Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tisková zpráva k 47. výročí tibetského povstání

17.2.2006
PRAHA [Lungta]
Autor: Lubomír Sklenka, tel: 776 219 178

Česká republika si 10. března připomene 47. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Dne 10. března 2006 budou v rámci mezinárodní akce Vlajka pro Tibet na radnicích a úřadech českých měst a vesnic vlát tibetské vlajky jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity.

V roce 1996 se k akci poprvé připojila čtyři česká města (Litoměřice, Horní Planá, Praha 3, Hradec Králové), v loňském roce akci Vlajka pro Tibet podpořilo 274 měst, obcí a krajů. K dnešnímu dni zatím potvrdilo připojení k akci Vlajka pro Tibet 83 měst. Vůbec poprvé se k akci Vlajka pro Tibet připojí například Ústecký kraj. Podrobné informace najdete na www.tibinfo.cz

V roce 1950 obsadila území Tibetu armáda Čínské lidové republiky. V roce 1951 byla podepsána dohoda, která Tibetu přiznávala vnitřní autonomii, ale nebyla nikdy dodržena. Omezení základního práva Tibeťanů na svobodu vyjadřování a pohybu, ničení klášterů a národních památek, přeměna Tibetu na vojenskou základnu, strach o život Jeho Svatosti dalajlamy a zejména násilně vedená protitibetská komunistická politika Číňanů vedla Tibeťany k lidovému povstání, které vypuklo ve Lhase 10. března 1959. 80 000 Tibeťanů bylo zabito, mnoho dalších uvězněno nebo přemístěno do pracovních táborů. Současná situace Tibetu je kritická. Tibeťané se stali menšinou ve vlastní zemi. V průběhu několika desítek let zemřel milion Tibeťanů ve věznicích, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Političtí vězni jsou zavíráni bez soudů a ve věznicích mučeni, ženy jsou nuceny ke sterilizacím, dětem je odpíráno právo na vzdělání ve vlastním jazyce. 120 000 tibetských uprchlíků naznačuje, že konstruktivní dialog mezi tibetskou exilovou a čínskou vládou se zatím nepodařilo zahájit.

Společnost Člověk v tísni ve spolupráci s Amnesty International zveřejnily v lednu 2006 část výroční zprávy neziskové organizace Freedom House, která se zabývá dodržováním lidských práv ve světě již od roku 1972. Ta za rok 2005 označila Tibet spolu s Čečenskem za dvě země s nejhorší situací v oblasti dodržování lidských práv a svobod.

Ľubomír Sklenka, předseda
Lungta
Dlouhá 33, 110 00 Praha 1
tel.: 776 219 178
lungta@centrum.cz
www.lungta.cz nebo www.tibinfo.cz

Občanské sdružení Lungta je nevládní neziskové sdružení občanů, kteří se zajímají o Tibet, tibetskou kulturu nebo tibetský buddhismus. Základním cílem sdružení je získávat a zveřejňovat pravdivé informace o unikátní tibetské kultuře, tibetském buddhismu a situaci v Tibetu, a tím působit na českou společnost, zejména mládež, vést ji nejen k respektování tibetské kultury, ale i k úctě k občanským a lidským právům obecně, k toleranci a snaze pochopit odlišné kultury a způsoby života ve světě i v ČR.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz