Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Diplomatická ofenzíva Japonska kvůli velrybám začala

28. 5. 2004
Zbyněk Havránek [Greenpeace ČR] -


Představitelé Japonska začali podle posledních zpráv lobovat na půdě českého parlamentu proti vstupu České republiky do Mezinárodní velrybářské komise (IWC). Údajně si již vyžádali schůzky s předsedy odpovědných výborů.

Zástupci Japonského velvyslanectví v Praze kontaktovali podle našich informací předsedu zahraničního výboru Poslanecké sněmovny ČR Vladimíra Laštůvku a předsedu senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Jiřího Brýdla. Japonská vláda se prostřednictvím svých diplomatů bude snažit zabránit tomu, aby se Česká republika připojila k zemím podporujícím zachování moratoria na komerční lov velryb.

Japonská diplomacie pokračuje ve svých snahách poté, co zaznamenala úspěch v sousedním Maďarsku. To podlehlo diplomatickému tlaku Japonska přede dvěma týdny, kdy vyšlo najevo, že Maďarsko se letos už nezapojí do ochrany velryb. Odborníci vyjadřují obavy, že podobnému nátlaku ze strany Japonska by mohla podlehnout i Česká republika.

Návrh na přístup k Mezinárodní úmluvě o regulaci velrybářství bude projednáván v Senátu ČR příští týden a následně by se měl dostat na program příští schůze Poslanecké sněmovny začínající 14. června. Pokud bude projednán v urychleném čtení, existuje možnost, že Česká republika podpoří ochranu velryb již na letošním zasedání IWC v italském Sorrentu, jež bude zahájeno 19. července.

Japonsko za poslední čtyři roky posílilo tábor zastánců lovu velryb v IWC o 9 chudých rozvojových zemí, mezi které patří například Belize, Gabon, Guinea a Mongolsko. Očekává se, že na straně velrybářů do IWC navíc letos vstoupí Mauretánie a Pobřeží slonoviny, na straně ochránců velryb pak Belgie. (1)

“Nastává kritický okamžik nejen v dějinách Mezinárodní velrybářské komise, ale zejména v dějinách ochrany velryb. Pokud se Japonskem nechají zastrašit nové členské země EU, znamená to, že cesta k obnovení komerčního lovu velryb ve velkém je otevřena. Na světě totiž zbývá mnoho chudých rozvojových zemí, které se bohužel nechají koupit Japonskem výměnou za rozvojovou pomoc a budou hlasovat pro zrušení moratoria na jejich lov,” řekl Marek Tomin, poradce Greenpeace pro ochranu kytovců.


Další informace:

Marek Tomin, poradce Greenpeace pro otázky ochrany velryb, mobil: 604 237 974,
e-mail: marek.tomin@volny.cz

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667
e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

Internet: http://www.greenpeace.cz/velryby

Poznámky pro editory:
(1) V současné době v IWC zasedá 51 zemí, které jsou rozděleny na dva tábory. Na jedné straně jsou státy podporující ochranu kytovců, mezi které patří například USA, Austrálie, Brazílie a většina zemi Evropské unie, na straně druhé země, jež velryby dodnes loví nebo o obnovení komerčního lovu usilují. Mezi hlavní „velrybářské“ země v IWC patří Japonsko, Norsko a Island, které různými způsoby obcházejí moratorium platné od roku 1986 a usilují o obnovení komerčního lovu ve velkém. Tyto země v čele s Japonskem se snaží získat v IWC většinu.

Zbyněk Havránek

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


-

Související články

-

Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz