Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Projekt Fénix na obnovu Moravy po povodních přináší další plody: Obec Karlovice vsadila na obnovitelné zdroje energie

17.4.1998
KARLOVICE [Greenpeace]

Obec Karlovice na Bruntálsku, která byla vloni zdevastována povodněmi, vsadila při své obnově na obnovitelné zdroje energie. Po "solární mateřské školce" vznikne v obci brzy další stavba využívající rovněž sluneční energii. Celkem 16 solárních kolektorů o celkové ploše 28 metrů čtverečních bude zdobit střechu zdejšího Domu klidného stáří. Pro moderní způsob vytápění se obec rozhodla díky iniciativě ekologické organizace Greenpeace.

Dům klidného stáří se svými osmi byty a zdravotní ordinací bude přímo ukázkovým projektem ekologického vytápění. Zatímco elegantní sluneční kolektory na střeše budovy budou seniorům ohřívat teplou vodu, vlastní topný systém mají pohánět dvě tepelná čerpadla vzduch-voda.

Již v únoru Greenpeace odhalilo první solární kolektory na zdejší mateřské školce, která se vloni stala jednou z prvních obětí ničivé povodně. Solární zařízení na nově zrekonstruovanou školku namontovala zdarma v rámci projektu Fénix firma Ekomont Děčín. Vlastní kolektory jsou humanitárním darem jejich výrobce - slovenské firmy Thermo-Solar Žiar. Díky iniciativě Greenpeace nyní školka ušetří ročně přibližně 4000 kWh elektrické energie, která by se jinak musela vyrobit převážně v uhelných elektrárnách.

"Překvapila nás výkonnost slunečních kolektorů na mateřské školce," vysvětluje starosta Karlovic Milan Glombíček pohnutky, které obec vedly k úvaze o dalších solárních instalacích. "V Domě klidného stáří budou bydlet především důchodci a ti penězi příliš neoplývají. Chtěli jsme jim trochu ušetřit náklady za otop. Teď jim bude přitápět sluníčko a tepelné čerpadlo."

"Přesně o tohle nám šlo, když jsme s projektem Fénix začínali," raduje se vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ing. Tomáš Nenička. "Greenpeace chtělo nastartovat pozitivní trend, který by při obnově Moravy po povodních zohlednil také myšlenky ochrany životního prostředí. V Karlovicích se potvrdila stará pravda, že příklady táhnou."

"O solární zařízení na naší mateřské školce se nyní zajímá spousta lidí," informuje starosta Glombíček. "Většina zájemců je místních, ale jsou mezi nimi i lidé zdaleka. Chodí si prohlížet plány, ale nejvíce je samozřejmě zajímá cena. Kdyby to stálo o něco méně nebo kdyby stát něco přidal, pořídilo by si takové zařízení určitě více občanů."

"Počáteční investice je u solárního zařízení skutečně o něco vyšší," vysvětluje problém ing. Nenička z Greenpeace. "Právě to je překážkou masového rozšíření alternativních zdrojů energie. Jsme přesvědčeni, že vláda musí převzít iniciativu a podpořit instalaci solárních systémů a dalších obnovitelných zdrojů, jako se tomu děje i v jiných evropských zemích."

Greenpeace již delší dobu upozorňuje, že stát namísto aby podporoval čisté zdroje, dotuje obrovskými částkami spalování uhlí a jiné neefektivní výroby energie. Jen v roce 1995 pohltila naše energetika založená na jádru a fosilních palivech přímé i nepřímé dotace ve výši přes 20 miliard korun.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


Poznámky:
  • Dům klidného stáří je bývalé rekreační zařízení, které má nyní sloužit starým občanům Karlovic. Mezi nimi budou hlavně ti, kteří při povodních přišli o střechu nad hlavou. Rekonstrukce objektu včetně solárního zařízení a tepelných čerpadel bude dokončena v červenci. První senioři by se měli nastěhovat po prázdninách.
  • Systém se solárními kolektory a tepelnými čerpadly spotřebuje v Domě klidného stáří namísto 94 tisíc kWh pouhých 31 tisíc kWh elektrické energie ze rok. Tím šetří 70% uhlí, které by muselo být spáleno v tepelných elektrárnách.
  • Projekt Fénix vzniknul na popud Greenpeace bezprostředně po loňských povodních. Jeho cílem je pomoci obnovit postižené obce do stavu, který by lépe odpovídal trendům třetího tisíciletí. To se týká zejména úspor energie a přechodu od fosilních paliv na obnovitelné zdroje energie. Projektu Fénix oficiálně vyjádřila podporu i Kancelář prezidenta republiky. Svým grantem jej podpořila nadace Open Society Fund.
  • V prosinci se průmyslově vyspělé státy v japonském Kjótu zavázaly, že budou snižovat své emise skleníkových plynů. K tomuto závazku se přidala i Česká republika. Rozvoj alternativních zdrojů energie a zavádění úspor je příspěvek k ochraně klimatu na té nejzákladnější úrovni.
  • Změny klimatu znamenají mj. i větší frekvenci extrémních výkyvů počasí. Mezi ně patří zejména sucha, uragány a povodně. První předzvěstí mohla být i povodeň, která vloni v létě zdevastovala Karlovice.


Další informace:
Milan Glombíček
(starosta obce Karlovice)
tel.: 0646/74 40 09

Greenpeace ČR
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
mobil:0603/414 739

e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz