Tiskové zprávy NNO
Co je správné pro zdraví a dlouhověkost našich čtyřnohých věrných kamarádů. Řada z nás přece prožila vedle sebe život s abnormálně citlivou duší, kamarádem, parťákem a nedovedeme si představit, že by ho kdy, kdo mohl nahradit. A proto tak jek apelujeme na zdraví člověka s ohledem na to, co konzumu-je, je dokázané, že i život zvířete lze kvalitativně posunout a prodloužit na základě správně zvolené stravy. A jako i u člověka zdravá pleť vypovídá o celkovém stavu organismu, tak i vita-lita a srst u zvířete jasně dokládá, že jedinec prospívá, a tedy cítí se zdravý a v dobré kondici. S jarem přichází i česká firma Žraso s novinkou značky Grub Barf Drůbeží ve vlastní šťávě a Hovězí ve vlastní šťávě pro Vaše domácí mazlíčky. Oba výrobky jsou vhodné jak pro kočky, tak psy, a to jakéhokoli věku o zdravotního stavu.
::životní prostředí::
Společnost Hornbach zahajuje letošní jarní sezónu se svým stálým partnerem HeimatTBWA\ Berlin poněkud netradičně. Tyto projektové a zahradnické markety překvapivě vyzývají zákazníky po celé Evropě, aby nechali své zahrady napospas osudu.
::životní prostředí::
Reportáž ČT o trasování nové silnice I/23 u Třebiče, kdy stát a vedení města prosazují trasu přes město (tzv. průchvat) a místní spolek Obchvat Třebíče s dalšími obyvateli města navrhují standardní obchvat mimo město (26.03.2023).
::životní prostředí::
Týden před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 1. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko v Brně přes 130 nahlášených úklidů. Dobrovolníci se mohou k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na www.UklidmeCesko.cz. Akci letos opět podpořila společnost SAKO Brno a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna Markéta Vaňková.
::životní prostředí::
Do programu Recyklujte s hasiči se registrovalo již 1 719 dobrovolných hasičských sborů, kterým se od roku 2011, kdy kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin poprvé tento projekt vyhlásil, podařilo vybrat již 35 000 tun vysloužilého elektra. Což představuje více než 915 000 kusů elektra. Výzvou pro letošní, již třináctý ročník, který startuje začátkem dubna, je, zda se hasičům podaří překonat magickou hranici jednoho milionu kusů vybraného elektra.
::životní prostředí::
25. března běží kampaň Hodina Země, které se již po 16. zúčastní také UniCredit. Cílem je upozornit na změnu klimatu. Ve 20:30 našeho času tak zúčastněné obce, organizace i domácnosti na 60 minut zhasnou světla. Za Českou republiku se do iniciativy zapojí pobočka UniCredit Bank Filadelfie v ulici Želetavská a Bankovní dům na náměstí Republiky.
::životní prostředí::
V sobotu 25. března 2023 proběhne tradiční Hodina Země, celosvětová kampaň na ochranu klimatu. Na hodinu symbolicky zhasnou domácnosti, veřejná osvětlení v obcích či městské dominanty. K akci se mohou připojit a dát si klimatický závazek jednotlivci, obce i instituce. Obce se mohou např. zavázat, že výrazně zvýší podíl obnovitelných zdrojů nebo budou pomáhat občanům snižovat emise a šetřit peníze. V České republice kampaň každoročně koordinuje Ekologický institut Veronica ve spolupráci s Klimatickou koalicí.
::životní prostředí::
Témata ochrany přírody a ekologie jsou pro zástupce mladé generace prioritou. Ochrana životního prostředí je stabilně oblastí, která mladší lidi nejvíce znepokojuje, přičemž skoro třetina mění své spotřebitelské chování ve prospěch firem s pozitivním dopadem na životní prostředí. Mladí z generace Z, narození mezi lety 1997 a 2012, mají tendenci být více ekologicky uvědomělí než předchozí generace a upřednostňovat udržitelné produkty a služby.
::životní prostředí::
Historicky prvního GROHE X Summitu, který se konal ve dnech 7.–9. března, se zúčastnili hosté ze 74 různých zemí. Megatrendy urbanizace, udržitelnosti a péče o fyzické a duševní zdraví byly hlavním námětem inspirativních diskusí mezi předními odborníky a nadšeným publikem. Zajímavý dialog, předávání znalostí a důkladné zkoumání daných témat byly podpořeny třemi panelovými diskusemi, šesti přednáškami, třemi kurzy Masterclass a pěti informativními Fact Snacks.
::životní prostředí::
Společnost Procter & Gamble u příležitosti Světového dne recyklace posčítala, jak si stojí při plnění svých recyklačních cílů, které si stanovila splnit do roku 2030. 79 % z jejích obalů je recyklovatelných nebo opětovně použitelných. Ve svých obalech také snížila používání primárních ropných plastů o 8 % ve srovnání s rokem 2017. Od roku 2020 již ani nevyváží žádný výrobní odpad na skládky, což se týká i českého závodu P&G Rakona, který odpad na skládky přestal úplně vyvážet už o rok dříve.
