Tiskové zprávy NNO
Dva měsíce po katastrofických povodních zjišťovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR stav rybí populace v řekách chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
::životní prostředí::
Vláda dnes vyšla vstříc desetitisícům lidí spojených pod iniciativou Hnutí DUHA, kteří již řadu let požadují více místa v české krajině pro ochranu divoké přírody. Poslancům a poslankyním vláda předkládá novelu zákona, která vyhlašuje Národní park Křivoklátsko. Ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) tím podniká další krok k naplnění vládního programového prohlášení, ale i k naplnění globálních závazků České republiky, které mají omezit rozpad biodiverzity.
::životní prostředí::
Pražská organizace Iuridicum Remedium (IuRe) připravuje jubilejní dvacátý ročník Cen Velkého bratra, ve kterých oceňuje ty největší "slídily". V rámci výročí vydá IuRe publikaci shrnující dvacet let bojů za ochranu soukromí.
::občanský sektor::
Program OSN pro dobrovolníky koordinuje již přes 30 roků Mezinárodní den dobrovolníků (5. prosince), aby ocenil a podpořil neúnavnou práci dobrovolníků po celém světě. Dobrovolnictví znamená dávat, sdílet, stát při ostatních, podporovat věci, na kterých vám záleží, a vytvářet lepší budoucnost pro všechny. V České republice je dlouhodobě největší dobrovolnickou akcí Ukliďme Česko.
::životní prostředí::
Podle nejnovějšího průzkumu CIWF Česko by se pouze pět procent lidí v Česku na Vánoce neobešlo bez nákupu živého kapra. Právě na ně cílí každoroční předvánoční kampaň Vánoce pro kapry, která znovu zdůrazňuje, že ryby určené ke konzumaci prodané v živém stavu do rukou koncových zákazníků zbytečně trpí. Tuto Kampaň letos podpořily i další známé osobnosti včetně herečky Lucie Benešové či spisovatelky Petry Soukupové. CIWF Česko vítá osvětovou kampaň Magistrátu hlavního města Prahy Vaše tradice, moje trápení, která se nese v podobném duchu.
::životní prostředí::
Obec Stvolínky na Českolipsku získala díky spolupráci s libereckým Institutem pro udržitelný rozvoj (IPUR) startovací grant od Nadace pojišťovny Kooperativy na uhrazení studie proveditelnosti, v rámci které budou připraveny podklady k posílení odolnosti krajiny v okolí obce vůči suchu a erozi půdy a ke zlepšení zadržování vody.
::životní prostředí::
Celosvětový úklidový den 2024 (World Cleanup Day) spojil miliony dobrovolníků ze 191 zemí a území, kteří se rozhodli bojovat proti krizi s odpady. Účast tak zahrnovala 90 % členských států OSN, což potvrzuje, že přestože je odpad globální problém, jeho řešení začíná lokálními akcemi.
::životní prostředí::
Minulý čtvrtek byl Státním zdravotním ústavem (SZÚ) zveřejněn dlouho očekávaný návrh na změnu spotřebního koše, který je součástí vyhlášky o školním stravování č. 107/2005 Sb. Samotný text nové vyhlášky ale zatím zveřejněn nebyl. Dobrý záměr SZÚ poskytnout dětem dvakrát týdně zdraví podporující a pro planetu příznivější bezmasý oběd je však kvůli představené formulaci návrhu ohrožen. Teď bude klíčový postoj ministra školství Beka a to, v jaké podobě půjde návrh do meziresortního připomínkového řízení.
::životní prostředí::
Velkoplošné přemnožení podkorního hmyzu na smrku v roce 2023 v regionu střední Evropy (Rakousko, Česko, Německo, Polsko, Slovensko) „nevyrovnaně stagnovalo“ a celkově bylo evidováno přibližně stejné množství napadené hmoty jako v roce 2022, kolem 30 mil. m3.
V jednotlivých státech se situace liší. Pokles napadení byl hlášen pouze z Česka a Polska. V případě Česka především z důvodu extrémně vysokého objemu napadení v předchozích letech, v případě Polska vzhledem k obecně nízké míře napadení.
Naopak na Slovensku, v Rakousku a v Německu bylo v roce 2023 celkově zaznamenáno zvýšení objemu kůrovcového dříví – nejvíce v Německu (z cca 16 mil. m3 na více než 18 mil. m3), na Slovensku a v Rakousku bylo evidováno mírné meziroční zvýšení (v SK z 1,8 mil. m3 na cca 2 mil. m3, v AT z 3,7 mil. m3 na 3,9 mil. m3).
Oba kůrovcovou kalamitou nejvíce zasažené státy, tedy Česko a Německo, i v roce 2023 nadále „vévodily“ celkové situaci. Z přibližně 30 mil. m3 kůrovcového dříví evidovaného v roce 2023 v celém regionu střední Evropy jich na tyto dva státy připadalo cca 23 mil. m3, tedy přes 3/4 celkového objemu (přitom podíl smrkových porostů obou států činí necelých 60 %).
