Růže pro Aun Schan Su Ťij a Barmu
13.6.2006
PRAHA [Člověk v tísni]
Autor: Marie Peřinová, tel: 226 200 462
Pracovníci společnosti a občané se sejdou na Václavském náměstí a před velvyslanectvími členských států Rady bezpečnosti. Červenou růží jako symbolickým darem pro Su Ťij připomenou zastupitelským úřadům, že kritická situace v oblasti lidských práv v Barmě vyžaduje pomoc mezinárodního společenství.
Program happeningu dne 19. června:
15:00, Václavské náměstí
V 15:00 proběhne oficiální zahájení akce (hlavní fototermín pro novináře). S projevem vystoupí mimo jiné Igor Blaževič, ředitel projektů na podporu lidských práv společnosti Člověk v tísni, a Sabe Soe z Burma Center Prague.
Po projevech se skupiny s velkými papírovými růžemi rozejdou k jednotlivým velvyslanectvím. Václavské náměstí bylo zvoleno nejen jako úvodní shromaždiště demonstrantů, ale také jako náhradní místo za dvě členské země Rady bezpečnosti, jež v Praze nemají zastoupení - Stát Katar a Tanzanskou sjednocenou republiku.
16:00 - 17:30, Velvyslanectví v Praze
Skupiny lidí s papírovými červenými růžemi budou stát před 13 pražskými zastupitelskými úřady zemí, jež jsou členy Rady bezpečnosti OSN. Jedná se o tato velvyslanectví:
Velvyslanectví Spojených států amerických (Tržiště 15, Praha 1)
Velvyslanectví Francouzské republiky (Velkopřevorské nám. 2, Praha 1)
Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (Thunovská 14, Praha 1)
Velvyslanectví Čínské lidové republiky (Pelléova 18, Praha 6)
Velvyslanectví Ruské federace (Nám. Pod Kaštany 1, Praha 6)
Velvyslanectví Dánského království (Maltézské nám. 5, Praha 1)
Velvyslanectví Argentinské republiky (Panská 6, Praha 1)
Velvyslanectví Řecké republiky (Na Ořechovce 19, Praha 6)
Velvyslanectví Japonska (Maltézské nám. 6, Praha 1)
Velvyslanectví Peruánské republiky (Muchova 9, Praha 6)
Velvyslanectví Slovenské republiky (Pod Hradbami 1, Praha 6)
Velvyslanectví Ghanské republiky (V Tišině 4, Praha 6)
Konzulát Konžské republiky (Dukelských hrdinů 34, Praha 7)
20:30, Kino Světozor (Vodičkova 41, Praha 1)
Společnost Člověk v tísni promítne ve velkém sále kina Světozor dokumentární film Totální popření, který popisuje porušování lidských práv v Barmě i podíl, jaký na násilnostech mají nadnárodní společnosti. Po skončení filmu proběhne diskuse s pracovníky Člověka v tísni.
Společnost Člověk v tísni informovala velvyslance všech zmíněných zemí o konání happeningu předem a požádala je, aby během něj osobně či v zastoupení převzali růži jako symbol solidarity s Aun Schan Su Ťij a všemi obyvateli Barmy. Zároveň společnost velvyslance vyzvala, aby veřejně sdělili stanovisko svých zemí ke snaze, aby situaci v Barmě řešila Rada bezpečnosti OSN.
Výzva Radě bezpečnosti OSN
Výzva, aby situaci v Barmě řešila Rada bezpečnosti OSN, byla iniciována v loňském roce bývalým českým prezidentem Václavem Havlem a jihoafrickým nositelem Nobelovy ceny míru Desmondem Tutu. Společně zaštítili zprávu „Hrozba míru“ (Threat to the Peace), která detailně popisuje situaci v Barmě a zdůrazňuje, že na základě státních represí, vysokého počtu uprchlíků, produkce drog a dalších problémů je vojenská junta hrozbou nejen pro Barmu, ale pro celý region. Zpráva mimo jiné kritizuje:
1. Zadržování Aun Schan Su Ťij, jediné vězněné nositelky Nobelovy ceny míru na světě.
2. Věznění a mučení oponentů režimu, včetně více než 1100 politických vězňů.
3. Používání zločinu znásilnění jako válečné zbraně.
4. Nucené odvody přes 70 000 dětských vojáků (vyšší počet než v kterékoli jiné armádě na světě).
5. Přinucení nejméně 700 000 uprchlíků k útěku do sousedních zemí.
6. Vytvoření více než půl milionu vnitřních uprchlíků, kteří žijí bez domova v džungli a v horách v pohraničních oblastech Barmy.
7. Vypálení a zničení 2700 vesnic.
8. Přinucení humanitárních organizací, jako je například Globální Fond OSN pro HIV/AIDS, malárii a tuberkulózu, k opuštění Barmy poté, co jim junta bránila vykonávat humanitární práci.
9. Udržování statusu Barmy jako největšího výrobce metamfetaminů v jihovýchodní Asii a následkem toho devastace života jedinců a rodin v celém regionu.
10. Zahájení nové vojenské ofenzívy proti občanům karenské etnické skupiny, při kterém dochází k zabíjení civilistů, včetně dětí, pálení vesnic, znásilňování, mučení a mrzačení.
Na základě těchto zločinů zpráva vyzývá Radu bezpečnosti, aby schválila závaznou rezoluci o Barmě. Rezoluce by měla obsahovat požadavek, aby vojenská vláda spolupracovala s generálním tajemníkem OSN na vytvoření plánu na národní usmíření a ustavení demokraticky zvolené vlády a propustila na svobodu Aun Schan Su Ťij a všechny vězně svědomí. Rezoluce by také požadovala, aby barmská vláda umožnila pracovníkům humanitárních organizací přístup do všech částí země, aby tak mohli poskytnout humanitárním pomoc všem potřebným.
Více informací poskytne:
Marie Peřinová, Člověk v tísni – společnost při ČT, o.p.s.
Tel: 226 200 462, mobil: 777 787 975, Marie.perinova@clovekvtisni.cz