Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Happening upozorňuje papeže na diskriminaci jiných sexuálních menšin

24. 9. 2009 - BRNO [Econnect]

Na sobotu 26. září, tj. v předvečer návštěvy papeže Benedikta XVI. v Brně, se gay a lesbické brněnské organizace rozhodly uspořádat netradiční happening s názvem Pusa pro papeže. Součástí bude apel za lidská práva adresovaný hlavě římsko-katolické církve a symbolický polibek na zdůraznění obecné výzvy k lásce k bližnímu.

Otevřeným dopisem adresovaným Svatému Otci organizátoři chtějí upozornit na diskriminaci gay, lesbických, bisexuálních a transsexuálních osob v mnoha částech světa a také v rámci římskokatolické církve a vyzvat papeže i ostatní katolíky k toleranci a otevřenosti.

Svůj dopis podpoří argumentací z bible, neboť jsou přesvědčeni, že ve slovech Ježíše Nazaretského bychom našli málo odsudků jiné sexuální orientace, naopak převažují příklady přijímání těch, které okolní společnost vylučovala. Netolerantní pasáže Starého i Nového zákona by tvůrci této výzvy rádi viděli ve světle nových interpretací, stejně jako tomu bylo v případě obhajoby otroctví, která je dnes již mezi křesťany nepřijatelná.

"Ježíš rozhodně nevyzývá k diskriminaci nebo odsouzení, neboť se zastával všech, i těch nejmenších a vyloučených, a právě mezi ně gayové, lesby i další lidé s jinou sexualitou patří", vyjmenovává důvody veřejné výzvy Jolana Navrátilová.

Také v České republice žije mnoho lidí s jinou sexuální orientací, kteří se hlásí ke katolickému vyznání, a tito lidé často přiznávají, že se potýkají s problémy a někdy i odsouzením právě v rámci církevního společenství. Někteří nedokáží přijímat sebe sama v konfrontaci s dogmaty církve a očekávaným zavržením. Ale zkušenosti těch, kteří coming-out v církvích provedli (jsou z českých evangelických církví a skupin a také ze zahraničí), hovoří ve prospěch vzájemného obohacování identity člověka coby gaye i křesťana. Napovídají, že nejlepším a nejlidštějším řešením je právě přijímání druhého a podaná ruka: ovšem ne tím, že se jiná sexualita popírá nebo se nabádá k jejímu "léčení".

"K otevřenosti chceme vyzvat i účastníky nedělní mše, kterou bude papež Benedikt XVI. sloužit na tuřanském letišti, a obecně celou křesťanskou veřejnost", upřesňují své motivy organizátoři. Právě k podpoře vzájemné lásky si účastníci happeningu vymění symbolické polibky -- k čemuž vyzvou také okolostojící.

Organizátoři jsou rovněž přesvědčeni, že papež by měl ve 21. století podporovat také otevřenější debatu o sexu a sexualitě a například napodobit jiné světové náboženské vůdce v postoji k bezpečnému sexu (včetně kondomů), který pomůže zabránit lidskému utrpení.

Text dopisu bude přečten v sobotu 26. 9. v 18.00 na Náměstí Svobody v Brně.


-red-

neznalost - 4. 11. 2009 - Jiří Novák

Jestliže si autoři dopisu opravdu myslí, že ve slovech Ježíše Nazaretského je jen málo odsudků jiné sexuální orientace, pak dokazují svou neznalost, protože tam nejsou vůbec žádné.
Druhým omylem je tvrzení o diskriminaci. Nezbytným znakem diskriminačního jednání je protiprávnost nebo nemravnost. Jestliže ale homosexualita je proti přírodě, potom nelze odmítání homosexuality za diskriminaci označit. A také je rozdíl mezi homosexualitou a homosexuálem. Homosexuál si zasluhuje plnou úctu. Kdo tvrdí, že katolická církev říká něco jiného, lže. Ostatně podívejte se do Katechismu katolické církve. Kromě toho, Ježíš nebyl žádný hippie.
To, že se Ježíš zastával všech vyloučených, je pravda. A stále tak činí, protože žije!
Také se nenechte oklamat řečmi o tom, že rozvolnění sexuální morálky dosáhnete štěstí. Ale co já bych vám o tom říkal? Lepší je praxe! Třeba máte mezi kolegy nebo známými nějakého oddaného katolíka. Zkuste k němu třeba zajít na návštěvu do rodiny. Myslím, že pak uvidíte, že na té křesťanské výchově něco je, že je schopná produkovat skutečně šťastné lidi. Sám jsem to již zažil a bylo to pro mě velmi inspirativní.

ODPOVĚDĚT


Re:

i blbost má své meze - 5. 1. 2010 - Petr Gebauer

tak tedy.. říct si papeži o menší diskriminaci gayů a lezeb je naprostáááá hovadina !!! vždyť byť je papež katolík ale přece je jen křesťan.. křesťanství naprosto odmítá homosexualitu..co Sodoma a Gomora ? proč je bůh zničil ? protože byla tato města prolezlé homosexualitou.. nevím kde tu vidíte toleranci ve starém zákoně ? moc jí tam není ne ? ani nový zákon není úplně bez netolerance.. každý musí za Ježíšem sami přijít aby byli křesťany.. a nevím proč tu všichni sakra mluvíte o křesťanství a katolictví jako by to byla úplně ta samá věc ?? a Jiří Nováku jak můžeš tak jistě vědět že Ježíš nebyl hippie a jak víš že se zastával VŠECH vyloučených ? měli byste si o něčem nejdřív zjistit informace než něco jen tak plácnete !!!

ODPOVĚDĚTSouvisející odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

KORMIDLO - katalog odkazů občanské společnosti

www.kormidlo.cz * Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz