Táňa Fischerová: I Unie svobody potřebuje nový vítr
19. 6. 2002 Jakub Kašpar [EkoList] -
EkoList: Dostala jste v Praze přes 14 procent preferenčních hlasů. To je velmi úspěšný výsledek. Čím si ho vysvětlujete a co pro vás osobně znamená?
Táňa Fischerová: Já si to vysvětluju jednoznačně jako poselství lidí, kteří mají dost dosavadního stylu politiky a toho, že se politici tváří, že jsou nějaká jiná sorta než normální lidi. Sama za sebe si samozřejmě nesmírně vážím důvěry, kterou mi lidé dali. Mám pocit, že zatím není to, že by snad chtěli volit "vrtošivou herečku", jak si o mně podle dnešní Mladé fronty myslí pan Steigerwald. Věřím, že mě volili proto, že si myslí, že jsem slušný člověk a proto, že jsem se vždycky, ať to stojí co to stojí, snažila hájit určité hodnoty. Věřím, že toto je jejich poselství, že takto by si představovali parlament.
Pro mě osobně to bude asi znamenat dost těžké období. Vím, že to nebude snadné, že na mě čekají mnohá úskalí, že jsem politické embryo, které se teprve začne učit abecedu. Ale také vím, že jsem velmi odhodlaná neselhat, a to, proč mě lidé zvolili, do Sněmovny vnést. Tj. prvek snášenlivosti, nových pohledů, nadhledu. Pro to budu hledat partnery. Lidé podle mě věří, že pokud u nás budou nezávislá média a pokud budeme jako lidé s podobným zaměřením nějak propojení, je tu nějaká nová šance. A já věřím, že i mezi politiky najdu slušné lidi. Nejsem z těch, kteří tvrdí, že jsou všichni špatní.
EkoList: Včera jste absolvovala ustavující schůzi nového poslaneckého klubu Unie svobody. Jaký z toho máte dojem?
Zatím zmatečný, protože tam byli staří i noví. A já, jelikož jsem opravdu nováček, zatím nerozeznávám, kdo je kdo. Lépe se budu orientovat, až se sejde náš nový klub. Pro ně je to také těžké a já nejsem člověk úplně tupý, abych tomu nerozuměla. Nečekali, že to tak dopadne, spousta lidí přišla o zaměstnání a jistotu. I když samozřejmě jejich podmínky jsou lepší, než s jakými se musí potkávat normální lidé. Opravdu nemám dojem, že by to byly sociální případy, ačkoli se tak někteří tváří. Nepochybně je to pro ně těžké, ale myslím, že brzy zjistí, že je to pro ně samotné dobrá šance, jak stranu pročistit, aby dostala nový vítr do plachet. I Unie svobody potřebuje novou krev a nové přístupy.
EkoList: Už jste obecně naznačila, čím si myslíte, že by váš příchod mohl být přínosem pro klima v parlamentu. Máte ale představu, co konkrétně budete chtít jako poslankyně dělat?
Hodně jsem o tom přemýšlela. Jaksi samozřejmě se očekává, že budu dělat kulturu, protože tady je situace neradostná. Ať jde o nezávislý tisk, televizi nebo divadla. Mediální zákony, zákony o veřejnoprávních médií a podobně potřebují asi opravdu radikální změnu. Vedle toho se ale už dávno věnuju sociální problematice. Naše společnost například naléhavě potřebuje zákon o sociální pomoci. Rozhodla jsem se tedy, že pokud to bude možné, budu pracovat v obou výborech - pro sociální politiku a pro vědu, vzdělávání a kulturu. A samozřejmě právě vám je asi dobře známo, že jsem také "zelená".
EkoList: Na to jsem se chtěl hned zeptat. Vy jste patronkou Hnutí DUHA, členkou STUŽe...
Samozřejmě, nikdy jsem netajila, že je pro mě ekologie naprostou prioritou. Pro mě sociální problematika, ekologie a duchovní život stojí v jedné rovině. Není žádných pochyb - budu podporovat a budu se prát za každý zákon, který pomůže životnímu prostředí. Libor Ambrozek, František Pelc a další poslanci, kteří budou na zlepšování životního prostředí pracovat, ve mně mají naprosto pevný bod. Jenom bych asi nezvládla pracovat najednou ve třech výborech.
EkoList: Na kandidátku Koalice vás nominovalo Brandýské fórum (BF). Většina lidí z BF nakonec kandidovala za Stranu zelených (SZ). Ta získala nakonec 2,36 procenta a do Sněmovny se nedostala. Jak hodnotíte výsledek zelených?
Já osobně to považuju za výborný výsledek. Na to, že SZ se pouhé tři měsíce před volbami od základu proměnila, nabrala na razanci a přibrala lidi z okruhu BF... Vždyť je to zázrak, stát se za tři měsíce druhou nejsilnější stranou mimo parlament. Mimo to peníze, které získá, věnuje na podporu demokracie a ekologie, což je skvělý signál. A za druhé - je tu připravena pro příští volby. V zahraničí jdou zelení nahoru a ČR vždycky tak trochu opožděně sleduje trendy. Sleduji, že zejména mladí lidé se stávají jejími voliči. Hrozně záleží na tom, jakou politiku předvedou parlamentní strany. Pokud budou pokračovat v dosavadním stylu, jsem přesvědčena, že Strana zelených bude favoritem příštích voleb.
EkoList: BF vzniklo jako deklarace na podporu občanské společnosti, na obhajobu státní podpory občanských sdružení a organizací. Máte představu co konkrétního pro to vy chcete udělat v parlamentu?
Já jsem v podstatě také poslankyně BF. Já budu i jako poslankyně velmi silně spojená s lidmi kolem Brandýské iniciativy (ta vznikla z Brandýského fóra - pozn. aut.). Bude dobře, když společně budeme něco vymýšlet, pokusíme se být aktivními spolutvůrci. Takto si to teď představuju, možná se mýlím. Třeba mě praxe srazí do prachu a já si budu říkat: "To jsem si to, já hloupá, představovala...". Jsem ovšem přesvědčená, že pokud se člověk dokáže nasadit pro svůj ideál, je možné leccos změnit. Občanským sdružením je potřeba v první řadě umožnit žít - a to jak legislativně, tak finančně.
EkoList: Proč by si měl podle vás stát "živit" občanské organizace, občanskou společnost?
Člověk, který se pořád něčeho bojí, je neaktivní a čeká, co mu "kápne seshora", není skutečným občanem a nedá se na něm jako na občanovi stavět. Podpora občana a jeho aktivit je základem fungujícího demokratického státu. Za druhé - stát nemůže dělat všechno. Je důležitý tam, kde privátní sféra nestačí. Hustá síť občanských sdružení, spolků, lidí, kteří něco chrání, o něco se zajímají, pomáhají, to je to pravé, co má ve společnosti smysl. Lidé se realizují v tom, co mají rádi a cítí se šťastní. Podporu občanské společnosti proto považuji za klíčovou pro budoucnost.
EkoList: Cítíte v Unii svobody podporu pro svůj způsob myšlení, pro své pojetí politiky?
Cítila jsem ji rozhodně ze strany Hany Marvanové. To je i její vize a já myslím, že volby jí daly za pravdu. Myslím, že kdyby se Koalice byla spojila s původním okruhem lidí kolem deklarace Brandýského fóra, dostala by podle mého mnohem více hlasů. Jinak samozřejmě dovedu pochopit námitky slušných lidí, kteří v rámci strany několik let pracovali na tom, aby se dostali do Sněmovny, a pak přijdou Fischerová s Karáskem a smetou je... Také je ale třeba na to myslet celé volební období, ne spoléhat na samotnou předvolební kampaň, tři měsíce před volbami, která bývá ostatně dost tupá. To se týká všech politických stran.
Royhovor jsme převzali se svolením redakce on-line deníku EkoList po drátě. Ukázkový výtisk tištěné verze časopisu si můžete objednat zde.
Jakub Kašpar
|