Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Multikulturní setkání v Olomouci

14. 5. 2002
Michaela Klečková [Econnect] -


„Prohlubujme to, co nás spojuje, překonávejme to, co nás rozděluje, uchovávejme to, co nás rozlišuje.“ To jsou slova sv. Bernarda z Clairvaux, která se stala mottem projektu Multikulturní Olomouc. Jeho součástí byl hudební festival, na kterém 8. května zazněla arabská, romská, balkánská a židovská hudba, tančilo se flamengo a břišní tance, prohlížely fotografie a dětské kresby a jedlo se cizokrajné jídlo. Akce proběhla v rámci putovního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Festival etnické hudby, kterému předcházel přednáškový cyklus o menšinách žijících v Olomouci, pořádalo občanské sdružení Mládež pro interkulturní porozumění (MIP). Cílem projektu bylo pozitivně přispět k soužití většinové společnosti s národnostními minoritami a posílit povědomí veřejnosti o Olomouci jako městě, ve kterém nežijí jen Češi. První ročník projektu proběhl před rokem v Brně.

Sdružení MIP se zabývá projekty proti šíření xenofobie a intolerance a mezinárodními výměnami mladých lidí a studentů. Pořádá také řadu workshopů a seminářů na témata jako nacionalismus, národnostní menšiny, rasismus, globalizace apod. Tím vším se snaží MIP přispět k rozvoji solidarity, tolerance a porozumění v mezilidských vztazích.

Brněnská organizace MIP vznikla na jaře 1999 a původně se zaměřovala zejména na česko – německé soužití. Později svou působnost rozšířila na všechny etnické menšiny žijící v ČR. V květnu 2000 vyzvalo sdružení brněnské radní, aby se přihlásili k zodpovědnosti za činy svých předků, kteří se podíleli na brutálním odsunu Němců z města. Výzvu zveřejnili při příležitosti 55. výročí tzv. pochodu smrti. Loni v listopadu připomněli členové MIP transparentem na brněnském Hlavním nádraží, že uplynulo 60 let od zahájení deportací Židů z Brna do Terezína. Michaela Klečková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

Související články

O Autorech

Michaela Klečková

studentka žurnalistiky na FSV UK, v Econnectu je na stáži v rámci programu Nadace VIA

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz