Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Stát může zabránit vykořisťování ve vietnamské komunitě

27.2.2008
PRAHA [La Strada ČR, o.p.s.]
Autor: Eva Pechová

Obecně prospěšná společnost La Strada ČR, která se zabývá problematikou obchodování s lidmi a vykořisťování, vydala zprávu o vietnamských migrantech a migrantkách a o různých aspektech jejich života v České republice se zvláštním zaměřením na analýzu rizik jejich vykořisťování.

Zpráva popisuje, jak se Vietnamci a Vietnamky dostávají do České republiky, jaký je jejich každodenní život a problémy, naznačuje trendy ve vietnamské migraci, odhaduje, do jaké míry dochází ve vietnamské komunitě k obchodu s lidmi a vykořisťování a zejména navrhuje způsoby řešení, kterými český stát může tyto jevy potlačovat. Zpráva se také věnuje poměrům v dalších zemí EU, stejně jako v zemi původu vietnamských migrantů a migrantek, a zkoumá jejich motivace k odchodu do ČR.

Vykořisťováním a obchodem s lidmi jsou nejvíce ohroženi migranti a migrantky bez příbuzných v České republice, kteří k nám přicházejí silně zadluženi. Kvůli náročnosti celé procedury získání povolení k pobytu, jazykové bariéře a neznalosti místních pravidel a poměrů je málokdo schopen opatřit si dokumenty sám, bez prostředníka. „Většina lidí, kteří k nám z Vietnamu přijíždějí, má cestu sjednanou přes zprostředkovatelskou agenturu a za zajištění cesty platí 6000 – 8000 dolarů,“ uvádí autorka zprávy Eva Pechová.

Vykořisťováním mohou být ohroženi i vietnamští pracovníci českých továren, kteří jsou na území ČR najati pracovní agenturou. Dle informací z vietnamské komunity funguje někdy vztah mezi agenturou a dělníkem podobně jako tzv. „klientský systém“ známý z ukrajinské komunity. To znamená, že agentura strhává pracovníkům značnou část výdělku z platu a pracovníci jí musí odevzdávat všechny odměny.

Mnoho lidí přijede z Vietnamu do České republiky na základě mylných informací zprostředkovatelů a zkreslených představ o České republice jako ekonomickém ráji. Dle informací z vietnamské komunity žije v současnosti pouze v Praze nejméně tisíc Vietnamců a Vietnamek, kteří se po příjezdu ocitli v neočekávané situaci a bez minimálních finančních prostředků, a rychle přibývají další.

Jedním z účinných řešení by byla legislativní úprava, která by umožňovala po příjezdu změnit účel pobytu (z víza za účelem podnikání na pracovní vízum) migranta tak, aby tito lidé mohli pracovat v českých továrnách, kde je o ně zájem. Tato změna účelu pobytu je podle současného zákona možná až po roce.

Zpráva zdůrazňuje, že je klíčové zaměřit se rovněž na prevenci tohoto jevu, a to nejen v České republice, ale už ve Vietnamu. „Důležité je poskytovat informace lidem ve vietnamštině, a to ještě před odjezdem. Je třeba je informovat především o zákonech, sociálních službách a také bořit mýtus o českém ekonomickém snu,“ říká Eva Pechová. Informační kampaň ve vietnamské komunitě v České republice je podle Evy Pechové rovněž nezbytná. „V této komunitě musíme překonávat především jazykovou bariéru, nedůvěru i obavu z hanby vykořisťovaných či obchodovaných osob,“ říká.

Vhodným způsobem osvěty je podle organizace La Strada ČR například spolupráce s vietnamskými časopisy vycházejícími v České republice, které jsou v komunitě velmi čtené. „S jedním z těchto časopisů jsme již začali spolupracovat, dále ve vietnamské komunitě distribuujeme leták ve vietnamštině, vytvořili jsme vietnamskou verzi webových stránek naší organizace a zřídili jsme telefonní linku s vietnamskou tlumočnicí,“ uvádí ředitelka organizace La Strada ČR Petra Burčíková, která ale zdůrazňuje, že rozsah preventivní činnosti by bylo třeba rozšířit.


Celá zpráva ke stažení: na webových stránkách organizace www.strada.cz v sekci „Dokumenty ke stažení“


Více informací poskytne:
Mgr. Eva Pechová, eva@strada.cz, +420 222 721 810, +420 603 546 661
Mgr. Petra Kutálková, petrak@strada.cz, +420 222 721 810, +420 731 101 293


Zpráva je součástí projektu „Pomoc a podpora obchodovaným a komerčně zneužívaným osobám“, který je financován z dotačního programu Ministerstva vnitra České republiky „Prevence obchodování s lidmi a pomoc obětem“.



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz