Happening k příležitosti státního svátku 17. listopadu - Vyvlastňování kvůli uhlí 21 let po Listopadu?
16.11.2010
PRAHA [Občanské sdružení Kořeny a Greenpeace ČR]
Autor: Jan Rovenský, tel: Jan Rovenský
Neodkládejte změnu horního zákona!
ve středu 17. listopadu (tedy již zítra!) od 7:45 do 12:00 hodin
na Národní třídě před pamětní deskou (v podloubí)
Dosavadní vládní strany se v létě letošního roku při projednávání koaliční smlouvy zavázaly, že do konce roku 2011 zajistí ochranu vlastnických práv lidí v lokalitách ohrožených těžbou a vyvlastňovací paragrafy zruší. Uplynuly čtyři měsíce, ale oficiální práce na novele horního zákona dosud nezačaly.
Chceme proto politikům, kteří se na Národní třídě objeví, důstojně připomenout jejich letní závazek, a apelovat na jeho bezodkladné splnění. Chceme jim připomenout, že právě ignorování a porušování vlastnických práv bylo z jedním z hlavních zločinů minulého režimu. Politici si budou moci přímo na místě prohlédnout velkoformátové fotografie Libkovic (poslední vesnice, jejíž obyvatelé byli ze svých domovů vyhnáni kvůli těžbě uhlí), Horního Jiřetína a sousedního povrchového velkolomu ČSA. Společně pak uctíme výročí 17 .listopadu.
Naše akce není protestní; doufáme, že k plnění slibů mezi slušnými lidmi stačí jejich připomenutí. Je řádně ohlášena jako shromáždění; v přístupu k pamětní desce nebudeme samozřejmě nikomu nijak bránit.
Happeningu se zúčastní přibližně 30 obyvatel ohrožených obcí, jejich sympatizantů a dobrovolníků ekologických nevládních organizací.
Na místě najdete mimo jiné:
Vladimíra Buřta, místostarostu Horního Jiřetína
Emila Jeníčka, člena rady města Litvínova
Jan Rovenského, vedoucího energetické a klimatické kampaně Greenpeace
Unavuje
vás tvorba www stránek v HTML?