Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sustainability at the Speed of Light - Opportunities and Challenges for Tomorrow’s Society

-foto-

V posledních letech se čím dál více hovoří o vlivu informačních technologií (IT) na život společnosti. Je více než jasné, že IT v nadcházejících dekádách budou zasahovat a mít vliv na podstatnou část naší společnosti. IT budou radikálně ovlivňovat globální ekonomiku, zásadním způsobem naší kulturu a způsob, jak vnímáme svět, naše vztahy k němu a naše aktivity. Studie WWF Sustainability at the Speed of Light mapuje názory na roli IT v rámci trvale udržitelného rozvoje.Přestože IT budou mít enormní dopad na budoucí společnost, je překvapivé, jak málo pozornosti bylo dosud věnováno možným environmentálním důsledkům. Většina studií a úvah na toto téma obvykle zaujala pozici na jedné straně protikladného vztahu: buď IT přinesou jenom dobré věci, od vyřešení světového hladu přes eliminaci všech problémů s dopravou až po revitalizaci demokracie.

Druhý názor je, že nepřinesou nic než problémy, spotřeba zdrojů se bude zrychlovat, budou se objevovat nové toxické materiály a celý vývoj vyústí v ještě větší nerovnost vzhledem k tomu, že všichni lidé nebudou mít přístup k IT, což ještě více zhorší už existující nerovnoměrnou distribuci bohatství a vlivu.

Překročit polarizovanou perspektivu

Pokud se chceme zabývat problémy týkající se vlivu IT na budoucnost civilizace, je nutné překročit tuto polarizovanou perspektivu. IT jsou nástroj, který zakládá novou infrastrukturu, mění fungování naší společnosti, a zároveň nám nové technické aplikace dávají příležitost, jak uchovat ty nejlepší prvky naší společnosti a rozvíjet nová a lepší řešení našich existujících problémů.

Zřejmě nejlepší pohled na IT je vidět je jako katalyzátor, který může urychlit současné negativní trendy nebo naopak přispět k posunu směrem k trvale udržitelnému rozvoji. Nikdo neví přesně jako roli budou hrát IT v budoucnosti, ale víme, že bude důležitá a že naše dnešní rozhodnutí budou ovlivňovat směr, kterým se jejich vývoj bude nadále ubírat.

Tato studie je příspěvkem WWF k diskusi o roli IT v budoucí společnosti. WWF požádalo některé z nejlepších světových expertů, aby se vyjádřili na toto téma ve svém oboru. Je to pokus překročit průrvu mezi IT experty a politiky. Podle názoru WWF je nutné, aby tyto skupiny společně se zbytkem společnosti hovořily častěji a otevřeněji, pokud chceme vytvořit udržitelný rámec pro rozvoj IT.
Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva.

Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz