Vietnam: Etnické menšiny čelí náboženskému a politickému útlaku
23. 6. 2006 - PRAHA [HRW/Econnect]
-foto-
Zpráva byla vypracována na základě výpovědí očitých svědků a publikovaných zpráv. Zpráva nazvaná “No Sanctuary: Ongoing Threats to Indigenous Montagnards in Vietnam’s Central Highlands” představuje zdroj aktuálních informací o pokračujícím náboženském a politickém útlaku příslušníků horských kmenů a domorodých komunit v oblasti vietnamské centrální Vysočiny.
„Vietnamská vláda pokračuje v persekuci horských kmenů, jakmile jsou z dohledu pozorovatelů mezinárodního společenství,“ řekl Brad Adams, ředitel oddělení HRW pro Asii. „Mezinárodní společenství by nemělo souhlasit s jejich vynuceným návratem do oblasti centrální Vysočiny, pokud budou úřady pokračovat v jejich persekuci.“
HRW žádá UNHCR, aby přehodnotila svoji účast při propagaci a zajišťování dobrovolného návratu uprchlíků vzhledem k informacím o špatném zacházení s navrátilci a také vzhledem k slabosti monitorovacích mechanismů UNHCR. HRW také vyzývá vládu Spojených států, aby ponechala Vietnam na seznamu obzvláště sledovaných zemí kvůli porušování náboženské svobody. HRW žádá kambodžské úřady, aby i nadále zajišťovaly dočasný azyl pro příslušníky horských kmenů v souladu se svým závazkem signatáře Úmluvy o uprchlících.
Vietnamské úřady nadále nutí příslušníky horských kmenů křesťanského vyznání, aby se vzdali svého náboženství navzdory tomu, že podobnou praxi zakazují zákony přijaté v loňském roce. Úřady v některých oblastech omezují svobodný pohyb mezi vesnicemi – obzvláště kvůli náboženským důvodům, které nejsou povoleny vládou – a zakazují křesťanská shromáždění v celé řadě oblastí, pokud nejsou vedeny oficiálně uznanými pastory.
Ještě větší obavy vyvolává skutečnost, že vietnamská vláda pokračuje v kriminalizaci nenásilné opozice, nepovolených náboženských aktivit a úsilí hledat azyl v Kambodži tím, že zadržuje a vězní příslušníky horských kmenů, kteří se účastní těchto aktivit. Nejhůře je zacházeno křesťany evangelických církví, kteří patří k nezávislým či neregistrovaným církvím a aktivisty nenásilného hnutí na ochranu a větší kontrolu domorodých oblastí.
Více než 350 příslušníků horských kmenů bylo uvězněno od roku 2001, většinou pro nenásilné politické či náboženské aktivity. Většina z nich byla uvězněna na základě zákona, který vágně definuje zločiny týkající se národní bezpečnosti.
Zatýkání nadále pokračuje: během roku 2005 bylo nejméně 142 lidí – z nichž někteří byli zadržováni před samotným procesem až jeden rok – bylo odsouzeno až na 17 let odnětí svobody. To je více než dvojnásobný počet odsouzených vzhledem k předchozímu roku.
Zpráva obsahuje znepokojivá svědectví od příslušníků horských kmenů, kteří se vrátili do Vietnamu v roce 2005 z uprchlických táborů OSN v Kambodži, avšak znovu se vrátili do Kambodži poté, co s nimi bylo špatně zacházeno ve Vietnamu. Ve svých výpovědích popisovali, jak byli zadržováni, vyslýcháni a dokonce mučeni po svém návratu do Vietnamu. Také vypověděli, že byli nátlakem nuceni se vzdát svého náboženského vyznání a bylo jim vyhrožováno, aby o tom nepodávali žádné informace mezinárodním delegacím a zpravodajům OSN.
Navzdory těmto faktům UNHCR opakovaně vydala prohlášení, že navrátilci „nejsou pod nátlakem a není jim nijak zvlášť vyhrožováno“, a že nejsou „žádné vážné obavy“ týkající se vládní péče o uprchlíky.
HRW žádá vietnamskou vládu, aby umožnila UNHCR plný a neomezený přístup do oblasti centrální Vysočiny a také povolila soukromé schůzky se místními obyvateli a navrátilci. Vláda by měla také zajistit, že se nebude dít žádná odveta vůči těm, kteří se setkají s UNHCR či proti členům jejich rodin.
Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva.