Česko proti chudobě se zúčastnilo slyšení v Evropském parlamentu
7. 7. 2005 -red- [Econnect/Česko proti chudobě] -
V rámci příprav na jednání představitelů zemí G8 v Gleneagles prezentovali zástupci celosvětové kampaně Globální výzva proti chudobě své představy na řešení problémů nejchudších zemí planety. Ve Štrasburku se představilo poslancům pět národních kampaní, mezi nimi i zástupci kampaně Česko proti chudobě.
Přes tři sta poslanců podepsalo velkou bílou pásku, která je celosvětovým symbolem boje za odstranění extrémní chudoby – tento symbol byl představen již během koncertů Live 8. Pásku s poslaneckými podpisy na závěr podepsali mj. předseda Evropského parlamentu Josep Borrel a britský ministr zahraniční Jack Straw, který pásku s podpisy převzal a odvezl na jednání do Gleneagles, kde bude předána reprezentantům G8.
„Je důležité, že se představitelé různých organizací dokázali spojit a dát dohromady českou kampaň, která chce přitáhnout pozornost veřejnosti a politiků k problémům Afriky a dalších rozvojových zemí. Jsme rádi, že tady můžeme být po boku Britů či Němců,“ říká Jan Plešinger, představitel Českého fóra pro rozvojovou spolupráci - FoRS.
Čeští europoslanci kampaň podpořili bez ohledu na svoji politickou příslušnost, např. Zuzana Roithová (KDU-ČSL), Jana Hybášková (SNK-ED), Libor Rouček (ČSSD), Jaroslav Zvěřina (ODS) nebo Vladimír Remek (KSČ). „Souhlasím s vašimi požadavky, zdají se mi velmi rozumné. Já osobně bych k nim ještě připojil omezení a kontrolu vývozu zbraní,“ řekl při podepisování poslanec Richard Falbr (ČSSD). Svůj hlas připojil i euro-komisař Vladimír Špidla.
“Akce na podporu chudých zemí, za spravedlivý obchod a oddlužení ukazují, že si je stále více lidí vědomo narůstajícího globálního rozdělení. Naše přítomnost potvrdila, že ani nové členské země nezůstávají stranou a nezříkají se své odpovědnosti,“ říká Tomáš Tožička, jeden z koordinátorů kampaně Česko proti chudobě.
Česko proti chudobě tvoří koalice českých nevládních a neziskových organizací, které se sdružily v celonárodní obdobě kampaní organizovaných občanskou společností ve Velké Británii, jež letos předsedá EU i skupině nejbohatších zemí G-8, a v dalších evropských a především neevropských zemích v rámci Globální výzvy k akcím proti chudobě.
Vznikla tím unikátní celonárodní koalice napříč obory. Svedla dohromady více než tucet organizací z celé ČR - organizací, jež se zabývají humanitární a rozvojovou pomocí, vzděláváním a dobrovolnou prací s organizacemi, jež se věnují otázkám mezinárodního obchodu a zadlužení, gender problematice a životnímu prostředí.
Kampaň ČESKO PROTI CHUDOBĚ bude kulminovat 10. září 2005 těsně před newyorským summitem OSN pouličními akcemi po městech ČR, které bude pojit s podobnými akcemi po celém světě balení veřejných objektů do bílé pásky – ústředního společného symbolu globální kampaně.
Činnost koalice ani působnost kampaně by však zářijovým summitem Millenium+5 neměly skončit. Cílovým rokem pro snížení globální chudoby na polovinu a splnění 8 konkrétních Rozvojových cílů tisíciletí se stal až rok 2015.
-red-
|