Ve čtvrtek dne 4. října 2007 v 16:00 budou protestovat členové Burma Center Prague spolu s organizacemi Amnesty International a Člověk v tísni před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky v ČR, ul. Pelléova 22, Praha 6, proti podpoře barmského režimu čínskou vládou. Nezisková organizace Barmánců v ČR tímto způsobem chce vyjádřit názor, že se olympijský duch zakládá na uznávání lidských práv a že je nepřípustné, aby Čína jako hostitel olympijských her v roce 2008 kryla barmský režim a bránila mezinárodnímu společenství, aby zasáhlo a pomohlo protestujícím barmským mnichům i veřejnosti. Touto akcí se připojujeme k celosvětové kampani.
Čína má v sousední Barmě významné ekonomické a strategické zájmy. Obchod mezi Barmou a Čínou je hlavním důvodem, proč je ekonomické embargo EU a Spojených států amerických proti barmskému režimu téměř neúčinné.
V lednu 2007 Čína spolu s Ruskou federací vetovaly v Radě bezpečnosti OSN přijetí rezoluce, která měla mimo jiné odsoudit barmskou vládu za brutální potlačování opozice a požadovat propuštění všech politických vězňů v Barmě. Čína současně hraje klíčovou roli v mezinárodních snahách o vyvíjení tlaku na barmský režim.
Burma Center Prague upozorňuje na to, že nastolení právního státu a demokracie v Barmě je ve vlastním zájmu Číny i z ekonomického hlediska.
Uvítáme účast všech, kdo budou chtít vyjádřit solidaritu s mnichy a jejich stoupenci v Barmě.
Pro další informace nás prosím kontaktujte na adrese/čísle:
www.burma-center.org, info@burma-center.org
tel. 603 932 140
Barmská komunita v České republice spolu s českými a mezinárodními podporovateli Barmy v roce 2006 založila nevládní a neziskovou organizaci Burma Center Prague, o.p.s. (česky: Barmské centrum Praha).
info@burma-center.org
Podpora Šafránové revoluce
V sobotu dne 29. září 2007 v 18:00 položí členové Burma Center Prague spolu s těmi, kdo nás podporují, květiny u památníku událostí 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze, aby tak projevili solidaritu s demonstranty v Barmě a uctili památku obětí režimu. Burma Center Prague a barmští exulanti v Praze hluboce obdivují úspěšný a nenásilný boj za demokracii v Československu, který vedl k pádu komunismu, a doufají, že demokracie a spravedlnost budou stejným způsobem úspěšně nastoleny i v Barmě.
Uvítáme účast všech, kdo budou chtít vyjádřit solidaritu s mnichy a jejich stoupenci v Barmě. V řadě zemí světa se téhož dne uskuteční podobné akce organizované Barmánci žijícím v exilu a skupinami, které je podporují.
Akce se koná ve spolupráci s organizacemi Amnesty International a Člověk v tísni.
Barmská komunita v České republice spolu s českými a mezinárodními podporovateli Barmy v roce 2006 založila nevládní a neziskovou organizaci Burma Center Prague, o.p.s. (česky: Barmské centrum Praha).
Přes 450 osob vyjádřilo podporu Barmáncům / Havel, Albright, Wolfowitz a Milinkevich mezi prvními signatáři
Více než 450 účastníků konference Forum 2000 v Praze podepsalo během jediného dne "Deklaraci na podporu lidí v Barmě", kterou připravila organizace Burma Center Prague. Signatáři tímto vyjádřili svou sympatii s protestujícími za demokracii v Barmě, odsoudili extrémní použití násilí ze strany barmské armády a žádají okamžité propuštění politických vězňů a poskytnutí informací o jejich pobytu. Zároveň žádají Čínu, Rusko a Indii o zastavení své podpory barmskému režimu a vyzývají k uvalení mezinárodního embarga zbraní na Barmu.
Mezi prominentními signatáři deklarace jsou Václav Havel, Madeleine Albright, Paul Wolfowitz, Alyaksandar Milinkevich, Karel Schwarzenberg, Magdalena Vášáryová, Jacques Rupnik, Andrée Glucksmann, Tomáš Halík, Ján Kubiš, Sir Robin Christopher, Sir Frank Lampl, Adam Michnik, Huseyin Bagci, Christiane Amanpour, Philip Dimitrov a Jiří Dienstbier. Mezi dalšími osobnostmi jsou poslanci, senátoři, ministři ČR a velvyslanci.
"Jsme ohromení touto úžasnou podporou", říká Sabe Soe, spoluzakladatelka Burma Center Prague. "Je to jasný vzkaz pro barmský režim, a velmi důležité povzbuzení pro lidi trpící a bojující v Barmě!"
Tuto deklaraci navrhlo a poskytlo Burma Center Prague, nezisková organizace s účastí členů barmské komunity v České republice a jejich podporovatelů. S laskavou podporou organizace Člověk v tísni a organizátorů Fora 2000 byla tato deklarace prezentována na konferenci Forum 2000. Členové Burma Center Prague rovněž nabízeli visačky s mezinárodní buddhistickou vlajkou, čímž mohli účastníci konference otevřeně vyjádřit svou podporu demokratickému hnutí v Barmě a uctit mnichy, kteří se rozhodli riskovat své životy pro blaho země. Burma Center Prague bylo založeno v roce 2006 barmskou exilovou komunitou v České republice, aby se zabývala problematikou Barmy na místní a mezinárodní úrovni. Další informace naleznete na: www.burma-center.org, nebo kontaktujte: info@burma-center.org.
Součástí této tiskové zprávy je text Deklarace v angličtině.
* *** *
Declaration in Support of the People of Burma
We, the undersigned,
Express our sympathy for the protests by monks and their supporters in Rangoon and other towns of Burma against the Burmese regime;
Support their demand for democracy, justice and equal distribution of the country's wealth to the people;
Express our grave concern at the crackdown on the demonstrators by the army and police forces;
Strongly condemn the use of extreme violence against unarmed monks and civilians;
Condemn the permanent intimidation and oppression of the Burmese opposition;
Demand the immediate and unconditional release of all political prisoners in Burma who have been arrested before and in connection with the crackdown;
Demand that international aid organizations like the Red Cross have immediate and unhindered access to people in need of their services;
Demand the immediate and unconditional release of the Nobel Peace Prize Laureate Daw Aung San Suu Kyi;
Demand immediate and impartial investigations into raids on monasteries during the crackdown by police forces;
Demand immediate and accurate information on the whereabouts of persons missing after their arrest;
Demand that Burmese people be able to freely express their opinion in public without having to fear reprisals and that a free press be able to report inside Burma and on Burma to the world;
Urge the international community and in particular China, Russia and India to support the United Nations in their efforts to help the people of Burma;
Urge China, Russia and India to immediately cease supporting the Burmese regime and to cease delivering arms and army supplies to the Burmese regime; and
Call for an international arms embargo on Burma.
Prague, 8 October 2007
at the FORUM 2000 Conference
Forum 2000 | Forum 2000
The Forum 2000 Foundation pursues the legacy of Václav Havel by supporting the values of democracy and respect for human rights, assisting the development of civil society, and encouraging religious, cultural and ethnic tolerance.
The Forum 2000 Foundation pursues the legacy of Václav Havel by supporting the values of democracy and respect for human rights, assisting the development of civil society, and encouraging religious, cultural and ethnic tolerance
The Forum 2000 Conference along with other gatherings takes place in Prague and a number of other cities.
Since 1997 the conference has attracted a wide array of illustrious personalities, Nobel prize laureates, former and current politicians, businessmen, and many others. Their common experience is carrying the weight of responsibility.
Burma Center Prague, o.p.s. (Barmské centrum Praha) spolu s organizací US Campaign for Burma apelují na lidi po celém světě, aby podepsali petici s prohlášením, že se nebudou dívat na televizní přenosy z olympijských her, pokud Čína neukončí podporu barmského režimu.
Tato kampaň nevolá po bojkotu olympijských her, ale nechává na jednotlivcích, aby se rozhodli sami. „Každý spotřebitel má svůj hlas a může poslat jasný signál organizátorům olympijských her v Pekingu a jejich sponzorům,“ říká Barmské centrum Praha. „Přejeme všem sportovcům hodně úspěchů. Ale nechceme zapomenout na ty, kteří se netěší stejné míře svobody, protože jejich svoboda je považována za překážku čínských zájmů.“ Organizace reprezentující barmskou komunitu v České republice a místní stoupence nevěří, že přítomnost zahraničních novinářů v čínských hlavních městech pomůže upozornit na vazby mezi čínskou a barmskou vládou, což je často považováno za hlavní argument proti všeobecnému bojkotu.
Od roku 1989, rok poté, co barmský vojenský režim brutálně potlačil lidové povstání za demokracii, Čína zásobila barmský režim zbraněmi a vojenským vybavením v hodnotě přes miliardu amerických dolarů, přičemž některé z těchto položek jsou prodávány pod tržní cenou. S čínskými zbraněmi a vojenským vybavením barmský režim zčtyřnásobil velikost svých ozbrojených sil na 450.000 mužů, včetně zhruba 70.000 dětských vojáků - víc než jakákoliv jiná země na světě. Barma používá čínské zbraně k násilnému potlačování prodemokratických protestů a vedení války proti civilistům z etnických skupin.
V roce 2007 Čína spolu s Ruskem vetovala mírovou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by posílila mandát generálního tajemníka OSN při řešení krize v Barmě. Čína je jednou z mála zemí na světě, která odmítá podpořit výzvu generálního tajemníka OSN k propuštění Aun Schan Su Ťij a všech politických vězňů. Čína je jedním z největších investorů v Barmě a poskytuje režimu velké půjčky. Angažuje se též ve více než 62 projektech výstavby vodních elektráren, těžby ropy, zemního plynu a hornin. Tyto projekty se realizují bez konzultace s místními komunitami a bez ohledu na životní prostředí. Důsledkem je ničení půdy a ztráta obživy.
Organizace Burma Center Prague byla založena v roce 2006 barmskou exilovou komunitou v České republice, aby se zabývala problematikou Barmy na místní a mezinárodní úrovni. Další informace naleznete na: www.burma-center.org, nebo kontaktujte: info@burma-center.org.