::životní prostředí::
Likvidace plevele na chodnících, v parcích a zahradách je s příchodem jara důležitým tématem. Jednoduché, a navíc ekologické řešení je také často nejvíce funkční. Používání nebezpečných chemikálií může mít vliv i na znečištění podzemní vody. Nebezpečné látky se pak mohou dostat do lidského organismu, kde mohou poškodit zdraví.
::životní prostředí::
Díky sdíleným paletám a systému paletového poolingu CHEP jen v roce 2022 PENNY zachránilo 437 333 dm3 dřeva, snížilo emise CO2 o 558 tun a vyprodukovalo o 65 tun odpadů méně.
::životní prostředí::
Klimatický transformační plán nastiňuje krátkodobá opatření, spolupráci v rámci hodnototvorného řetězce a společnou propagaci s cílem podpořit oběhové hospodářství a dekarbonizaci.
::životní prostředí::
Společnost PETKA CZ, a. s., v úterý 21. března 2023 slavnostně otevřela modernizovanou recyklační linku v Modřicích u Brna. Kromě obměny technologií pro zpracování PET lahví se závod rozšířil o novou výrobní a skladovou halu a jeho vybavení bylo doplněno o inteligentní zařízení pro pokročilé třídění, které zvýší kvalitu výstupního PET recyklátu pro regranulaci a následnou výrobu nápojových obalů.
::životní prostředí::
Tato tisková zpráva shrnuje pět hlavních důvodů, proč je výhodné hospodařit s dešťovou vodou. Technický specialista z Aquanixu vysvětluje, čím je využívání dešťové vody prospěšné a představuje způsoby, kterými lze s dešťovou vodou pohodlně hospodařit. Otevírá problematiku environmentální, ekonomické i legislativní sféry a navrhuje řešení, která mohou přinést pozitivní změny pro současné i budoucí generace.
::životní prostředí::
Podobně jako je jaro příslibem nového, čistého, voňavého, přichází v těchto dnech značka Frosch s novými obaly svých produktů malinové řady. Jednak jsou ještě více ekologické, a navíc účinně pomohou vyčistit a provonět Vaše domovy. Frosch je tedy nově ve stoprocentně recyklovaných lahvích, které jsou transparentní a usnadňují další recyklaci. Automatickou součástí produktů značky Frosch je už pak Certifikace EU Ecolabel. Jarní úklid se zelenou žabkou Vám tak provoní a vyčistí nejenom Vaše domovy, ale udělá dobře i na duši a srdci, protože být blíže k přírodě, to stojí vždy zato. Sada čistících prostředků s vůní osvěžujících malin obsahuje přípravek na mytí nádobí, univerzální čistič, přípravek na mytí toalet i čistič vodního kamene s malinovým octem. Jednotná vůně všech přípravků umocní vůni a pocit čistoty.
::životní prostředí::
S příchodem jara finalizujeme práce na krátkém dokumentárním snímku Už není toho dechu, jehož premiéra proběhne 15. dubna v 18:00 v Kulturním domě v Jablonci nad Jizerou. Součástí bude i promítání a vyprávění o tradičním budním hospodářství v Krkonoších, výstava fotografií Martina Lavického z průběhu celoročního natáčení, a především beseda se Zdeňkem Jiřičkou a tvůrci filmu.
::životní prostředí::
Spojené národy navrhly slavit 22. březen jako Světový den vody v roce 1992 a důvodem byla skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody. OSN a nevládní organizace, věnující se problémům spojeným s vodou, se každoročně zaměřují na čistotu a ochranu vod a jejich úsporu. Kromě toho je vždy zpracováno určité specifické téma - letos pod heslem „Urychleme změnu".
::životní prostředí::
Do fosilních paliv stále proudí větší objem finančních prostředků než do klimatických opatření, varuje nová zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Samotná fosilní infrastruktura, stávající i plánovaná, přitom hrozí brzy spotřebovat zbývající uhlíkový rozpočet pro zastavení oteplení na hranici 1,5 °C. Podle středních odhadů nové zprávy IPCC dojde k překročení tohoto limitu nejpozději na začátku příští dekády. Pro další vývoj je zásadní, zda se podaří výrazně snížit emise v následujících osmi letech. Všechny scénáře umožňující dosažení cíle Pařížské dohody[1] vyžadují rychlý a výrazný pokles emisí skleníkových plynů už před rokem 2030. Máme-li nárůst průměrné globální teploty zastavit na hranici 1,5 °C, musí globální emise CO2 do roku 2030 klesnout o 48 % a emise metanu o třetinu.
::životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|