Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Jablečná slavnost v Hostětíně sice v dešti, ale s úsměvem

27.9.2010
HOSTĚTÍN [Ekologický institut Veronica]

V neděli 26. září v době od 11.00 do 19.00 hodin se v Hostětíně uskutečnil již devátý ročník tradiční Jablečné slavnosti. Slavnost i přes téměř celodenní déšť navštívilo k tisícovce lidí.

V jedné z hlavních rolí slavnosti byla jablka ve všech podobách – stolní, sušená, moštovaná i zapečená v moučnících, připravených místními hospodyňkami. Jablka k jídlu, k pití, pro podívání i pro poučení. Výstavka ovoce obsahovala přes 60 různých odrůd, lidé hojně využívali ochutnávky i možnosti nechat si odborníky určit ovoce ze svých stromů.

Návštěvníkům se představila také škála řemeslníků a zemědělců se svými výrobky a pochutinami se značkou Tradice Bílých Karpat®, která zaručuje místní a přírodě šetrnou výrobu, respektující tradice regionu.

Děti prožívaly dobrodružství plné her, malování a rozličných aktivit na tematické stezce. Pro dospělé byly připraveny lektorované prohlídky modelových ekologických projektů: pasivního domu, moštárny, historické sušírny ovoce, kořenové čistírny odpadních vod, výtopny na biomasu, solárních panelů na výrobu teplé vody i elektřiny a šetrného veřejného osvětlení. Doprovodné informace poskytovala po celý den ekologická poradna pro domácnost, mj. i k programu Zelená úsporám.

Při zahájení výstavy fotografií z návštěvy prince Charlese si hostětínští zavzpomínali na přijetí britského následníka trůnu v březnu letošního roku.
Návštěvníky rozehřívaly hudební skupiny Jazzzubs, Barel Rock a cimbálová muzika Bojkovjan.

Na přípravě slavnosti, kterou pořádají Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat, Centrum Veronica Hostětín a Obec Hostětín, se podílela více než desítka partnerských organizací. Unikátností této akce je i každoroční a osvědčená spolupráce s dobrovolníky, kteří přispívají ke zdárnému průběhu slavnosti. Letos přijelo pomáhat kolem stovky dobrovolníků.

Každý, kdo přišel pěšky, přijel na kole či veřejnou dopravou, obdržel jako poděkování za tento příspěvek k ochraně klimatu skleničku moštu.
Fotografie z akce jsou přílohou zprávy.

Kontaktní údaje
Centrum Veronica Hostětín
Hostětín 86, 687 71 pošta Bojkovice
jana.tesarova@veronica.cz, tel. 572 630 670 (Ing. Jana Tesařová)
Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat
Hostětín 4, 687 71 pošta Bojkovice
tbk@tradicebk.cz, tel. 572 641 040, mobil 731 842 434 (Mgr. Radim Machů)

Uspořádání letošní Jablečné slavnosti podpořili:
Aktivity environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty na Jablečné slavnosti jsou pořádány s finanční podporou Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí ČR. Prezentaci regionální značky Tradice Bílých Karpat finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí ČR. Na zajištění kulturního programu přispěl Zlínský kraj. Zapojení místních partnerů do záchrany a obnovy tradic podpořila Nadace Jana Pivečky Slavičín.
Mediální partner: Český rozhlas Brno, vysílání ze Zlína
Za spolupráci děkujeme také mnoha partnerským organizacím:
Gymnázium Jana Pivečky Slavičín
Integrovaná střední škola-Centrum odborné přípravy Valašské Meziříčí
Český červený kříž Hostětín
ZO ČSOP Kosenka Valašské Klobouky
Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty, Veselí nad Moravou
Nadace Veronica
Alcedo, středisko volného času Vsetín
Líska – o.s. pro EVVO ve Zlínském kraji
Žabka – Centrum ekologické výchovy při SVČ KLUBKO Staré Město
Sociální služby Města Bojkovice, p. o.
Dětský domov Bojkovice
ZUŠ Bojkovice, ZUŠ Slavičín
Denní stacionář pro zdravotně postižené Naděje Vsetín
firmám:
TVD – Technická výroba a.s., Rokytnice
Pivovar Janáček, a.s., Uherský Brod
Ovocná školka Bojkovice – Radim Pešek
Společnost EKO-KOM, a.s. / informační kampaň „Třídění je styl“ www.tridenijestyl.cz
…a více než stovce dobrovolníků, kteří s námi slavnost připravují!


Informace o pořadatelích
Občanské sdružení Tradice Bílých Karpat - www.tradicebk.cz
je dobrovolným, nevládním a neziskovým sdružením fyzických a právnických osob, které spojuje zájem napomáhat aktivitám trvale rozvíjejícím tradiční zemědělskou a řemeslnou produkci z Bílých Karpat. Od svého vzniku v roce 1998 podporuje zdejší ovocnářství s cílem zachovat jedinečný genofond krajových odrůd ovocných dřevin. Provádí mapování zachovalých stromů, zakládá genofondové sady, vysazuje nové stromy a v roce 2000 začalo se zpracováním místní ovocnářské produkce v hostětínské moštárně.
Regionální ochranná známka Tradice Bílých Karpat®, kterou občanské sdružení uděluje, označuje produkty splňující přísné podmínky. Kromě místního původu zaručují, že jde o výrobky jedinečné ve vztahu k Bílým Karpatům (tradiční technologie, podíl ruční práce, místní suroviny…), dostatečně kvalitní a šetrné vůči životnímu prostředí.

Ekologický institut Veronica - www.hostetin.veronica.cz /// www.veronica.cz
je provozovatelem Centra Veronica Hostětín. Posláním naší neziskové organizace je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
V Hostětíně se věnujeme ekologickému vzdělávání. Odborná a vzdělávací činnost je určena pro nejširší veřejnost, odborníky, představitele a pracovníky veřejné správy, vzdělávací instituce, jiné nevládní organizace, učitele a studenty středních i vysokých škol, malé a střední podniky. Vzdělávacími moduly v Hostětíně projde kolem 5000 osob ročně.
Ekologické vzdělávání na Jablečné slavnosti je podpořeno z projektu „Síť environmentálních vzdělávacích, poradenských a informačních center ve Zlínském kraji“ se spolufinancováním SFŽP ČR a MŽP ČR.

Obec Hostětín - www.hostetin.cz
Hostětín, malá obec v Bílých Karpatech, je proslavená díky neobyčejné koncentraci modelových ekologických projektů, které vznikají již od poloviny devadesátých let 20. století.
V obci najdete energeticky úsporný pasivní dům (vzdělávací středisko Centra Veronica), moštárnu s BIO-produkcí, obecní výtopnu na biomasu, řadu solárních kolektorů a fotovoltaickou elektrárnu, kořenovou čistírnu odpadních vod a šetrné veřejné osvětlení. Jsou ukázkou toho, že rozvoj obce může být „udržitelný“, tzn. současně šetrný k životnímu prostředí, přínosný pro místní ekonomiku a prospěšný pro obyvatele obce i společnost.
Za přínos k úsporám energie a ochraně životního prostředí byla v roce 2007 obci udělena národní cena za Českou republiku v prestižní celosvětové soutěži Energy Globe, jedno ze světově nejvýznamnějších ocenění v této oblasti.
Obec získala Zelenou stuhu v soutěži Vesnice roku 2009.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz