Tiskové zprávy NNO
V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Jedná se o zákonem chráněný druh, který na území České republiky dosud přežívá pouze na Šumavě.
::životní prostředí::
Od 5. do 19. července 2025 se v Terezíně uskuteční mezinárodní dobrovolnický projekt ve spolupráci organizací INEX - Sdružení dobrovolných aktivit a zájmového sdružení Terezín - Město změny. Dobrovolníci z různých zemí světa se zapojí do obnovy pevnosti z 18. století a poznají historický význam města přesahující období druhé světové války. Projekt podporuje udržitelný rozvoj, mezinárodní výměnu a komunitní spolupráci. Zástupci médií jsou po domluvě na akci vítáni!
::občanský sektor::
Obec Kostelní Lhota pořádá od 1. 7. do 12. 7. 2025 projekt, který propojuje mladé dobrovolníky z celé Evropy a děti z regionu. V prvním týdnu se mezinárodní tým dobrovolníků z Makedonie, Itálie a Španělska seznamuje s místní komunitou a připravují program příměstského jazykového tábora. Druhý týden pak patří samotné realizaci tábora. Projekt vznikl ve spolupráci s neziskovou organizací INEX - Sdružení dobrovolných aktivit, z.s. a MAS Podlipansko o.p.s.
::občanský sektor::
Díky podpoře Magistrátu města Plzně se mohlo více než 1750 dětí z plzeňských škol a školek zapojit do venkovních programů ekologické výchovy, pořádaných Spolkem Ametyst.
::životní prostředí::
Právě dnes nabylo účinnosti nařízení vlády z ledna tohoto roku, kterým se 125 km2 na soutoku řek Moravy a Dyje stává chráněnou krajinnou oblastí. Předcházelo tomu několik let intenzivních jednání se zástupci obcí, významnými hospodáři, zájmovými spolky a dalšími partnery. Jedinečný komplex lužních lesů, unikátní i v evropském měřítku, získal po dlouhých letech snah velkoplošnou ochranu. Pro pohyb lidí se vyhlášením CHKO nic nemění, nadále mohou procházet krajinou stejně jako před jejím vyhlášením. Klíčovým úkolem je vrátit do zdejší krajiny vodu a zachovat její druhovou pestrost.
::životní prostředí::
Po sedmdesáti sedmi letech od prvních požadavků na ochranu „Moravská Amazonie“ na soutoku Moravy a Dyje dnem 1. července 2025 vznikne Chráněná krajinná oblast Soutok. Ministra životního prostředí Petr Hladík nyní čeká v Poslanecké sněmovně na třetí čtení zákona o ochraně přírody a krajiny, kterým se vyhlašuje Národní park Křivoklátsko. CHKO Krušné hory si na svou ochranu ještě počká.
::životní prostředí::
Zelenou perlu 2024 za antiekologický výrok získal předseda strany Motoristé sobě Petr Macinka. Rozhodlo o tom 80 členek a členů Komise z 92.
::životní prostředí::
Pivovar Radegast spouští ve spolupráci s iniciativou Ukliďme Česko velkou výzvu k úklidu vodních toků a jejich okolí napříč Českou republikou. Akce navazuje na dlouhodobé úsilí pivovaru chránit vodní zdroje a zadržovat vodu v krajině – Radegast už snížil spotřebu vody na výrobu piva na světově špičkových 2,29 litru na litr piva a investoval miliony do obnovy tůní a mokřadů.
::životní prostředí::
V roce 2023, po zdražení energií způsobeném ruskou invazí na Ukrajinu, čelilo energetické chudobě 1 330 000 obyvatel České republiky. Energetická chudoba postihuje 38 % domácností samoživitelek, 39 % rodin s přídavky na děti a 34 % domácností osamělých seniorů a seniorek v důchodu. 40 % obyvatel zasažených energetickou chudobou zároveň žije v pronajímaném bytě. Přičinou nejsou emisní povolenky, které již dnes lidé platí v bytových domech napojených na teplárny, ale chybějící zateplení a nízké příjmy domácností. Program Nová zelená úsporám právě zateplování bytových domů účinně podporuje, osekání jeho rozpočtu by bylo velkou chybou.
::životní prostředí::
Přístup k bříze v hospodářské praxi se v posledních letech výrazně změnil, z původně nežádoucí dřeviny se postupně stala vítanou dřevinou s melioračním působením. Vysoká plodivost již od nízkého věku, snadné šíření semen větrem i rychlé odrůstání z ní dělá vhodnou dřevinu pro přirozenou i umělou obnovu na široké škále stanovišť. S rostoucím podílem břízy v našich lesích se bude zvyšovat zájem o její vhodné obhospodařování.
::životní prostředí::
Koncem dubna byla v rámci iniciativy Slunce pro Ukrajinu spuštěna solární elektrárna na střeše další ukrajinské nemocnice. Díky daru od společnosti E.ON [1], která poskytla solární panely v hodnotě jednoho milionu korun, bude nově fungovat bez obav o výpadky proudu nemocnice v Kolomyji. Ta je v pořadí již dvanáctým ukrajinským městem, které bylo českými dárci a dárkyněmi podpořeno v boji o energetickou nezávislost a lidské životy, které jsou kvůli nestabilní elektřině v nemocnicích ohroženy.
::životní prostředí::
V necelé polovině roku je v Monitoringu eroze zaznamenáno již přes 230 erozních událostí a hrozí tak další rekordní erozní rok. Několikrát odkládaná nová protierozní pravidla v rámci dotačních pravidel Společné zemědělské politiky však stále nemají jasnou podobu, ačkoli by měla začít platit od 1. července. Ekologické organizace sice oceňují, že systém má být kombinací preventivních postupů a kontroly skutečné eroze, ale obávají se, že oproti slibům stále hrozí snížení ochrany půdy, a to i na nejrizikovějších plochách.
::životní prostředí::
Spolek Ametyst za podpory Nadačního fondu Zelený poklad nyní finalizuje pilotní výuky nových terénních programů pro střední školy odehrávající se na přírodně zajímavých lokalitách v Plzni a jejím blízkém okolí. Tyto plzeňské poklady aktuálně zahrnují 7 míst: Ostrá hůrka, Mikulka, Zábělá, Lobezský park, Hradiště, Božkovský ostrov a Bolevecké rybníky. Více o každém z míst se dozvíte na webu https://www.plzenskepoklady.cz/).
::životní prostředí::
V chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy začala rozsáhlá revitalizace evropsky významné lokality Dářská rašeliniště, tvořené dvěma národními přírodními rezervacemi – Dářko a Radostínské rašeliniště. Obnoví přirozený vodní režim a zlepší stav jedinečného rašelinného ekosystému. První práce začnou v následujících dnech, kdy na místo najede těžká technika. Investorem je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, která má území ve správě.
::životní prostředí::
Léto mohou návštěvníci Brd zahájit procházkou po nové naučné stezce Třemšín. Seznamuje se zdejší přírodou, historií i hospodařením v lesích ve vlastnictví Arcibiskupství pražského. Je to už čtvrtá stezka, kterou v této chráněné krajinné oblasti připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
::životní prostředí::
Národní síť Místních akčních skupin ČR (NS MAS) vítá schválení návrhu zákona, který zakotvuje místní akční skupiny (MAS) do zákona č. 248/2000 Sb., o podpoře regionálního rozvoje. Legislativní ukotvení MAS považujeme za zásadní krok k dlouhodobé stabilizaci jejich role v systému regionální politiky České republiky.
::životní prostředí::
Z osmnácti výroků ve finále jich má nejvíce senátor Tomáš Jirsa
::životní prostředí::
V poslední době se v Zambii začíná stále více projevovat hrozba degradace půdy jako zásadní ekologický problém. Projekt Udržitelná krajina prostřednictvím integrovaného řízení (SLIM), spolufinancovaný Evropskou unií, Švédskem a Českou republikou, mění způsob, jakým Zambie sleduje, mapuje a spravuje svou půdu. Tento projekt delegované spolupráce realizuje Česká rozvojová agentura ve spolupráci s konsorciem partnerů.
::životní prostředí::
Ve městě Rudolfov odstartoval vůbec první projekt třídění kuchyňských odpadů, který zahrnuje třídění živočišných zbytků v Jihočeském kraji. Do třídění zbytků z kuchyně se díky moderním technologiím zapojilo téměř 700 domácností – tedy tři čtvrtiny všech obyvatel města! Ojedinělý projekt má za cíl snížit množství směsného komunálního odpadu. Není divu, že se výsledky dostavily velmi rychle: za jediný rok klesla produkce odpadů díky novému projektu a dalším krokům o 31 kilogramů na osobu.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
Ve dnech 27.–29. 6. dorazí do Česka unikátní vzdělávací projekt Learning by Bussing, v rámci kterého se 16 mladých lidí ze 4 evropských zemí vydalo na 3 týdny dlouhou cestu autobusem z Dánska do Kosova. Projekt navazuje na dlouholetou vzdělávací koncepci dánské vysoké školy DNS College a jeho cílem překlenutí mezery mezi akademickým vzděláváním a žitou zkušeností neformálního vzdělávání. Za Česko je do projektu zapojena organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit, z. s. a účastnící cesty navštíví 28. 6. letní mezinárodní dobrovolnický workcamp v Broumově.
::občanský sektor::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.

* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz
vytisknout
|