::životní prostředí::
Vše, co jste chtěli vědět o netopýrech žijících ve stromech, se dozvíte v 6. díle Netopýřích večírků online. Webinář pořádaný Českou společností pro ochranu netopýrů proběhne na platformě ZOOM v úterý 3. prosince od 18:00 hodin. Téma správné péče o stromy s ohledem na výskyt chráněných druhů živočichů bude rovněž náplní odborného semináře, který se uskuteční o týden později v Praze. Bližší informace k oběma akcím lze najít na webu napude.sousednetopyr.cz.
::životní prostředí::
Právě teď máme jedinečnou příležitost získat do vlastnictví ČSO největší celistvé území o rozloze 251 ha a vybudovat zde sedmý ptačí park ČSO – Střimickou výsypku u města Most v Ústeckém kraji. Půjde o dosud nejrozsáhlejší ptačí park v Česku, kde proběhne obnova krajiny. Vznikne tu druhově bohaté území se světlými dubohabrovými lesy, loukami, mokřady, rákosinami i obnoveným ovocným sadem. Útočiště tu najdou dudci, skřivani lesní, pěnice vlašské, oba druhy bramborníčků, krutihlavi, strakapoudi prostřední či bělořiti šedí.
::životní prostředí::
Radostné chvíle připravila týmu třeboňské záchranné stanice pro volně žijící živočichy samice orla mořského, která tu byla léčena v roce 2020. Letos byla totiž na Třeboňsku „přistižena“ při úspěšném hnízdění! Hnízdo objevil mladý třeboňský ornitolog Matyáš Gráf. Unikátní fotografie orlice, označené tenkrát před návratem do přírody ornitologickými odečítacími kroužky, a jejích dvou potomků pořídil Kryštof Bartuška.
::životní prostředí::
Nákupní horečka spojená s Black Friday je tu, ale stále více lidí hledá smysluplnější způsob, jak naložit se svými financemi. Místo honby za slevami se stále více Čechů rozhoduje peníze darovat. Giving Tuesday, svátek štědrosti a dobrých skutků, který letos připadá na 3. prosince, vybízí k podpoře neziskových organizací, komunitních projektů a dobrovolnických aktivit.
::životní prostředí::
V Dluhonicích u Přerova odkryli archeologové rozsáhlé žárové pohřebiště Keltů z 3. -2. století př. n. l., kostrové hroby z 9. -10. století a sídliště prvních zemědělců z mladší doby kamenné (5 tis. př. n. l.). Nálezy dokazují tisíciletý vývoj společnosti a využívání krajiny na území dnešního Přerovska.
::kultura::
Evropská komise včera na Monitorovacím výboru k dotacím ze Společné zemědělské politiky (SZP) oznámila, že povolí ministru zemědělství Markovi Výbornému zrušit požadavek na vyčleňování krajinných prvků, úhorů, biopásů a dalších ploch pro přírodu v rámci tzv. celofaremní ekoplatby, do které ministerstvo zemědělství dává 6 miliard korun ročně. Česká krajina tak pravděpodobně přijde o desetitisíce hektarů těchto ploch, které vznikly teprve v roce 2023 a mohly při vhodném nastavení pomoci zvrátit úbytek biodiverzity, ozdravit půdu a omezit její erozi.
::životní prostředí::
Záběry z další tragédie a zoufalství zvířat(hospodářských) exportovaných ve velkém do Turecka aj.třetích zemí. Přes 4 týdny umíraly jalovičky, krávy a jejich novorozená telata ve výkalech, smradu a hrůze ve vozidlech na tureckých hranicích. Laxní přístup odpovědných a pokrytectví EU je šokující.
::životní prostředí::
Nejnovější průzkum organizace ProVeg International odhaluje, že rostlinné alternativy masa a mléka nejen že mohou držet krok se svými živočišnými protějšky, ale v řadě výživových ukazatelů je dokonce mohou předčit. Analýza 673 produktů v 11 zemích, včetně Česka, ukázala, že rostlinné výrobky mohou nabízet vyšší obsah vlákniny, méně nasycených tuků a srovnatelný obsah bílkovin s konvenčními potravinami živočišného původu.
::sociální oblast::
Tis červený byl v minulosti z různých příčin dlouhodobě vytlačován na méně přístupná extrémní stanoviště a postupně se stal silně ohroženým rostlinným druhem. Do současnosti se v České republice zachovalo jen několik významnějších oblastí přirozeného výskytu a větší počet drobných lokalit, převážně v chráněných územích.
Poměrně široce rozšířeny jsou také tisy kulturního, většinou blíže neurčeného původu, vysazované v minulosti i současnosti v okrasných zahradách a parcích, které jsou z hlediska ochrany přírody a krajiny nebezpečné pro možný negativní vliv (křížení, genetická eroze) na dochovaný genofond přirozených populací (zdroj pylu a semen nesoucích pohlavní buňky, v jejichž DNA jsou zastoupeny z hlediska místních populací cizorodé alely genů).
::životní prostředí::
Již podruhé letos slavíme Světový den udržitelné dopravy. Jádro této iniciativy spočívá v uznání udržitelných, nízkoemisních a energeticky účinných druhů dopravy jako zásadních faktorů, které přispívají ke zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se jí. Tyto druhy dopravy navíc hrají zásadní roli při plnění cílů udržitelného rozvoje (SDGs) stanovených OSN.
::životní prostředí::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz
vytisknout
|