Tiskové zprávy NNO
Nový výzkum mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF), který byl zveřejněn u příležitosti Světového dne chobotnic 8. října, odhalil, že vlády po celém světě vynaložily miliony z veřejných prostředků na rozvoj velkochovu chobotnic. Naprostou většinu z nich utratila španělská vláda. Více než 90 nevládních organizací a odborníků vyzývá vlády, aby přestaly velkochov chobotnic financovat, protože je krutý a neudržitelný.
::životní prostředí::
Spolek Ametyst za podpory Nadačního fondu Zelený poklad realizoval terénní seminář na Božkovském ostrově s cílem představit novou lokalitu plzeňských pokladů místním učitelům a ukázat jim možnosti, tipy a pomůcky, jež mohou využít ve své výuce. Tento seminář doplňuje nabídku aktivit v novém projektu “Plzeňské poklady pro střední školy”. Na Božkovském ostrově nebo u Boleveckých rybníků proto můžete v těchto dnech potkat žáky středních škol, jejich učitele a lektory Ametystu, jak tato místa zkoumají. V přírodně zajímavých lokalitách v Plzni a jejím blízkém okolí si vyzkouší prvky badatelské výuky, místně zakotveného učení a zážitkové pedagogiky na vlastní kůži.
::životní prostředí::
V chráněné krajinné oblasti České středohoří přibylo 44. maloplošné chráněné území – přírodní rezervace Píšťanský luh. Je to asi tři kilometry dlouhý úsek lužního lesa se zátokou tvořenou slepým ramenem a přirozeně naplavenými štěrkovými ostrovy v řece Labi. Žije tu nebývale pestré společenstvo hmyzu.
::životní prostředí::
Návštěva ministra v povodněmi postižených oblastech je vhodnou příležitostí, aby Povodí Odry ozřejmilo ministrovi a místním důvody dlouhodobého oddalování výstavby některých protipovodňových opatření. Ministr může též na místě prověřit, zda probíhá odborná diskuse renaturalizace toků podle jeho zadání.
::životní prostředí::
Dnes ráno prezident Petr Pavel jmenuje nové ministry, včetně ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN). Ekologické organizace zabývající se energetikou upozorňují na hlavní výzvy, které před novým ministrem stojí. Musí prosadit nejen strategii, ale také klíčovou legislativu pro rozvoj OZE, akumulace a celkovou modernizaci energetiky. Zároveň musí také odolat stupňujícímu se tlaku uhelné lobby na dotování zastaralých uhelných elektráren z peněz spotřebitelů.
::životní prostředí::
Ve čtvrtek 3. 10. proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků Krkonošské ceny za architekturu 2024. Rádi bychom poděkovali všem, kteří se osobně zúčastnili a vytvořili tak nezapomenutelnou atmosféru. Zároveň bychom rádi zprostředkovali výsledky těm, kteří se letos zúčastnit nemohli.
::životní prostředí::
Vlčí a Rysí hlídky [1] organizované Hnutím DUHA Šelmy se letos opět vrací s úvodními semináři pro nové dobrovolníky, které zahájí další monitorovací sezónu. Novinkou letošního roku je rozšíření o Brdy, kde se seminář konal naposledy v roce 2021. Vedle této oblasti se semináře už tradičně uskuteční v Krušných horách, Beskydech, Javorníkách, Jeseníkách a na Šumavě. První seminář odstartuje už tento víkend.
::životní prostředí::
I přes nepříznivé počasí se téměř pět stovek lidí po celém Česku zúčastnilo vycházek v rámci Festivalu ptactva, který koordinovala Česká společnost ornitologická (ČSO). Do mezinárodní akce EuroBirdwatch se každoročně zapojují desítky partnerských organizací BirdLife International z celé Evropy, které prostřednictvím vycházek, pozorování či kroužkování ptáků představují veřejnosti fenomén ptačí migrace a symbolicky se loučí s ptáky na cestě do jejich zimovišť. Novinkou letošního 32. ročníku byly i speciální vycházky zaměřené na zadávání pozorování do aplikace Avif. Většina vycházek proběhla uplynulý víkend, nicméně některé se budou konat ještě v následujících týdnech.
::životní prostředí::
Česká společnost ornitologická pořádá v průběhu října 2024 sérii terénních workshopů zaměřených na ochranu hnízd čejek chocholatých, a to hned v sedmi krajích České republiky. Přestože čejka zůstává nejběžnějším zástupcem bahňáků u nás, její početnost se v posledních desetiletích dramaticky snížila. Hlavním důvodem je změna krajiny. Zejména se negativně projevilo rozorávání a odvodnění podmáčených luk, kde čejky tradičně hnízdily. Čejky dnes dominantně hnízdí na polích, přednostně v oraništích, ale zde jejich snůšky ohrožují jarní zemědělské práce. Bohužel na nemalém počtu lokalit hnízda nevědomky zničí zemědělská technika.
::životní prostředí::
Ve čtvrtek 3. října proběhlo vyhlášení vítězů 7. ročníku Cen SDGs, mezi kterými byla tentokrát i ČSO. Ocenění od roku 2017 uděluje Asociace společenské odpovědnosti udržitelným projektům, které posouvají Česko i svět směrem k udržitelné budoucnosti. Slavnostní galavečer se konal v Černínském paláci na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky. Do letošního ročníku Cen SDGs se přihlásilo 269 projektů v 7 kategoriích a do finále postoupilo celkem 37 projektů.
::životní prostředí::
Tradiční den, kdy si mohou návštěvníci po celé České republice ZDARMA prohlédnout desítky rozestavěných i dokončených dřevostaveb pořádá Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Patronem Dne otevřených dřevostaveb je skupina Progresus. Od svého založení v roce 2021 rozvíjí udržitelné, smysluplné a ziskové projekty v oblasti rezidenčního a industriálního developmentu. Součástí jejího portfolia je RD Rýmařov, největší výrobce dřevostaveb v České republice a jejich přední dodavatel v Evropě.
::životní prostředí::
Zásadním tématem, které v posledních letech promlouvá do světa byznysu a ovlivňuje řízení evropských i českých firem, jsou udržitelné přístupy spojené s tématem ESG. Jeho zapracování do obchodních strategií zefektivňuje fungování společností a zlepšuje konkurenceschopnost na trhu. O tom, jak můžou zvýšit efektivitu a ziskovost svého podnikání budou diskutovat experti na ESG reporting a zástupci firem na konferenci Bold Future. Do jejího startu zbývají necelé dva měsíce, odkrývá proto podrobný program s více než čtyřiceti řečníky. Akci pořádá expertní skupina Frank Bold už 12. listopadu 2024 v Kongresovém centru v Praze.
::životní prostředí::
Humanitární organizace ADRA, Český červený kříž, Člověk v tísni, Diakonie ČCE a Charita ČR začnou lidem zasaženým povodněmi rozdělovat finanční pomoc. Celkově jim na účty v prvním kole pošlou 200 milionů korun, které rozdělí více než 3 800 domácnostem navštíveným v uplynulých týdnech jejich terénními týmy. Každá domácnost zaplavená v obytném prostoru tak získá podporu 50 tisíc korun určených na pokrytí nejnutnějších potřeb. Zbytek prostředků plánují využít na další fáze obnovy pro nejvíce postižené.
::životní prostředí::
Odvolání Hnutí DUHA z roku 2023 není podle ministra možné považovat za hlavní důvod, proč přehrada dnes nestojí. Ministr Výborný odmítl podrobit návrhy protipovodňových opatření na toku řeky Opavy expertnímu posouzení z hlediska efektivnosti, ochrany přírody a rychlosti jejich vybudování. Ekologická organizace a ministr se shodli na urychlení výstavby ostatních protipovodňových opatření, která nejsou závislá na přehradě, a na uplatnění principu renaturalizace vodních toků při řešení popovodňových škod.
::životní prostředí::
Změna klimatu a zhoršování stavu životního prostředí zvyšují zranitelnost lidí, především v zemích globálního jihu. Veřejnost i řada donorů proto od humanitárních a rozvojových organizací očekávají nejen poskytování pomoci, ale také aktivní omezení negativních environmentálních dopadů jejich provozu. Projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou a realizovaný společností Člověk v tísni má proto za cíl zajistit, aby realizátoři české zahraniční rozvojové spolupráce a jejich místní partneři měli praktické znalosti a nástroje potřebné pro měření a snižování environmentálních dopadů jejich operací a aktivně je využívali v praxi.
::životní prostředí::
Hlavním ukazatelem a prediktorem napadení lesních porostů houbovými patogeny je počasí v jarních měsících. Vyšší teploty a nižší množství srážek vedou k rozvoji komplexních chorob a dřevokazných hub, včetně kořenových hnilob. Extrémně vysoké teploty jarní teploty uspíší nástup mnoha onemocnění, především sypavek a rzí, a to až o 1–2 měsíce.
Pokud bude pokračovat trend celkově vyšších teplot a častějších teplotních a srážkových extrémů v průběhu dalších let, může docházet i nadále k oslabování dřevin a nárůstu výskytu a významu patogenů a chorob s tímto oslabením souvisejících (zejména václavek, kořenovníku vrstevnatého, většiny komplexních chorob a jmelí bílého).
::životní prostředí::
Charita pokračuje v intenzivní pomoci obětem povodní. Distribuuje materiální pomoc včetně elektrocentrál, vysoušečů a čisticích prostředků a zajišťuje krizovou intervenci v nejvíce postižených oblastech. Dobrovolníci pomáhají s úklidem a odstraňováním škod. Na veřejnou sbírku se vybralo přes 73 milionů korun, které pomohou konkrétním domácnostem. Materiální a psychosociální podpora zůstává klíčová, a to i díky zapojení Charit z celé ČR. Děkujeme za vaši štědrost a solidaritu!
::životní prostředí::
Církev i její Diakonie pomáhají lidem zasaženým povodní. V reportáži z místa popisuje více vedoucí církevní kanceláře Martin Balcar.
::životní prostředí::
Více než dvě desítky ukrajinských ochránců přírody na studijní cestě zavítaly do chráněné krajinné oblasti Brdy. Akce je součástí projektu, který má přispět k úpravám ukrajinské legislativy, aby v oblasti ochrany přírody odpovídala právu Evropské unie. Zároveň by měl napomoci zefektivnit práci tamních institucí.
::životní prostředí::
Vzhledem k narůstajícím důsledkům klimatických změn, které ovlivňují celou naši planetu, je zásadní, aby se mladá generace stala klíčovým hráčem v boji proti této globální výzvě. Informování žáků o změně klimatu je důležitým krokem k vytvoření povědomí i proaktivního přístupu k ochraně životního prostředí. Snahou spolku Energy Centre České Budějovice (ECČB) je, aby žáci získali nejen teoretické znalosti, ale také praktické dovednosti a motivaci k aktivnímu zapojení se do udržitelných řešení.
::životní prostředí::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|