poraden „Environmentální poradenství 2005“.

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz