Tiskové zprávy NNO
Studie nedávno publikovaná v prestižním časopise Nature ukazuje, že ukládání uhlíku v lesích má na zpomalení změny klimatu velmi malý dopad a bez urychleného snižování emisí se tedy neobejdeme. Nevelký potenciál, které uložení dodatečného uhlíku v lesích představuje, má být podle vědců využitý pro kompenzování zbytkových emisí například ze zemědělství, které se může stát uhlíkově neutrálním pomaleji než energetika či doprava.
::životní prostředí::
Krajský úřad v Ostravě rozhodne o odvolání obce, Hnutí DUHA Jeseníky a Dětí Země
::životní prostředí::
Nejvyšší správní soud zamítl tři kasační stížnosti rezortu životního prostředí
::životní prostředí::
Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR) je celoevropský festival akcí, které propagují myšlenky udržitelného rozvoje a spolu s ním i organizace a jednotlivce, kteří udržitelně žijí. Každoročně se ho zúčastňují desetitisíce lidí po celé Evropě a i letos probíhají v rámci ETURu zajímavé akce.
::životní prostředí::
Půdní voda je nezastupitelným médiem při tvorbě půdního tělesa a ve fyziologii živých organismů. Voda se v půdě vyskytuje v různých skupenstvích, které utvářejí její hydrofyzikální vlastnosti a ovlivňují tak všechny ekosystémové funkce lesů. Jejich vývoj, včetně vztahů mezi chemickými a fyzikálními vlastnostmi, je však ovlivňován a měněn způsobem využívání krajiny. Půdní podmínky lesů nezastupitelně ovlivňují schopnost kulturní krajiny přizpůsobit se změnám obhospodařování nebo regionální změně klimatu.
::životní prostředí::
Účelem Dne nulových emisí je dát naší planetě každý rok alespoň na jeden den pauzu od fosilních paliv a všeho, co se vypouští do ovzduší. To zahrnuje skleníkové plyny, znečišťující látky, mikročástice a další emise, které poškozují naši planetu.
::životní prostředí::
V okolí Lomnice nad Popelkou získaly podporu Libereckého kraje dva projekty, jejichž cílem je zvýšit retenční kapacitu zdejší krajiny, posílit biologickou rozmanitost území a zvýšit kvalitu životního prostředí ve městě. Na jejich přípravě spolupracují ekologové ze spolku Čmelák a IPUR o. p. s. s městem Lomnice nad Popelkou, které je vlastníkem pozemků a které připravuje komplexní obnovu místního rybníka Matouš.
::životní prostředí::
Ministři životního prostředí Petr Hladík a zemědělství Marek Výborný dnes s generálním ředitelem Lesů České republiky Daliborem Šafaříkem oznámili, že Lesy ČR budou v unikátních krušnohorských bukových lesích hospodařit šetrněji. Lesníci také údajně vytipovali na 250 hektarech porosty v hůře přístupném terénu, které zůstanou zcela bez zásahu člověka. Organizace Greenpeace to považuje za nedostatečné.
::životní prostředí::
V okolí Lomnice nad Popelkou získaly podporu Libereckého kraje dva projekty, jejichž cílem je zvýšit retenční kapacitu zdejší krajiny, posílit biologickou rozmanitost území a zvýšit kvalitu životního prostředí ve městě. Na jejich přípravě spolupracují ekologové ze spolku Čmelák a IPUR o. p. s. s městem Lomnice nad Popelkou, které je vlastníkem pozemků a které připravuje komplexní obnovu místního rybníka Matouš.
::životní prostředí::
Prázdniny s Brontosaurem, které formou letních akcí určených především mladým lidem propojují zážitky, dobrovolnickou činnost a vzdělávání, uzavřely svůj 49. ročník. „Na padesáti táborech a mnoha dalších setkáních jsme si užili stanování i spaní pod hvězdami, putování pěšky, na kolech i v kánoích nebo různorodé hry,“ říká programový ředitel hnutí Dalimil Toman. „Při tom všem se ale podařilo odvést přes sto tisíc hodin dobrovolnické práce.“
::životní prostředí::
Výsledky soutěže Zelená střecha, která má již desetiletou tradici, byly minulý týden slavnostně vyhlášeny ve Velkém Světě Techniky v Ostravě-Vítkovicích. Vítězem soutěže se stala zelená střecha na novém pavilonu goril – Rezervaci Dja – v Zoo Praha.
::životní prostředí::
V pátek se po celém světě konala globální stávka za klima. V České republice středoškoláci uspořádali happening před ministerstvem životního prostředí, chtějí po ministerstvu pana Hladíka, aby dodrželo své předvolební sliby a jasně se postavilo za konec uhlí v České republice do roku 2033. Happening s názvem Žít, či těžit? byl další z řady akcí, které studenti v reakci na klimatickou krizi uspořádali.
::životní prostředí::
Nevyhazovat věci, které ještě mohou sloužit druhým, šetřit energie, zkusit změnit jídelníček nebo být aktivnější v pohybu – to vše a mnohem víc nabídne Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR). Uskuteční se od 20. do 26. září 2023 a historicky poprvé se do něj zapojí české veřejné vysoké školy včetně Univerzity Palackého v Olomouci (UP). Ta na tento týden připravila například bazar nebo rozšířenou nabídku vegetariánských jídel v menzách. Připojí se také k mezinárodnímu bez aut.
::regionální rozvoj, životní prostředí::
Celkem 1 700 škol se v minulém školním roce zapojilo do Celoroční hry s Recyklohraním. V průběhu roku žáci a studenti ve školách plnili úkoly s environmentální tematikou a pedagogové využívali výukové materiály, videa a účastnili se vzdělávacích akcí. Ve školách se rovněž se zapojovali do sběru vysloužilého elektra, baterií, mobilů a tonerů. 214 nejaktivnějších škol si navíc stanovilo Celoroční cíl – celý rok se věnovali konkrétním projektům a aktivitám a učili se, jak měnit své chování a přístupy nebo inspirovat ostatní, aby byli ohleduplnější k naší planetě a něco smysluplného pro ni udělali.
::životní prostředí::
Blíží se 16. září 2023, den, kdy se bude konat největší globální dobrovolnická akce - Celosvětový úklidový den (World Cleanup Day). Je to událost, která propojuje dobrovolníky z více než 190-ti zemí celého světa. Organizátoři letos očekávají, že akce přiláká více než 21 milionu dobrovolníků a podaří se tak překonat rekord z roku 2019.
::životní prostředí::
Nová výstava ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje přiblíží návštěvníkům, v čem spočívá přínos mokřadů a tůní pro přírodu i pro život lidí. Výstavu připravil Institut pro udržitelný rozvoj, který se za podpory Libereckého kraje a ve spolupráci s další neziskovou organizací Čmelák – Společnost přátel přírody zabývá přípravou a realizací projektů mimo jiné na zadržování vody v krajině, kam patří právě i revitalizace mokřadů a budování tůní.
::životní prostředí::
Asociace komunitní energetiky ČR (AKE ČR) rozšiřuje své řady o dva nové členy: společnosti Green Home Energy, s.r.o., a WATEX, s.r.o.
::životní prostředí::
České Kopisty (11.9. 2023): Na ekologickou farmu v Českých Kopistech poblíž historického města Terezín se vypraví skupina dobrovolníků ze zahraničí. V termínu od 10. do 24. září budou během workcampu pomáhat s jednoduššími pracemi v zemědělství. Projekt pořádá INEX-sdružení dobrovolných aktivit a Svobodný statek na soutoku o. p. s., který je členem komunitního hnutí Camphill.
::občanský sektor, životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|