Oj, Romové, odkud přicházíte se stany a hladovými dětmi?
2. 5. 2003 Eliška Kapounová [Econnect] -
U příležitosti oslav Mezinárodního dne Romů 8. dubna 2003 sdružení Romea vytvořilo
internetovou fotografickou výstavu Romové a jejich duše. "Chceme představit Romy i z jiného pohledu, než jak je prezentují majoritní média." uvádí původci virtuální výstavy. Výstava představí fotografy, kteří spolupracují s měsíčníkem Romano vodi: Jan Horvátha, Janu Tržilovou, Janu Stachovou a Pavla Kubeše a Romy, kteří jim padli do objektivu.
"Internet jako platformu pro tuto výstavu jsme zvolili, protože je využíván především mladými lidmi a právě na ty se naše sdružení zaměřuje. Myslíme si, že internet je v současné době přístupný většině dětí ze základních a středních škol že je nutné začít právě u nich. Prostřednictvím této výstavy, ale také prostřednictvím našeho časopisu Romano vodi se všichni mohou seznámit s historií, kulturou, jazykem a tradicemi Romů. Mladí lidé zde mají možnost zjistit, že existují Romové, kteří jsou dobří sportovci, lékaři, moderátoři,"
uvedlo sdružení Romea.
Výstava symbolicky spojí dva svátky 8. 4 - Mezinárodní den Romů a 8. 5. - den oslav vítězství nad fašismem, kdy výstava bude ukončena. Celý projekt je symbolicky provázen znamením osmiček – osm fotek od každého autora. Zpestřením výstavy jsou rozhovory s fotografy (také v audio verzi) a hlasování o nejpůsobivější snímek. Odměnou pro vítěze je vstupenka na romský světový festival Khamoro 2003.
Romea
Další informace o projektech a cílech sdružení Romea naleznete na adrese
http://www.romea.cz. Vedle unikátních informací časopisu Romano vodi nebo Romského informačního servisu se návštěvníci mohou zapojit do diskusního fóra nebo prolistovat multimediální archiv. Svou internetovou výstavní činnost sdružení plánuje přenést i do skutečné galerie, kde se koncem roku pravděpodobně objeví fotografie časopisu Romano vodi.
Historie mezinárodního dne Romů
Myšlenka Mezinárodního dne Romů vznikla v zemích bývalé Jugoslávie z iniciativy známých romských osobností Svobodana Bereberskiho, Saita Baliče a také Dr. Rajka Djuriče. Tito romští intelektuálové jsou známí jako lídři Mezinárodní romské unie (IRU). Při ustanovení Mezinárodní romské unie v roce 1971 byli přijaty a schváleny atributy národa – vlajka a hymna. Vlajku tvoří dva podélné pruhy: spodní zelený má symbolizovat sepjetí Romů s přírodou a vrchní modrý symbolizuje sepjatost s nebem a duchovnem. Uprostřed vlajky dominuje kolo - počet jeho loukotí však není ustálen. Romskou hymnu upravil a otextoval romský hudebník a politik Jarko Jovanović.
8. duben byl však svátkem až v roce 1990 ve Varšavě, kde se konal čtvrtý kongres IRU. Tento svátek připomíná den, kdy se oficiálně zpečetila mezinárodní spolupráce Romů. Oslavy, jichž se účastní Romové v mnoha zemích, připomíná i společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především "romipen" - romství. Symbolem letošních oslav byly svíce. Minulý rok svátku vévodily květiny.
U příležitosti oslav Mezinárodního dne Romů uspořádaly občanské sdružení Athinganoi a občanské sdružení Romea tiskovou konferenci. Předsedkyně sdružení Athinganoi Gabriela Hrabaňová, předsedkyně sdružení ROMEA Jarmila Balážová a koordinátorka programů sdružení Athinganoi Martina Horváthová seznámily přítomné novináře s historií oslav Mezinárodního dne Romů (MDR).
Informace a fotografie laskavě poskytlo sdružení Romea. Autorkou uvedených fotografií je Jana Tržilová.
Eliška Kapounová
|