Dnes vodka, v pondělí zpět do práce na ochraně klimatu
22. 10. 2004 Zbyněk Havránek [Greenpeace] -
Mezinárodní ekologická organizace Greenpeace uvítala výsledek dnešního hlasování v ruské Státní dumě, kterým Rusko de facto ratifikuje Kyotský protokol a připojuje se tak k zemím snažícím se chránit světové klima. Ruská ratifikace znamená, že tato úmluva se může stát mezinárodním právním předpisem. “Na dnešní den se budeme jednou dívat jako na velký mezník v historii, kdy se lidstvo postavilo tváří v tvář realitě a chopilo se svých povinností. Průmyslová revoluce 20. století poháněná fosilním palivem měla katastrofický dopad na naší planetu. Musíme se nyní snažit o energetickou revoluci pro 21. století, která by se svými rozměry a dopady vyrovnala oné průmyslové,” řekl tiskový mluvčí Greenpeace ČR Zbyněk Havránek.
Greenpeace považuje ruskou ratifikaci a následné uvedení Kyótského protokolu v platnost za důležitý a pozitivní krok, který ovšem přichází po více než sto letech vypouštění skleníkových plynů do atmosféry. Upozorńuje proto, že snížení emisí je pouze začátkem nezbytných změn.
“Dnes otevřeme láhev vodky a připijeme ruské Státní dumě na zdraví, ale v pondělí se zase vrátíme k práci. Musíme Kyótský protokol uvést do praxe a následně se snažit o přijetí ještě hlubších změn a přísnějších kvót na emise skleníkových plynů. Musíme najít skutečná řešení pro hrozící vážné nebezpečí klimatických změn,” uvedl Havránek a dodal: “Toto nebezpečí je již za dveřmi, a pouze pokud se budeme chovat zodpovědně, můžeme snížit počet přírodních katastrof, počet lidí, kteří přijdou o životy či domovy, počet živočišných a rostlinných druhů, které zmizí ze zemského povrchu a můžeme také předejít budoucím válkám o ropu.”
Podle analýz Greenpeace je nutné do roku 2020 přivést světové emise skleníkových plynů zpět na úroveň ze začátku 90. let a do poloviny tohoto století je snížit o dalších 50 procent. Rozvinuté země západního světa pak musí do roku 2020 redukovat emise o dalších 30% (z úrovně roku 1990) a nejméně o 75% do poloviny století. [viz zpráva Greenpeace na http://www.greenpeace.org/howmuchclimatechange/] Podle odborného poradce Greenpeace na klimatické změny Steva Sawyera bude dalším velkým úkolem přivést Spojené státy zpět k jednacímu stolu. “Toto je tvrdá porážka pro prezidenta Bushe a pro jeho průmyslové spojence spoléhající na fosilní paliva. Bushově administrativě se nepodařilo zničit Kyótský protokol, ani umlčet veřejné mínění ve své zemi. Ve Spojených státech se ozývá stále více hlasů, které žádají aktivní ochranu klimatu,” uvedl Sawyer. [více ve zprávě Greenpeace – Kyoto, the USA and business na http://www.greenpeace.org/kyotousandbusiness/]
Další informace: Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org Steve Sawyer, odborný poradce Greenpeace na klimatické změny, tel.: +316 53504715 http://www.greenpeace.org/international_en/campaigns/intro?campaign_id=3937
Zbyněk Havránek
|