Greenpeace požaduje chránit dìti pøed geneticky manipulovanými potravinami
10.2.2000
PRAHA [Greenpeace]
"Mezinárodní Protokol o biologické bezpeènosti, který byl koncem ledna pøijat v kanadském Montrealu, je založen na principu pøedbìžné opatrnosti. Znamená to, že v pøípadì geneticky manipulovaných organismù (GMO) je lepší být »pøedem opatrný«, než pozdìji litovat napáchaných škod," prohlásil Dr. Èestmír Hrdinka, vedoucí kampaní Greenpeace ÈR.
Vìtšina GMO jsou dnes geneticky manipulované zemìdìlské plodiny a z nich vyrábìné potraviny. Mezi vìdci neexistuje shoda, co se týèe bezpeènosti tìchto manipulovaných potravin. Existuje napøíklad obava, že by se geny rezistentní na antibiotika obsažené v GMO mohly pøenést na mikroorganismy vyvolávající rùzné nemoci. Mikroorganismy by pak byly vùèi antibiotikùm odolné. Není také úplnì jasné, zda geneticky manipulované potraviny, které obsahují kvalitativnì nové bílkoviny, nemohou zpùsobit alergie.
"Nikdo dnes nemùže s jistotou øíci, že geneticky manipulované potraviny jsou bezpeèné. Jednoduše to nevíme. Nebyly provedeny dostateèné testy," prohlásil Hrdinka. "Jestliže dnes biotechnologický prùmysl tvrdí, že zde žádné nebezpeèí neexistuje, prostì nám lže."
Ještì do nedávna se napøíklad tvrdilo, že žádné povolené geneticky manipulované rostliny nemohou ohrozit pøírodu. Pak se však zjistilo, že geneticky manipulovaná Bt-kukuøice zabíjí neškodné motýly.
O nedùvìøe lidí vùèi manipulovaným potravinám svìdèí jejich masivní odmítání v Evropì. Nejvìtší výrobci potravin jako Nestle a Unilever se v nìkterých zemích již zavázaly, že nebudou tyto manipulované potraviny dodávat na trh. Celá øada rakouských a nìmeckých supermarketù jako napøíklad Billa a Spar se zavázala, že manipulované potraviny odstraní ze svých obchodù. Dokonce i v zemích jako je USA, které byly ještì donedávna považovány za baštu genetických manipulací, vzrùstá vùèi geneticky manipulovaným potravinám odpor. Nejvìtší americký výrobce dìtské stravy, GERBER vloni oznámil, že nadále již nebude používat žádné geneticky manipulované suroviny k výrobì potravin pro dìti.
"Jestliže o bezpeènosti geneticky manipulovaných potravin existují jakékoliv pochybnosti, je tøeba využít princip pøedbìžné opatrnosti a tyto potraviny vylouèit z jídelníèku našich dìtí," zdùraznil Hrdinka. "Právì malé dìti jsou nejzranitelnìjší. Vyzýváme proto výrobce dìtské výživy, aby do budoucna nepoužívali žádné geneticky manipulované potraviny.
Václav Vaškù,
tiskový mluvèí Greenpeace ÈR
Další informace:
Dr. Èestmír Hrdinka
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
e-mail: chrdinka@diala.greenpeace.org
Poznámka:
Více informací o problematice GMO lze nalézt na internetových stránkách
Greenpeace ÈR: http://www.greenpeace.cz/action/geneng/index.htm
nebo na internetových stránkách Greenpeace International: http://www.greenpeace.org/~geneng/structur/food.htm