Přístup ministerstev k prosazování rovnosti pohlaví se liší
6. 5. 2003 [Radio Praha] -
V přístupu ministerstev k otázkám rovného postavení mužů a žen existují rozdíly a plnění některých úkolů postrádá konkrétní kroky a řešení. Ministerstva například nedávají rovnoprávnosti žen a mužů příliš prostoru ve své mediální politice a aktivně se neprojevují ani při prosazování žen do vedoucích pozic. Všechna ministerstva však již začala vzdělávat své úředníky v otázkách rovnoprávnosti pohlaví.
Konstatuje to souhrnná zpráva o plnění priorit a postupů vlády při prosazování rovnosti mužů a žen za rok 2002. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach ji ve středu předloží vládě.
Zatímco v právním systému České republiky je rovnost mužů a žen zajištěna, skutečnost je zatím odlišná. V myšlení společnosti nadále přetrvávají stereotypy o roli muže a ženy, píše se ve zprávě.
Materiál nenavrhuje žádná další rozšíření priorit, toliko aktualizuje a rozšiřuje dosavadní opatření. Například u bodu hovořícím o nutnosti vytváření rekvalifikačních programů se nově klade důraz na postavení venkovských žen. Dokument také nařizuje provést důkladnou analýzu učebních osnov tak, aby se nepodílely na vytváření stereotypů a předsudků o postavení mužů a žen.
Jeden z bodů také ukládá povinnost vydat vyhlášku, kterou se stanoví práce a pracoviště, která jsou zakázána těhotným a kojícím ženám a matkám do devátého měsíce po porodu. Dále se v materiálu ukládá například přijetí legislativních opatření směřujících k potlačování domácího násilí a lepší ochraně jeho obětí nebo podpora přístupu žen k zaměstnáním, kde se využívají informační technologie.
|